Aslan Burcuyla İlgili Her şey
 
(Burç Özellikleri, Kariyer, Para Aşk, Cinsellik, Sağlık, Diyet)

Sponsor Bağlantılar

 

 

Aslan Takım Yıldızı (Astronomi)

Aslan takım yıldızının kalbinde 29° Aslan’da bulunan Regel ya da Regulus vardır. Bu takımyıldız kümesinin birinci dekanında Hydra, ortada Crater, üçüncü dekanda ise Corvus yani Büyük Karga bulunur.

Sabit yıldızlardan, Algarab da Aslan takımyıldızında yer alır.

Mitoloji

Aslan burcu, Yunan Mitolojisi’nde, Pontos’un, Orthos köpeğiyle birleşmesinden meydana gelen canavarlardan biri olan Nemeia aslanı ile özdeşleştirilir.

Hesiodos’a göre, Hera tarafından beslenen bu aslan, vahşetiyle ünlüdür. Herakles’in tamamladığı oniki işin biri de, bu aslanın öldürülmesidir. Herakles, onu okları ve topuzuyla öldüremeyeceğini anlayınca, kolları arasına sıkıştırarak elleri ile boğduktan sonra, postunu yüzerek kendine zırh yapar.

Sembol

Bu burcun işareti, aslanın yelesini ve kuyruğunu gösterir, sembolik olarak “hayvanlar kralı” nın gücü, kükremesi, kraliyet davranışları Aslan tipi ile özdeşleştirilir.

Hiyeroglif’te aslan, şiddet ve gazabın sembolü olarak kullanılmıştır.

Leonitika olarak bilinen festivaller ve kurban verme törenleri, Güneş’in Aslan burcuna girmesi onuruna, bu devrede düzenlenmekte, ayinleri gerçekleştiren rahiplere de Leones denilmektedir.

Persliler tarafından kutlanan bu törenlere Mitra adı verilir.

Yaşam

Aslan aşamasında birey çocukluğun tamamlanmasından sonra, ailenin sağladığı güvenlik duygusunun kazandırdığı motivasyonla dışarı açılmaya başlar. Aile ortamında kazandığı, geliştirdiği kişisel özelliklerini dış dünyaya göstermeye başlar. Bunun da ilk dışa vurumları oyunlar ile olur.

Evde izole bir şekilde kendi kendine oyun oynayan çocuk bu aşamada artık paylaşabileceği, kendine eşlik edebilecek arkadaşlar edinir. Oyunlarla birlikte belirli düzeyde ilişkiler ve kuralların konması aşamasına gelinir.

Bu dönemde bazı oyunların daha gözde olması, daha çok sevilmesi söz konusudur. Çünkü, çocuk belli oyunlarda kendini, benliğini daha rahat ortaya koyup ve daha rahat yansıtabilir. Bu da belli oyunların belli arkadaşlarla oynanmasının tercih edilmesine ve insanlar arasında severek, tercih yapma ve karşılıklı etkileşimler yaşama şansının doğmasına sebep olur.

Bu arada, kimi çocuklar sadece kendi koydukları kurallarla oyun oynamak isterken, kimileri de diğerlerinin koyduğu kurallara uymaya razı olabilirler.

ASLAN BURCU ve KARİYER

Güvenli, enerjik, gururlu Aslan merkezde olmayı, farkedilmeyi sever.Liderlik özelliği çok kuvvetli olduğu için, takım çalışmalarında otamatik olarak başı çeker.Risk almaya meraklı yapısı, zaman zaman tehlikeli durumların iş yaşamında da doğmasında temel nedendir.Sahnede olmak ihtiyacı, etrafındaki insanların O’nu bir model olarak algılamalarının en temel nedenidir.Başarısızlığı ve hata yapmayı kendine yakıştıramadığı için, girdiği yolda canla başla çalışarak ve gerekeni yapar, tüm enerjisini kullanır.

