Yabancı bir firma tarafından tasarlanmış bir uçak similasyonu olan İstikbal Göklerde 3 boyutlu Mükemmel bir oyun. Dili Türkçe, boyutu çok küçük, 3 boyutlu ve çok eğlenceli bir oyun. Küçük büyük her yaştan insanın zevkle oynayabileceği, başından kalkamayacağınız güzellikte bir oyun. Ayrıca sistem gereksinimleri çok düşük.

1900’lü yıllardaki bilgisayarlarla bile çalışır 🙂

Sponsor Bağlantılar

Oyunun iki modu var. Biri Görev diğeri ise Savaş modu.

İstikbal Göklerdedir Uçak Savaşı İstikbal Göklerdedir Uçak Savaşı İstikbal Göklerdedir Uçak Savaşı
 
Görevde siz yüzbaşı uçağınız ile size verilen görevleri yapıyorsunuz hagar, tank, fabrika bombalama, filo çatışması gibi… 15 tane görev verilmektedir. Görevler hakkında ipuçları aşağıda verilecektir. Bir bölümü bitirmeden diğerine geçemezsiniz. Tabi geçilebilirde ben nasıl olduğunu söylemiycem 🙂 Oyundan zevk alın. Bütün bölümleri geçerseniz eğer, bir dahaki oynayışınızda istediğiniz bölümü tekrar tekrar oynayabilirsiniz. Bu oyunu oynaması kadar, izlemesi de zevklidir.
 
Savaş ise puan toplama ve oyuna alışma modudur. Sürekli savaş uçakları gelmektedir ve siz ne kadar düşürebilirseniz okadar puan alırsınız. Uçaklar hiç bitmez taki sizin uçağınız vurulup düşene kadar 🙂
 
Oyun Tuşları
 
Oyunu sadece “Mouse” ile oynayabilirsiniz. Ek olarak:
Sol Tuş mouse – Makinalı tüfek
Sağ Tuş Mouse – Bomba
W – Yukarı manevra
S – Aşağı manevra
A – Sola manevra
D – Sağa manevra
Ctrl – Hız keser
Shift – Hız verir
Oyunda değişik kamera açıları da mevcuttur…
 
Görevler ve Kullanabileceğiniz Taktikler

1.Görev

Sadece deneme uçuşudur. Biraz dolaşıp karargaha geri dönmelisiniz.

2.Görev

Rum Silah Fabrikasını bombalamak. 4 bombanız var alçak uçuş daha isabetli atış yapmanızı sağlar. Burada peşinize bir düşman uçağı takılacak onu vurup karargaha geri dönmelisiniz. Sürenize dikkat edin.

3.Görev

Bir düşman bombardıman uçağı ve iki düşman uçağını yoketmelisiniz. Düşman uçakları için iki-üç isabet yeterli ancak bombardıman uçağını düşürmek için daha fazla isabet sağlamalısınız.

4.Görev

Keşif uçuşu. Tamamen silahsız olarak yola çıkıyorsunuz. Radardaki kırmızı bölgeye kadar mümkün oldukça alçaktan uçmalısınız. Kırmızı bölgeyi gördüğünüzde “Geri Dön” mesajı alacaksınız. Geri dönerken alçaktan uçmanıza gerek yok. Ateş açılacaktır, birkaç manevrayla kurtulup “Shift” tuşunada basılı tutarak mümkün oldukça hızlı bir şekilde geri dönün.

5.Görev

Düşman zırhlı konvoyunu yok etmek. Öncelikli olarak konvoyda size ateş eden iki hedefi yoketmelisiniz. Ardından konvoydaki diğer araçları yok etmeniz gerekiyor. İsabetli bomba atmak için “Ctrl” tuşuna basılı tutarak hızınızı azaltın ve alçaktan uçun. Bütün hedefler bitince peşinize iki düşman uçağı takılacak. O kadar konvoyu yokettiniz iki uçak ne ki 🙂

6.Görev

Düşman eğitim uçuşlarını engellemek. 5 tane düşman uçağını yok etmeniz yeterli. Özellikle siyah renkli düşman uçaklarına dikkat edin. Düşman uçakları direkt üzerinize gelebilir ve sizinle çarpışıp başarısız olmanıza neden olabilirler, bunu engellemek için mümkün olduğunca çok manevra yapın.

