Edebiyat nedir? Matematik nedir? Coğrafya nedir? Tarih nedir? Felsefe nedir?  Bunların cevapları hakkında bir fikriniz var mı? Peki ya neden bu terimleri sordum tahmin edebilen var mı?

Sponsor Bağlantılar

Aslında hepsi farklıdır. Ama hepsi soruya ve meraka bağlıdır. Mesela felsefenin temeli meraka dayanır. Filozoflar çok zeki oldukları için değil, meraklarına yenik düştükleri için başarılı olmuşlardır. Yani ne sen tembel bir öğrencisin, ne de öbürü çok zeki. Tek fark soru sormaktan çekinmeyen, çözümü merak eden, konuları kendince araştıran taraf daha öne çıkar ve başarılı olur. Fakat onun başarılı olması senin başarısız olduğunu göstermez. Bir örnek vereyim ve bu örnek üzerinden öğrencilikte yapılan hataları öne çıkaralım. Seninle iddiaya girerim bu 2 hatayı sende sıkça yaptın veya yapmaya devam ediyorsun;

‘25 kişilik bir sınıfta matematik dersi işliyorsunuz, hoca bir soru soruyor. Sen soruyu çözerken biri atılıp sorunun cevabını söylüyor. O söylediği için işlemi yarıda bırakıp hocanın soruyu çözmesini bekliyorsun. Hoca ‘Koskoca sınıfta sadece 5-6 kişi yaptı.’ diyor ve onları bir nevi tebrik ederken seninde içinde bulunduğun diğer öğrencileri yeriyor.’’ Şimdi örneği burada keselim, bu örnekte yapılan hataları sıralayalım, bu hatayı neden yaptığını bulup çözüm yolları geliştirelim.

1) Arkadaşının atılmasından sonra işlemi yarıda kesmen.

Bu 1 numaralı hata en yaygın hatadır. Ki tahminimce sende bu hatayı sıkça yapıyorsun. Söz ettiğimiz hatayı yapmana sebep olan  şey özgüven eksikliğindir. Bu sorunu gidermen için yüksek sesle şarkı söylemen hem eğlenceli hem de pratik bir yoldur. Hatayı yaptığında kazandığın tek şey kayıplarındır. Unutma derste en verimli zaman, çözüme ulaşmaya çalıştığın o genele kıyasla kısacık olan süredir. Ve sen bu hatayla bir verim kaybettin. Senden ricam bir daha bu hatayı yapma. Kim ne zaman cevap verirse versin o soru bir kişiye özel değil. Herkesin cevabına açık bir soru. Bu yüzden muhakkak cevabını hocanla paylaş.

2) ’Koskoca sınıfta sadece 5-6 kişi yaptı.’ Şeklinde hafif iğneleme tarzındaki eleştiri karşısında hocaya ve derse önyargı doğurman.

Bu 2 numaralı hatayı sen yaptın mı bilmiyorum ancak ben yaptım. Ve tek kazancım o derste başarısızlık elde etmek oldu. Sen bu hataya düştüysen çözüm yollarımı dikkatle dinle. Bu hatayı yapmadıysan seni gerçekten kutlarım. Hatanın sebebi sorunu başkalarında arama içgüdüne yenik düşmen. Yapman gereken şeyleri sayısız bir şekilde türetebiliriz. Ben sana en kısa ve pratik olanı söyleyeyim. ’Herkesten habersiz. Emin olmadığın bir konu hakkında tahminince bildiklerini kağıda yaz. Sonra o konuyu araştır ve kendi yazdıklarınla araştırma sonuçlarını kıyasla.’. Çözüm yolu seni biraz sıkabilir. Zaman kaybı gibi gelebilir. Ancak yazdıklarındaki hatayı görünce biraz sinirleneceksin ama için rahat olsun çevrede bu hatanı kimse görmedi. Bu yüzden kendince neden kağıda bunları yazdıklarını düşün ve araştırma sonucuyla farkının sebeplerini bul. Belki farkında değilsin, ben söyleyeyim şuan kendini eleştiriyorsun. Sana tavsiyem kendini eleştirmekten korkma. Suçlu arkadaşın ya da hocan değil. Bunları bildiğin halde bir daha aynı hatayı yaparsan resmi olarak suçlu sayılırsın.

İlk örnekteki hataları, hataya sebebiyet veren maddeleri, çözüm yollarını ve yapman gereken şeyleri ortaya çıkardık. Hazırsan 2. örneğe geçelim.

‘’Matematik, geometri, kimya veya fizik dersi işliyorsunuz. Bir işlem sorusu geldi. Hoca sırayla yanınıza gelip çözümlerinize bakıyor. Senin çözümünde gidişin hatasız fakat dört işlemde veya artı-eksi işaretlerinde sıkıntın olduğu için sonucun yanlış. Aynı tip soru diğer bir ders saatinde soruluyor. Ancak sen o soruyu çözmüyorsun.’’ Bu örnek tanıdık geldi değil mi? Hadi dürüst olalım hepimiz bunu yaşadık. Önemli olan hatayı tekrarlamamak. Şimdi önceki örnekte olduğu gibi maddeler halinde sıralayıp, çözüm yollarını bulalım.

1) Çözümün başarılı olmasına rağmen dört işlemde veya artı-eksilerde eksiğin olduğu için geri çekilmen.

En büyük hata nedir biliyor musun? Vazgeçmek ve pes etmek. Eğer öğrenciysen bunu derslerde yapma lüksün yok. Bunu aklına sok. Aksi halde çok ufak hatalar yüzünden geleceğini çöpe atılmış say. Bu hatanın sebebi pes etmen ve eksikliğini gidermemen. Sana tavsiyem dört işlem veya artı-eksilerdeki eksiğini hemen gider. Nasıl mı? Onun da pratik yolunu vereyim. İlkokul çocukları gibi 2 basamaklı dört işlem soruları çöz. Artı-eksi eksiğin içinde aynı yöntemi kullan. 22×24=? (22x-24=?) işleminden başla 222×244=? (-222×244=?) İşlemine kadar kademe kademe gel. Bildiğinden emin olduğun bazı işlemlerde hata yaptığını göreceksin. Yılma ve o sorudaki hatanı bul. Atlamamam gereken bir önerim daha var. Hatalı işlemi silme, hatanı bul ve doğrusunu renkli bir kalemle yaz. Hatta bu 6-7 defadan fazla tekrarlanırsa, hatalı çözümdeki hatanın altını çiz.

2) Aynı tip soruya yanıt aramadın.

Vazgeçmekten çok önyargılı davranman bu hataya sebebiyet verdi. Önyargı her zaman için seni yanlışa sürükler, tabi her şeyde olduğu gibi bununda fazlası zararlı. Buna çözüm olarak elle tutulur bir şey söyleyemem maalesef. Ancak tavsiyem her soruya yanıt ara. Önyargıdan kaç.

Aslında bakarsan seninle paylaşmak istediğim daha birçok hata var. Ama uzun bir metin insanın gözünü korkutur. Özellikle öğrencilerin. Bu yüzden diğer sorunları ve çözümleri gerekirse isteğine bağlı olarak yazacağım. ’Benim böyle böyle bir sorunum var. Ne yapmalıyım?’ dersen. Seninle bildiklerimi paylaşmaktan mutluluk duyarım, dalga geçmemden çekinme sakın öyle bir terbiyesizlik yapmam sana karşı. Şimdilik tanıdık örnekler ve pratik çözümlerle tekrar görüşmek üzere.

Hoşçakal.

Öğrencilikte Sıkça Yapılan Hatalar ve Çözümleri
Öğrencilikte Yapılan Hatalar – 2