Adaletli ve bonkör yapısı, pek çok iş ilişkisinde hakem rolünü üstlenmesine neden olur.Sadakati kuvvetli olduğu için uzun yıllar aynı şirkette çalışmayı isteyebilir.Yaratıcılığı da kuvvetli olan Aslan, her işini ve başarısını bir eser olarak algılar.Aslan’ın içinde bulunduğu ya da liderlik ettiği ekibin kazanmamak gibi bir lüksü yoktur.Dolayısıyla Aslan’la çalışan insanlar, eğer yeterli performans göstermezse, ciddi problemler yaşanabilir.Ya da tam tersi, kazananla beraber olmak isteyen herkes, Aslan ile çalışmak için özel çaba sarfeder.Aslan’ın ofisi bir kral dairesi gibidir.Gösterişli mobilyalar, konfordan çok statüko sağlar.Tüm başarılarını, ödüllerini, şiltlerini Aslan da, Koç gibi sergilemekten zevk alır.Hangi sektör olursa olsun Aslan en tepede, yönetici pozisyonunda olmak ister ve gerçekten de bunu başarıyla yapar.Fakat özellikle eğlence sektörü, borsa ve spekülatif alan, sahne sanatları Aslan’ın zevkle ve başarıyla çalıştığı arenalardır.

ASLAN BURCU ve PARA

Bonkör, lüksü seven, gösterişten hoşlanan Aslan için para biriktirmek neredeyse imkansız gibidir.Ancak gücü çok seven Aslan, parayı da bir güç aracı olarak algıladığı için, mümkün olduğunca standardını korumaya gayret eder.Tüm ihtiyacı olanlara ayrım yapmadan yardım etmesine rağmen, kendi muhtaç durumda olmaktan nefret eder.Bu durumdaki Aslan’ın en yakınlarından bile yardım istemesi neredeyse hayatını kaybetmekle eşdeğerdir.Onurunu ve gücünü her şeyin önünde tutan Aslan, risk almayı da sever ve doğal görür.Dolayısıyla kumar ya da talih oyunları finansal pozisyonunu sarsan en büyük dezavantajları olarak sıralanabilir.Çocuklarına karşı çok dayanıksız olan Aslan, maddi olarak da elinde ne varsa kullanarak, onların istediğini yapmaya çalışır.Kendisiyle birlikte olan insanların, her zaman ve şartta en iyiye layık olduğunu düşündüğü için, bu şekilde hareket eder.Bu maddi olanakların bulunmadığı zamanlarda bile, durumu karşısındakilere hissettirmemekle başlayan bir özelliktir.Dolayısıyla Aslan’ın ailesi kötü durumları en son öğrenir ve büyük şoklar yaşar.

Arkadaşlarıyla birlikteyken, kimsenin elini cebine sokmasına izin vermeyen Aslan, zaman zaman finansal olarak da suistimal edildiğinin farkına geç varabilir.Saygı görmek ve takdir edilmek ihtiyacı yoğun olduğu için, parasızken kendini zavallı ve güçsüz hissederek, toplumsal paylaşımlara girmekten sakınacaktır.Doğal bir risk sever olan Aslan borsada ve diğer spekülatif alanlarda başarılıdır. Ancak, özellikle başarılı adımlardan sonra aşırı riskleri almaktan hiç çekinmemesi, kenara çekilmeyi bilmemesi, uçurumun kenarını görmesine de neden olur. Emlak borsası, altın borsası da Aslan’ın başarılı olabileceği alanlardır.Bunun dışında değerli taşlar ve madenlerle yatırım yapmak da Aslan için uygun bir seçim olacaktır.

ASLAN BURCU ve AŞK

Aslan komplimanları ve takdir edilmeyi sever.Bir Aslan’ı kazanmak için en uygun yöntem O’nun üstün yanlarını yine O’na anlatmaktır.Yüzeyde görünen bu gururlu kişiliğin altında, oldukça hassas ve kolayca etkilenebilir bir yapı vardır.Dolayısıyla, Aslan’ın egosunu beslemek, beğeniyi, takdirleri, duyguları açıkça
dışa vurmak, birlikteliğin başlangıcının kolaylaşmasına yardım eder.İlk buluşmada Aslan’ın güvenini ve beğenisi kazanmak için, mutlaka her şeyin en iyisi ve güzeli olmasına dikkat etmek gereklidir.En iyiye layık olduğunu düşünen Aslan, sıradan hiç bir şeyle mutlu olamaz.Entellektüel konularda tartışmalara girebilen, zeki, yaratıcı insanlar Aslan’ı etkiler.Ama Aslan’ın fikirlerini paylaşmaktan hoşlandığını ancak kolayca kendi fikirlerinden vazgeçmeyeceğini de hep hatırlamak gerekir.


