Öncelikle şunu belirtmekte yarar varki ; Galatasaray takımı frink rijkaard’ı renklerine katarak Avrupa’yı ayağa kaldırmış ve ilk yapması gereken transferi 12 den vurmuştur.Rijkaard hakkında bilgi vermek yanlış olur. Çünkü hemen hemen tüm futbolseverler onu tanımakta… Ama galatasarayda nasıl bi performans çizer ve şansı nasıl gider orasını ilerde göreceğiz.Rijkaard geldi bu sezon böyle iş bitti mi? tabiiki hayır, bazılarının  ”galatasarayın kadrosu iyi rijkaard geldi iyi idare eder” görüşlerini kesinlikle uygun bulmuyorum. Şunu söylemekte yarar var ki bu sezon Galatasaray’ın rijkaard’la birlikte en az 6-7 transfere ihtiyacı var.Bazı kişilerle de yollarını ayırması şartıyla tabii. O halde rijkaardla birlikte gelin bu sezon Galatasarayın transfer sistemi ve rotası nasıl olmalı ona bakalım;

Sponsor Bağlantılar

İlk olarak kaleci transferi göze çarpıyor:

Galatasarayın geçen sezon kiralık olarak aldığı M. de sanctis bu sezon açıkçası pek iyi performans gösteremedi ve galatasarayla yolları ayrılacaktır.

Gündemde özellikle Leo Franco yer alıyor. Gözlemlediğim kadarıyla bu kaleci ne çok iyi ne de çok kötü bir kaleci. Yani belirtmek istediğim şu ki leo francodan daha iyi ve bonservisi daha düşük olan kaleciler çok daha mümkün. Özellikle Galatasaray’ın bundesliga’da forma giyen kalecilere dikkat etmesi gerekir bence. Çok yetenekli ve parlak kaleciler yer almakta.Bir isim belirtmem gerekiyorsa eğer, dortmund kalecisi Roman Weidenfeller veya schalkeli genç isim manuel neuer…

Kaleci transferinden sonra diğer en önemli mevkii: STOPER

Galatasaray’ın bu sezon belki de en çok başını ağırtan bölge sıkıntısı stoperdi. Servet ve Emre Güngör’ün sakatlanması, Meira’nın beklenen performansı gösterememesi Galatasaray’a ciddi sıkıntılar yarattı diyebiliriz. Meira’nın satılmasından sonra hatırlayacak olursak kewell dahi stoper görevi üstlenmişti.
    
Galatasaray’ın bu mevkii oyuncularına bakacak olursak Servet, Emre Aşık, Emre güngör ve Semih kaya… şimdi belki bu isimler kalabalık gözükse de ”stopere neden ihtiyaç var?” diyen olabilir ama bu futbolcuları tek tek incelediğimizde nasıl bir sonuca varacağız gelin bakalım:

Emre Aşığa baktığımızda kendisi gerçekten cesur, hırslı tam bir emektar hali giyinmiş bir futbolcudur. Ama Galatasarayda Emre’nin artık işi bitmeli yani satılmalı. Çünkü bu yaşlı kurttan artık kimse çok daha iyi bir performans beklememeli ve parasal bir kazanç için bence Emre Aşık satılıp, daha genç olan Emre güngör ve Semih kaya Alternatif olarak bırakılmalı.

Semih kaya bence geleceği parlak bir oyuncudur ve ikinci alternatif olarak galatasaray’ın Semih’i iyi yetiştirmesi ve kullanması gerekmektedir.

Diğer bir alternatif olarak gördüğüm oyuncu ise Emre Güngördür. Milli takımda sakatlandıkdan sonra Galatasarayda sıkça sakatlık geçirdi ve bu sezonu gerçekten kendi adına çok kötü geçirdi diyebiliriz. Söylemem o ki emre güngör’ün Sakatlık geçirme olanağı çok fazla ve Galatasarayda alternatif düşünülmelidir.

O halde Galatasaray’a iyi işler yapacak, meira gibi çıkmayacak, servetle iyi uyum sağlayan bir defans oyuncusu gerekiyor. Bu oyuncunun özellikleri de tecrübeli yetenekli ve yıldız bir futbolcu gelmeli diyebiliriz. Stopere vermek istediğim tek bir isim var. O da Fransa Milli takımında da forma giyen 1979 doğumlu Jean-Alain Boumsong’ dur. Bence Galatasaray’a çok iyi gidecek olan bir futbolcudur.Galatasaray’ın bu konuda titiz davranması gerektiğini vurgulamak isterim.

Diğer bir sıkıntılı bölge ve Galatasaray’ın başarı silahlarından bir mevkii : SAĞBEK

Bir diğer sıkıntı ve baş ağırtıcı bölge ise sağbektir. Galatasarayda  sağbek görevini daha çok Sabri üstlendi ama başarılı olduğu söylenemez. Kötü bir performans çizdiğini zaten taraftarlarının tepkisinden de anlayabiliyoruz. Gerek bu yönden gerekse Sabri’nin Galatasarayda bazı davranışları yüzünden durumu Satılmaya kadar gelmiştir. Ancak unutmamak gerekiyor ki eğer benim dediğim gibi  galatasaray’a sağbek alınırsa alternatifini de iyi düşünmek gerekiyor. Bence sabriyi Galatasaray alternatif olarak kullanmalı, Tobias Linderoth’u satmalı ve kazancıyla birlikte çok iyi işler yapacak bir sağbek alınmalıdır.

