Kasımda 10 Bin Öğretmen Atanacak

Bakan Çelik, Elginkan Vakfının Maltepe’de yaptırdığı 7 milyon YTL’ye mal olan, 40 derslikli ve bin 200 öğrenci kapasiteli ”E.C.A. Elginkan Anadolu Lisesinin açılışını yaptı.

Sponsor Bağlantılar

ABD’deki Brown Üniversitesinin her yıl e-devlet uygulamalarıyla ilgili bir rapor yayınladığını, 2007 yılı sonunda bu raporlardan 7’incisinin yayınlandığını kaydeden Çelik, bu rapora göre Türkiye’nin e-devlet uygulamaları açısından dünya 8’incisi olduğunu ve Almanya’nın önüne geçtiğini bildirdi.

E-devlet uygulamalarında Milli Eğitim Bakanlığının bu işin başını çektiğini vurgulayan Çelik, tüm atamaların, öğrenci başvurularının elektronik ortamda yapıldığını söyledi.

Çelik, daha sonra, Elginkan Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı ve Elginkan Vakfı Başkan Vekili Yücel Unan, İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Dinç, Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur ve Maltepe Belediye Başkanı Fikret Köse ile okulun açılışını yaptı.

Bazı sınıfları gezen Bakan Çelik, törenin ardından lisede görev yapan öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Çelik, bu arada güneşte bekleyen lise öğrencilerinin töreni gölgede izlemesi için Milli Eğitim Müdürü Ata Özer’e talimat verdi.

SORULAR

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, ”TOKİ Başkanının, yakınlarının ismini bir okula vermesiyle ilgili görüşleriniz nelerdir?” şeklindeki soru üzerine, bunun TOKİ Başkanı’nın kendi bilgisi ve tercihi olmadığı kanaatini taşıdığını söyledi.

Bir genelge gönderdiğini anımsatan Çelik, ”Kaymakamlarımız, valilerimiz, milletvekillerimiz, hatta bakanlarımız, kamu parasıyla yaptırdıkları okullara kendi isimlerini vermeyecekler. Hayırsever olarak malınız, paranız varsa okul yaptırırsınız, isminizi de verirsiniz” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar Türkiye çapında 123 bin derslik yapıldığını, bir dersliğe bile adını verdirmediğini ifade eden Çelik, bazı milletvekillerinin isminin verilmesi teklifine de mani olduğunu kaydetti.

Bakan Çelik, bu konuda prensibe aykırı bir durum söz konusu olması halinde de engel olunacağını bildirdi.

Bir gazetecinin, ”son atamaların, öğretmenlerin formasyonu olmadığı gerekçesiyle iptal edilmesine” ilişkin sorusu üzerine de Çelik, öğretmenlerin yanlış beyanda bulunması nedeniyle atamaların iptal edildiğini, ancak atama sürecinin devam ettiğini söyledi.

Bakan Çelik, Kasım ayında 10 bin öğretmen ataması yapacaklarını kaydetti