Euphorbiaceae familyasındandır. Doğal olarak Malaya’da yaşarlar. Herdem yeşil bitkiler olup 6 türü vardır.

Süs bitkileri yetiştiriciliğinde Codiaeum variegatum türü önemlidir. Yaprakları değişik renkli (sarı, kırmızı, yeşil, turuncu) ve değişik şekillidir. Salon ve seraların çok dekoratif bitkileridir.

Sponsor Bağlantılar

Yetiştirme koşulları yönünden oldukça titizlik gerektirirler.Bitkinin sağlıklı, yapraklarının güzel ve parlak olması için kış aylarında yarı gölge, yaz aylarında aydınlık fakat direkt güneş ışığı olmayan havadar yerlerde muhafaza edilmelidir. Yaz aylarında ortam sıcaklığı 21-30°C, kış aylarında ise 13-18°C olmalıdır. Kış aylarında sıcaklık 12°C’nin altına düşürülmemelidir.

kroton, codiaeum

Hava nisbi nemine karşı da çok duyarlıdır. Şayet yeterli nispi nem sağlanamazsa yapraklarda dökülmeler görülür. Bu nedenle özellikle sıcak yaz aylarında yapraklarına sık sık su püskürtülmelidir. Sulama yaz aylarında bolca yapılmalı, kış aylarında ise daha seyrek sulanmalıdır.

Saksı değişimi Şubat-mart aylarında her yıl yapılmalı ve saksı harcı olarak John-İnnes saksı harcı kullanılmalıdır.

Üretilmeleri sürgün çelikleriyle olur. Çelikler Şubat-mart aylarında 6 göz ihtiva edecek şekilde veya yaprak-göz çeliği olarak hazırlanırlar. Hazırlanan çelikler torf-kum veya yaprak çürüğü-kum karışımına dikilirler. Çelik dikilen saksı veya kasaların üzeri cam veya naylonla kapatılarak yeterli nem sağlanır. Ortam sıcaklığı 20-25°C’de tutulur. Bu şartlarda 3-4 haftada köklenme olur. Ancak köklenme esnasında çeliklerin susuz kalmamasına özen gösterilmelidir. Köklenen çelikler içinde John-İnnes harcı bulunan 10-12’lik saksılara dikilirler.