Noksanları acizlik katar insana.Noksan ve aciz olduğu için de kuldur zaten.Hata yapmak da kula özgüdür; suç, günah ve kusur da… Gaflete de düşen insandır.Yanına gözleri görmeyen biri geldiği için abese ve tevellâ eden de Peygamber değil midir? Adem ve Havva’dan beri böyledir işte insanoğlu.
Her şey ham haliyle yaratılır. Toprağa atılan tohum da hamdır güneşi ve suyu görmeden; toprakla yoğrulan insan da hamdır hata nedir bilmeden.

Sponsor Bağlantılar

Allah kullarının hata yapmasını istemeseydi şayet hiç yaratır mıydı Şeytan denen mahlukatı? Şeytan ki bizi gaflete düşürüp cool hissettiren de odur, pişman olduktan sonra bizimle cebelleşip kul olduğumuzu hissettiren de.

Mühim olan suç işlemek değil suç işledikten sonra suçu yüklenmek ve sırtına yükleyip tevbe ile kapısını çalmaktır Rabbin. “O” ki gafletin lekelediği kalbini nuruyla temizleyendir. “O” ki işlemiş olduğun ve sonunda kahrolduğun günahını affedendir.

Eşrefi Mahlukat dediğimiz insan gönülden seslenmedikçe Rabbine isterse günlerce zikretsin, karabasan geldiğindeki duyuramadığı çığlıklarından ne farkı kalır tevbesinin.

Üç yanlışın bir doğruyu götürdüğü bir sınavda bile sınavı en az hatayla bitirip de hedefine ulaşmak isteyen insan, Allah’ın üç kez tevbe etme hakkı verdiği bir suç için neden ısrar edip de emeline ulaşmaktan vazgeçsin. Bilmez mi ki her günah kendine olan saygısını, dostarının hediye ettiği güveni emiyor içine. Allah’ın kuluna sevgisinden hiç bahsetmiyorum bile. O mübarek sevgiyi kaybetmeyi istemek için nankör olmak gerekir ki, o da bizde promilini aşmış durumda. Doğurduğu yavrusunu bile bir anne bu denli sahipleniyor, esirgeyip koruyorken bütün bu kainatı yaradan Allah’ın sevgisini mukayese edecek hiçbir varlık yoktur.

İnsan kulluk borcunu yerine getirmek için yaratılmıştır. Bunu da ibadet vasıtasıyla yapar. Tevbe etmek de bir ibadetse şayet demek ki Allah kullarının hata yapanını ve sonrasında pişman olanını sevmektedir.

Zümer Suresi 53. Ayette de söylendiği gibi :”De ki, ey çok günah işlemekle haddi aşan kullarım, Allah’ın rahmetinden bizi affetmez diye ümidinizi kesmeyin! Çünkü Allah, iman ehlinin bütün günahlarını hiç şüphesiz affeder. Elbette O, sonsuz mağfiret ve nihayetsiz merhamet sahibidir.

Ey insanoğlu bilmez misin bütün yolların sonu O’na çıkar. O istemeseydi sen bu günahı işlemezdin, yine O istemeseydi eğer pişman olup af dilemezdin.

Merve Gören
20.08.2011