Aslan liderlik rolünü üstlenmeyi sever. Yoğun ve heyecanlı bir ilişki için ideal bir eştir.Sadakate önem verdiği için, kıskanç ve tamamıyla sahip olmak isteyen bir tavrı da vardır.Gerçek bir Aslan ilişkide sadık kalır ama, her zaman yeni maceralar arayışı için özgürlüğe de ihtiyacı vardır.Aslan bonkörlüğü, yaratıcılığı ve sosyalliği ile karşı cinse çok çekici gelir.Fakat O’nun ormanlar kralı olduğunu ve hakimiyet kurmak isteyeceğini asla unutmamak gereklidir.Gereken şartlar sağlandığında, partneri için her şeyi yapabilen, sevgisini göstermekten çekinmeyen, sadık bir eşle bir ömür boyu mutlu bir yaşam sürmek çok keyiflidir.

ASLAN BURCU ve CİNSELLİK

Sevecen, sıcak ve samimi Aslan aşk oyunlarında tam bir ustadır.Sevdiğini göstermekten, cinsel boyuttaki istekliliğini sergilemekten hiç çekinmez, ama her zaman iplerin kendi elinde olmasından yanadır.Enerjik doğası gereği, cinsellik hayatın temel taşlarından birisidir.Güneş’in yönettiği Aslan burcu bireyleri, cinsel olarak da son derece çekici, karizmatik bir yapıya sahiptir.Aslan’ın partneri için sadece önemli olması yeterli değildir.Tek olmayı ve ilişkiye domine etmeyi ister.Ancak karşısından beklediği tek eşliliğe ve anlayışa, kendisi genellikle poligam davranışlarla cevap verir.

Derin duyguları olan Aslan, cinsellikte çabuk hareket eder ve ilk adımı atmaktan çekinmez.Özellikle kendine güvenen Aslanlar, karşı tarafın kendilerini reddetme olasılığını hiç bir zaman düşünmez.Fakat en ufak bir negatif tepki, ciddi anlamda kırılmasına ve kendine dönmesine neden olur.Bir kez girişimde bulunduktan sonra, hayır cevabını alırsa, bir daha asla o insanın yanına yaklaşmaz.Kendisiyle birlikte olan insanların özel, şanslı ve hatta seçilmiş olduklarına inancı vardır Aslan’ın.Dolayısıyla cinsellikte, bu ‘seçilmiş’ insana karşı duyarlı ve düşüncelidir.Birlikte olduğu insana yaşattıklarıyla, kendi gücünü, kendi becerisini ve kendi dayanılmazlığını görür.Hayatının her alanında olduğu gibi cinsel yaşamında da, birlikte olduğu insandan itaat bekler.İsteklerine karşı çıkılması, tüm keyfinin kaçmasında ve isteğinin yok olmasında önemli rol oynar.

ASLAN BURCU ve SAĞLIK

Ateş grubu ve Sabit nitelikteki Aslan Zodyak’ta beşinci sıradadır.Yaşama şevki, canlılık ve sıcakkanlılık Aslan karakterinin anahtar sözcükleridir.Sisteminin merkezindeki Güneş gibi, Aslan burcu da, öncelikle bedenin merkezi olarak kabul edilen kalp ile bağlantılıdır.Omurilik ve özellikle omuriliğin dorsal bölgesi, kalbi besleyen koroner sistemler de Aslan burcunun hakimiyet alanındadır.Aslanların, en sık rastlanan fiziksel rahatsızlıkları kalp hastalıklarının çeşitli biçimlerinde görülebilir.Aslan’ın çeşitli kardiyak problemlere ve omurga rahatsızlıklarına özellikle dikkat etmesi gereklidir.Çarpıntı, yüksek ateş, omurilikte kaymalar ve fıtık yanında, salgın hastalıklara diğer burçlara oranla daha fazla eğilimi vardır.Aslan’ın hayati bir organ olan kalbini yormaması için, ortalama ve düzenli bir hayat sürmesi esastır.

