Düşenin Dostu Olmaz atasözünün anlamı, açıklaması nedir?

Maalesef bu atasözü dostu; menfaat aracı olarak görenler için söylenmiş. Ya sıkışınca para istemek, ya basamak olarak kullanmak, ya da kullanmak için dost edinenler karşısındaki kişi güçsüzleştiği anda dost dedikleri kişinin yanından anında kaybolur giderler hatta buna tüyerler de diyebiliriz. İyi gün dostlarıdır böyleleri, kötü günde anında kaçarlar.
Sahte yüzlerce dostumuz olana kadar gerçek bir dostumuz olsun yeter. Düştüğümüzde, elimizden tutup kaldırmayacak bir dost varsın olmasın hatta bir an önce gerçek yüzünü göstersin ki böyle bir durumda hayal kırıklığı yaşamayalım.
(Aysel Aksümer)

Sponsor Bağlantılar

Durum tam da başlıkta söylediğim gibi aslında. Düşenin dostu olmaz çünkü dostu olan düşmez… İnsanın zor günlerinde sırtını dönebileceği, hiç çekinmeden güvenebileceği kişilere dost diyoruz biz. Eğer etrafınızda böyle zamanlarda birileri varsa zorlanır ama yenilmezsiniz. Bocalar ama çözersiniz. Sarsılır ama düşmezsiniz…

Velhasıl mesele dostu doğru seçmekten daha doğrusu doğru insanlara dost demekten geçiyor. Sağlam dostlarımız varsa -ki, sağlam olmayana zaten dost denilmez- zor zamanları çabuk bertaraf edebiliriz. Hani meşhur biz söz vardır ya “dost uğrunda ölmek” diye. Bence gelin siz bırakın uğrunda ölecek dost aramayı da uğrunda ölünecek dost olmaya bakın… Ne dersiniz?
(Rukiye Semra)