Gene ne tür oyuncu alınması kararında ise Galatasaray’a iyi uyum sağlayacağına ve iyi işler yapacağına inandığım Bayern lever Kusen de forma giyen ve gerektiği zaman orta sahada da görev alan Gonzalo Castro’dur.

Diğer aklımda olan bir isim ise Senegal asıllı 26 yaşındaki Fransız futbolcu Bacary Sagna… Aslında frank Rijkaardın transfer sebeplerinden birisi de Yıldız futbolcuları kadrosuna katabilme yeteneği olmasıdır. Sagna neden olmasın veya Milanda forma giyen Flamini neden olmasın?

Milan Baroş’un yanında müthiş uyum sağlayacak bir mevki: SANTRAFOR

Önümüzdeki sezon için temizlenmesi gereken diğer bir yer sıkıntısı şüphesiz ki Milan Baroş’a arkadaş gereken forvet hattıdır. Gündemde duyduğum kadarıyla Frank Rijkaard Milan Baroşun yanına uzun boylu ve çevik bir santröför özelliği bulunan bir futbolcu isteğidir. Bence de Frink Rijkaard’ın isteği çok yerinde ve doğrudur. Bunun için de aklımda bir kaç isim belirtmekte yarar var:

İlk olarak bu tür oyuncuların başında gelen ve güvenilir sahibi olan aklımdaki isim Yine Bayern leverkusen’li yıldız Kiesling.

Diğer ikinci bir isim de Nikola Zigiç. Uzun boylu ve Milan Baroş’un yanında çok iyi gidebilecek bir forvet… Diğer isimleri de sizlere tek tek paylaşmak istiyorum. bu ikisinin yanında listeye alınabilecek oyuncular, F. Kanoute, R. Oliviera…

Diğer bir forvet arayışları ise şu yönde ki bu yöntemde forvet tecrübeli bir yıldız futbolcu ağır ve çalışkan yıldız futbolcu. Eğer bu yönde oyuncu alınacaksa bence şu isimlere dikkat verilmeli: Gudjohnsen ve van Nistelrooy. Bu ikim isim de Galatasaraya gelebilir. Özellikle V.Nistelrooy’un real madridde ayrılacağının sinyalleri gelmekte. Bence Galatasaray bu yönde forvet alacaksa Hollanda devine hollandalı Rijkaard’ı devreye sokarak görüşmelere başlamalı.

Forvet konusunda bu iki yöntemden hangisi diye bana soracak olsalar ben 1. tercihi kullanmak isterim açıkçası. 2.tercih de çok iç açıcı ama o tercih sadece Galatasaray’ın daha iyi vizyonlaşmasını sağlayacak bir tercih olup başarı gösteremeyecek de olması ihtimali yüksek.

Ve diğer transferler…

Diğer transferlerde özellikle alternatiflere değinmek Galatasaray takımının işine yarar. Ümit ve Nonda bence kesinlikle satılmalı ve yerine alınan bir yıldız forvetin alternatifi olarak forvet alınmalıdır. Bu forvetin de yerli olmasından yanayım. Aklımda bu tür isimler de var tabiiki. Örneğin Trabzonsporlu genç forvet Ceyhun veya Eskişehirsporla arası pek iyi olmayan Batuhan Karadeniz olabilir.

Galatasarayda şüphesiz en rahat ve güvenilir bölge orta saha oldu bu sezon. Galatasaray da orta sahaya yedekkli bir isim takviye etti ki ben ce yerine daha iyi yerli oyuncu alınabilirdi Mustafa Sarp… Bursasporla yolları ayrıldıktan sonra Galatasaray’a imza atan Sarp, Galatasarayda alternatif orta saha olarak kullanılacaktır. Ayhan ve Mehmet Topal Galatasaray’ın ön liberosunun sorumlusu
olacaktır.

Diğer önemli bir konu Lincoln. ”Lincoln gitmeli mi kalmalı mı ” savaşı yaşanıyor son günlerde. Çoğu gitmesinden yana ama bana soracak olursanız lincoln kalmalı. Eğer kalırsa bu sezon Rijkaardla çok iyi bir sezon geçireceğine inanıyorum ve hücum hattında Baroş ve alınması gereken forvetle birlikte çok iyi bir sistem kurulacaktır.Bildiğim ve inandığım tek şey bu.

Sizlere Galatasaray’ın 2009-2010 sezonu favori kadromu hazırladım ve bunu paylaşmak isterim:

1- Manuel neuer
2- Gonzalo Castro
3- J. Alain Boumsong
4- Servet Çetin
5- Hakan Balta
6- M. Topal
7- H. Kewell
8- Arda
9- Lincoln
10- Baroş
11- Kiesling

Buna benzer Bir Kadro Galatasaray Takımına parlak olacaktır…