7.Görev

Düşman uçaksavarlarını yoketmek. Buraya kadarki en zor göreviniz. Sadece 3 dakika içinde 6 tane uçak savarı yoketmek zorundasınız. Bunun için 20 tane bombanız olacak. Hedef üzerinde mümkün olduğunca alçalarak bomba bırakın. Zamanla yarıştığınız içinde gerektiğinde “Shift” tuşunu basılı tutarak hızlı hareket edin. Yan yana iki düşman uçaksavarı göreceksiniz, bunların tam ortalarına atacağınız tek bir isabetli bomba ikisini de bir anda yoketmenizi sağlayabilir ama bunu pek tavsiye etmem 🙂 Ateşten korunmak için azda olsa manevra yapmanızı tavsiye ederim. Manevrayı üzerlerine yaklaşırken değil, üzerlerinden geçtikten sonra yapın. Çünkü siz üzerlerine giderken isabetli atışlar yaptıklarını söylemek zor 🙂

8.Görev

İki bombardıman uçağını yoketmek. Burada dikkat etmeniz gereken iki konu var. Birincisi göreve başlar başlamaz “Shift” tuşuna basılı tutarak mümkün olan en kısa zamanda bombardıman uçaklarına yaklaşmanız. Çünkü her kaybettiğiniz zaman, bölümü geçmenizi zorlaştıracaktır. İkinci olarak ise sadece iki bombardıman uçağını yok etmeniz yeterli. Size ateş eden ve bombardıman uçaklarını koruyan düşman uçak ve uçaksavarları olacak. Ben onlarla ilgilenmeden en kısa zamanda iki bombardıman uçağını yoketmenizi tavsiye ederim. Onlar yokedilince görev tamamlanmış olacak. Bombardıman uçaklarına yaklaştığınızda arkadan size ateş edecek olan düşman uçağının ateşinden korunmak için manevra yapmalısınız. Ama benim tavsiyem durumu oraya kadar getirmeden bombardıman uçaklarını yok etmeniz 🙂

9.Görev

Düşman havaalanını ve o alanda bulunan hangarları, zırhlı-zırhsız bütün araçları yoketmek. Bunun için 5 dakika zamanınız var. Hee eklemeyi unutmuşum, bir de siz o alanı yok ederken size saldıran uçaklar olacak onları da yoketmenizi tavsiye ederim 🙂 Burada dikkat etmeniz gerekenler; öncelikle size ateş eden uçaksavarları yokedin. Düşman uçaklarını yoketmek için havaalanının üzerini tercih etmeyin, yoksa düşman uçakları yerine uçaksavarlara yem olursunuz. Bu bölümde sizi zorlayacak bölümlerden biri, dikkatli olun. Yerine göre “Shift” ve “Ctrl” tuşlarını da kullanmanızda fayda var.

10.Görev

Bazı düşman hedeflerinin yokedilmesi. Oyuna eliniz ısındıysa çok zorlanmayacağınız bir görev. Düşman uçaklarının size çarpma ihtimaline karşı manevralar yapın. Uçaksavarların üstünde uçak peşine düşmeyin.

11.Görev

Düşman uçağını kaçırma. Sözde incelemek için düşman uçağını kaçırmışsınız. Peşinize dört tane düşman uçağı takılıyor. Amacınız bu uçakları yoketmek ve kaçırdığınız uçağı karargaha götürmek. Düşman uçaklarıyla karşılaştığınızda onların dağılması için birkaç manevra yapın. Dağılmış halde yoketmek daha kolaydır ve size çarpma risklerini de düşürmüş olursunuz. Kolay bir bölüm.

