Formula İstanbul

Formula İstanbul

İstanbul Park tribünlerindeki izleyicileriyle birlikte ekranları başındaki milyonlarca insanın gözü kulağı hafta sonu İstanbul’da olacak. Bu yıl 4. kez ev sahipliği yapacağımız organizasyona ve Formula 1’in hız tutkusuna insanımız kısa sürede adapte oldu. Bunun da en güzel örneği ülkemizin dört bir tarafına yapılan minik Formula 1 pistleri. Formula 1’in Türkiye’ye gelmesiyle birlikte yarışma arzusu daha da artan insanımız karting pistlerine akın ediyor. Büyük şehirlerde hızla artan bu pistlerin en sonuncusu geçtiğimiz günlerde Mardin Kızıltepe’de yapıldı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk karting pisti olan Kızıltepe Karting yöre halkının büyük ilgisini çekiyor. Pistin açılışını 5 Go-Kart arabasıyla yapan Fethullah Yıldız, yoğun ilgi üzerine araç sayısını 15’e çıkartmış. Şu an Formula 1’de yarışan Türk pilot olmasa da yaşanan bu gelişmeler bu durumun uzun sürmeyeceğini gösteriyor. Böylece F 1, icra edildiği Malezya’dan Kanada’ya dünyanın dört bir tarafında hızla yayılma stratejisini hayata geçirmiş oluyor.

Sponsor Bağlantılar

F1 tutkunlarının pür dikkat kesileceği bu haftaki İstanbul Park Pisti’ndeki etabın Felipe Massa için ayrı bir önemi var. İstanbul Park’ın son iki yılki galibi Massa, Türkiye’den 3. kez şampiyon ayrılarak Kimi Raikkonen’le arasındaki puan farkını kapatmak istiyor. İlk kez 2005 yılında tekerlerin döndüğü Türkiye GP’sini Kimi Raikkonen, 2006 etabını Felipe Massa, 2007 etabını yine Felipe Massa kazanmıştı. En yakın rakibi Lewis Hamilton’a 9 puan farkla Türkiye GP’sine başlangıç yapacak olan Kimi Raikkonen, İstanbul’daki zafer sayısını ikiye çıkarma hesapları yapıyor.

Ayrıca Formula 1 takımlarından Honda’nın Brezilyalı pilotu Rubens Barrichello, 257. Grand Prix’sine çıkarak kıracağı rekoru, İstanbul’da kutlayacak. İstanbul ayağını büyük bir heyecanla bekleyen yetkililer bu yıl farklı bir etkinlik daha gerçekleştirecek. Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı ve Umut Çocukları Derneği yararına Formula 1 sürücüleri ile ünlülerden oluşan Allstars Takımı’nın yapacağı gösteri maçı, yarın Ali Sami Yen Stadı’nda saat 20.30’da gerçekleşecek.

Bu arada Tuzla Tepeören yakınlarında bulunan ve ilk yıllarda trafik sorunu yaşanan pist bu yıl çok daha iyi durumda. Toplam 2.215.000 m2’lik bir alanı kapsayan İstanbul Park pisti, 5 bin 333 m. uzunluğunda, 14,5-21,0 metre genişliğinde. Pistte toplam viraj sayısı sağa 6, sola 8 olmak üzere, 14 adet. Sürücüler araçlarındaki hız göstergesinde en fazla 320,58 km saate ulaşabiliyor. İnişli çıkışlı bir yapıya sahip olan pistteki en yüksek eğim yüzde 8.145. 12 bin kapasiteli bir otopark alanına sahip olan pistte aynı anda 145 bin kişi yarışı izleyebiliyor.