Dağ Başından Duman Eksik Olmaz Anlamı, Atasözünün Anlamı, Hikayesi, Kompozisyon, Açıklaması

“Dağ başından duman eksik olmaz” atasözü internette dahi anlamına zor ulaşacağınız bir atasözü olduğundan dolayı açıklamak istedik. İnternet ortamındaki benzer ve tek cümle açıklamaların dışında daha geniş bir anlatımı sizlere aktarmak istiyoruz.

Sponsor Bağlantılar

“Dağ başından duman eksik olmaz” atasözündeki önce kelime gruplarındaki anlamlara bakalım isterseniz. Dağ başı yani dağın zirvesi, dağcılar için en yüksek zirve hangisi ise oraya çıkmak en başarılı ve en cesaretli dağcı olduğunuza işaret eder. Duman eksik olmaz kelime grubunda ise dağın başındaki sisten bahsedilir. Sis yollarda görüş mesafenizi azaltan, havanın kasvetli olmasının nedeni olan iklimsel bir olaydır. Genelde bir yağmur, kar gibi bir doğa olayından daha uzak bir olaydır.

“Dağ başından duman eksik olmaz” atasözünün geneline baktığımızda ise dağın zirvesinin sürekli dumanlı olması demek aile büyüklerinin, devlet adamlarının, okul müdürlerinin vs. gibi birçok yetki sahibi veya güçlü kişilerin çevresindeki insanların sorunlarıyla ilgilenmesi ve bu sorunları halledebilmesi gibi herkesin derdine koşması düşüncelerinin de zor geçeceği anlamına gelmektedir.