12.Görev

Sizi gerçektende çok zorlayabilecek bir görev ama merak etmeyin ben size ipucu vercem 🙂 Düşman iki uçaksavarı bir köye yerleşmiş durumda, bu iki uçaksavarı, sivillere ve oradaki evlere zarar vermeden yok etmeniz gerekiyor. Bunların dışında 3 tane de düşman uçağı takılacak peşinize. Düşman uçakları kolay da köydeki uçaksavarları yoketmek gerçekten insanı zorluyor. Burada yapmanız gereken köydeki uçaksavarlara bomba atmak için en uygun açıyı yakalamanız. Ben bunun için hedefin sağ tarafındaki yolu tercih ediyorum (Ortadaki resim size o açıyı gösteriyor, resme tıklayıp büyük halini görebilirsiniz). Çünkü orası biraz daha açık bir alan ve hedefleri daha net görme imkanınız oluyor. Hedefin sağ tarafı derken deniz tarafından bahsediyorum. O alandan ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hedefin üzerine gidip bombayı bırakmalısınız. Buradaki uçaksavarlar gerçektende öncekilere hiç benzemiyor 🙂 çok isabetli atış yapıyorlar. Özellikle bomba bıraktıktan sonra yukarı doğru sert bir manevra yapmalısınız. Açınızı mümkün olduğunca azaltın ki kolay hedef olmayın. Hedefi vurma ihtimaliniz düşükse hiç bomba bırakmayın. Size güveniyorum 🙂

13. Görev

Onikinci görevde zorlandınız mı? İnanın bana bu görev ondan on kat daha zor. Bu görevde yok etmeniz gereken 3 tane bombardıman uçağı var. Bu bombardıman uçakları öncekilere benzemiyor. Bunlara biraz fazla yaklaşırsanız çok isabetli atış yapıyorlar ve kurtulmanız için bir saniyeniz ya var ya yok. Bu 3 bombardıman uçağını koruyan 2’şer tane düşman uçağı var. Yani 6 tane de toplam uçak var. Siz bombardıman uçağına ateş ettiğinizde 2 tane düşman uçağı peşinize takılıyor. Onlar arkanıza gelip size ateş edene kadar siz bombardıman uçağını ateş altına alın. Yerde uçaksavarlar var ama uçaksavarları yoketmenize hiç gerek yok. Gerçi alçaltan gittiğinizde birkaç darbe alabilirsiniz ama üzerlerine gidip onları yoketmeye çalışırsanız daha çok darbe alırsınız emin olun. Bu oyunda amacınız o 3 bombardıman uçağını yoketmek. Bu uçaklara yaklaşırken mümkün olduğunca fazla havalanın. En yükseğe çıktığınızda yüksekliğinizi koruyun ve bombardıman uçağının tam yerini tespit edin. “Ctrl” tuşuna basıp hızınızı düşürerek bombardıman uçağına doğru dalışa geçin ve bu sırada ateş açın. Dediğim gibi kesinlikle ne önüne ne de arkasına fazla yaklaşmayın. Bombardıman uçağından ateş gelirse hiç duraksamaksızın havalanın. Çünkü pek yukarı ateş edemiyorlar. Hatta yüksekteyseniz üzerlerinden bile hiç ateş almadan geçebilirsiniz. Bu bölümün sırrı yükselişi çok iyi yapmak. Uzak mesafeden bombardıman uçağını ateş altına almak ve bunlara kesinlikle fazla yaklaşmamak. Peşinize takılacak olan düşman uçaklarından özellikle siyah olan iki tanesine dikkat edin. Direkt üzerinize gelirler. Sol alt taraftan hem onları hem de kendinizi görebilirsiniz. Eğer hızla birbirinize yaklaşıyorsanız kesinlikle aşağı ve yukarı manevra yapmalısınız. Yoksa kafa kafaya girersiniz. 3 bombardıman uçağını hallettiğinizde görevinizi tamamlamış olacaksınız. Final bölümünden sonra en fazla zorlanacağınız bölüm burası. Başarılar.

14.Görev

Son görevin bir provası niteliğinde olan bu görev de, aslında en az bir önceki görev kadar zor. Ancak bir önceki görevde uygulamış olduğunuz taktikler bu görevi birkaç denemeden sonra geçmenize imkan sağlayacaktır. Burada 5 tane düşman uçağı var. 2 tane bombardıman uçağı ve 4 tane de yer hedefi var. Burada zamanla yarışıyorsunuz. 5 dakikanız var ve bütün hedefleri yoketmek zorundasınız. Yer hedeflerini en sona bırakın. Çünkü diğer hedefleri halledebilirseniz, süreniz dolmuş olsa bile size yer hedefleri için ek süre veriliyor. Öncelikli hedefiniz düşman uçakları olmalı. Ancak uygun durumda bombardıman uçağını da görürseniz çakın hiç affetmeyin 🙂 5 tane düşman uçağından kurtulmak için çok fazla manevraya ihtiyacınız olacak. Eğer 5 dakika hayatta kalmayı başarırsanız, siz bu oyunu öğrendiniz demektir ve final için de hazır sayılırsınız. Unutmayın önce düşman uçakları, sonra bombardımanlar ve son olarak yer hedeflerini imha edin. Daha önceki görevlerde uygulamış olduğunuz taktikleri tekrar etmiyorum. Hadi göreyim sizi 🙂