Eğlenceye ve aktiviteye olan merakı, aşırı yorgunluklara ve bedensel güçte düşmelere neden olabilir.Zaman zaman iş yaşamına aşırı düşkünlük, çok çalışmak ve günlük yaşamın stressi de Aslan’ın kötü etkilenmesine yol açabilir.Hayatındaki alanların birbirinden etkilenmesine izin vermemeyi öğrenmek Aslan için en önemli gereksinimlerden biridir.Aslan mükemmel bir sağlık için, hayatının hemen her alanında uyum, düzen ve mütevazılık sağlayarak, öfke ve huzursuzluktan uzak durmak ihtiyacındadır.Isı sağlayan, harekete geçirmeye yarayan yiyeceklerden uzak dururken, yağsız, düşük kolestrollü, kan yapan, besleyici gıdalara öncelik vermesi, beslenme rejiminin temelini oluşturur.Altın, kaya kristalleri, elmas, pırlanta, amber uğurlu madenleri ve taşlarıdır. Bunları taşımak Aslan’a güven ve dinginlik sağlayacaktır.Sarı ve kırmızı çiçekli, hoş tatlı ve kokulu, güneşli yerlerde yetişen, anjelik, sarı kantaron, sarı papatya, frezya, kadife çiçeği, biberiye, sedefotu ve safran gibi bitkilerle hazırlanan çaylar ve ilaçlar sağlık getirecektir.

Sarı ve tonlarını içeren, dikkat çekici ve modern kıyafetler Aslan’ın kendini iyi hissetmesine, rahatlamasına yardımcı olur.Aslan kalbini fazla yormayacak, ancak gerekli kondisyonu sağlamasına yardımcı olacak, spor türlerini seçmelidir.Her türlü sportif faaliyette mutlaka tansiyonunu kontrol altında tutması önemlidir. Aslan insanları takım sporlarında, oyun kurmayı ve kural koymayı gerektiren her türlü aktivitede çok başarılı ve mutlu olur.Karşıt burcu Kova’dan kaynaklanan etkiyle, özellikle dolaşım sistemine ve bacakların alt kısmına da önem göstermesi gerekir.

ASLAN BURCU ve DİYET

Sıcak kanlı bir burç olan Aslan’ın metabolizma hızı orta seviyelerdedir.Ateş olmasına rağmen, Sabit nitelikte bulunması, metabolizmanın orta seviyelerde kalmasına neden olmaktadır.Sık sık yapılan aerobik türü egzersizler ve düşük yağ içeren bir diyet, Aslan’ın hayati organı kalbinin sağlam tututlmasında temel gereksinimdir.Özellikle isim yapmış egzersiz salonlarında bulunmak, grup halinde spor yapmak Aslan için son derece zevk vericidir.Takım oyunlarında, özellikle lider konumunda bulunduğu zaman da, ciddi tatminler elde eder.Bunun yanında özel bir hocanın denetiminde ve tamamen kendisi için hazırlanmış bir fitness programı da Aslan için idealdir.Ayrıca statü sporları olarak nitelendirilen, tenis ve golf de Aslan’a çok zevk verir.

Aslan’ın hassas vücut parçaları olan sırtını ve omurgasını güçlendirmesi gerekir.Tempolu yürüyüşler ya da Yoga egzersizleri bu amaç için çok uygun olacaktır.Dışarıda değil ama, kendi mahremiyetinde yapacağı Yoga ile Aslan ciddi şekilde rahatlama ve yenilenme hisseder.Kendisine hizmet edilmesini seven Aslan dışarıda yemek yemeği tercih eder.Dolayısıyla bu sağlıksız beslenmesindeki en büyük etkendir. Doğası gereği fast-food çok uygun değildir.Ancak eğlenceye düşkünlüğü, yemek yapmak için çaba harcamak istememesi kimi zaman bu yöntemin kaçınılmazlığına neden olur.Eğlence hayatının çok ön planda olması doğal olarak alkol tüketiminin de artmasına neden olabileceği için, ciddi bir kontrol mekanizmasına ihtiyacı vardır.Aksi halde alkolün yol açabileceği şişmanlık ve diğer sağlık problemleri yaşanabilir.Aslan kendini güçsüz, yetersiz ve muhtaç hissedeceği için hastalıklardan nefret eder.

Homeopati olarak bilinen alternatif tıp sistemi Aslan’ın hem sağlığını korumasına hem de hastalıkların sağaltılmasına son derece uygundur.’Karbonhidrat Diyeti’ olarak da bilinen, protein ağırlıklı diyetler Aslan için idealdir.Özellikle ızgara et, balık ve tavuk Aslan’ın beslenmesinin temelini oluşturmalıdır.Peynir ve yoğurt da
içerebilecek bu diyette hiç karbonhidrat ve şeker tüketmeden, Aslan istediği kiloya inebilir.Ancak çok uzun yapılmaması gereken bu diyet, ileriki yaşlarda hiç uygulanmamalıdır.

 
Kaynak: www.mynet.com