Final

Final çok güzel bir espriyle başlıyor:

“Sana güvenenleri mahcup etmedin. Zafer bizimdir. Şimdi seni bekleyen uçak gemimize, yani güneye doğru gururla uç. Vatan sana minnettardır.”

Bu mesajın hemen altında, ilk başta dikkat bile etmeyeceğiniz bir şekilde, hafif silik olarak ise şu not yer almakta:

“Yüzbaşıyı gönderdiniz mi? Durun, bir mesaj alıyorum. Ama deşifre etmem için biraz zaman gerekiyor.”

Siz devam deyip güneye doğru çıkıyorsunuz yola. Süzüle süzüle gidiyorsunuz. Bu kim olduğunu bilmediğim adam mesajı deşifre ediyor yolun yarısında:

“Lanet Olsun! Düşmanın Bütün Filoları geliyor.. Yoket Hepsini”

İçimden sıkıysa gel sen yoket demek geliyor ama neyse deyip bi bakıyorum düşman filosuna. İlk belirlemelerime göre 10 tane düşman uçağı. Yaw baya bi zayiat verdirmişiz adamlara filolarından kala kala 10 uçak kalmış deyip giriyorum on uçağın arasına. Karşıdan gelen dörtlüye başlıyorum ateş açmaya, ben iki atıyorsam adamlar 10 atıyor. Neyse diyorum, yere dalışa geçip aniden yükseliyorum. Düzenlerini bozmaktı benim amacım. Yukarı ve geriye doğru hareketlenirken bir tanesi dibimden geçiyor, 3 tanesi karşıdan ateş ederek geliyor, arkadan da ateş edenler vardı ama kaç kişi olduklarını göremeden yere çakılıyorum 🙂

Müthiş finali geçmeniz için size biraz cesaret vereyim. Öncelikle 14. görevi bitirmiş olduğunuz için, inanın bölümü de bitirebilirsiniz. 14. görev kadar uğraşmazsınız. Size tavsiyem düşman uçaklarıyla ilk karşı karşıya gelişinizde direkt üzerlerine gitmeyin bu bir. Radardan da kontrol ederek ilk önce hepsini geride bırakın. Bu esnada hiç darbe almamak için kaçın (Direkt üzerlerine gidip gelen 4 lü grubu dağıtıp ikisini daha gelirken yoketmek var ama bunu 20 defada bi defa ya başarırsınız ya başaramazsınız). Hepsini geride bıraktıktan sonra alçaktaysanız yukarı doğru, yüksekteyseniz aşağı doğru manevra yapın. Bu manevranın amacı düşman uçaklarını dağıtmak. Düşman uçaklarını dağıtmak için her zaman manevra yöntemini kullanın. Daha sonra radardan da kontrol ederek direkt aralarına girmekten kaçının ve en kenarı da gördüğünüz uçağın peşine düşün. Bu yöntemi birkaç kez uygulayıp sayılarını azaltmaya bakın. Bir tanesini yakaladığınızda peşini bırakmadan indirmeye çalışın. Hepsine birer tane isabetle ömrünüz uzun olmaz. Radarı sık sık kontrol etmeye çalışın. Aralarına dalmayın. Çok fazla aşağı-yukarı manevrayla onların dağılmasını sağlayın. Aynı yöne doğru uzun ve manevrasız gidişlerden sakının.

Hepsi bu kadar. Bu görevi başarırsanız sizi “Binbaşı” diye çağıracaklar. “Binbaşım göreyim sizi, hiçbirini affetmeyin.” Hee mutlaka vurulup düşeceksiniz. Düşerken sağ üst tarafta skor tabelasının sol tarafına bakın, mezar taşınızı göreceksiniz 🙂 Ayrıca oyun içinde de çok güzel espriler sizleri bekliyor. Küçük büyük her yaştan insanın zevkle oynayabileceği bir oyun.

Hepinize iyi eğlenceler.