Öğretmen Atamaları Gerçekleşti

Milli Eğitim Bakanlığı şubat dönemi atamalarında 2 bin 377’si sözleşmeliden kadroluya geçmek üzere toplam 7 bin 159 öğretmenin atamasını yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı Baş Öğretmen Salonu’nda 2008/1 dönemi öğretmen atamaları yapıldı. Atamalar sonucunda 2 bin 377’si sözleşmeliden kadroya geçmek üzere toplam 7 bin 159 öğretmenin ataması yapıldı. 2 bin 377 sözleşmeli öğretmenin kadroluya geçmesi üzerine yerlerine de sözleşmeli öğretmen atandı.

Sponsor Bağlantılar

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2008 yılında 25 bin atama daha gerçekleştireceklerini bildirirken, atamaların 15 binin kadrolu, 10 bininin sözleşmeli olarak yapılacağını bildirdi. Bu atamaların büyük bir çoğunluğunun ağustos ayında yapılacağını, geri kalanının ise daha sonra yapılabileceğini ifade eden Çelik, öğretmen atamalarının asla bitmeyeceğini söyledi. Çelik, atamalarla ilgili olarak sürekli muhalif haberler çıkarıldığına dikkat çekerek, “Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemi dinamiktir. Hiç atama yapılmazsa bile emekli olanların yerine atama yapılmak durumunda. Böyle bakarsak öğretmen ataması bitmez” dedi. Ayrıca, meslek teknik eğitimden öğretmen ataması yapılamadığına işaret eden Çelik, bu konuda da çalışmaların olduğunu ifade etti.

BAKAN’A İTİRAZ GERGİNLİĞİ

Çelik, okul öncesi eğitim konusunda da yüzde 25 olan okullaşma oranının yüzde 50’ye çekmek amacıyla çalışmalar yapıldığına işaret ederek, bu alanda da öğretmen atamalarının devam edeceğini ifade etti. Çelik, söz konusu atamalar sonucunda 40 bini sözleşmeli 637 bin öğretmen sayısına ulaştıklarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Çelik’in konuşması sırasında, bir dershanede matematik öğretmenliği yaptığı öğrenilen Özge Arslan isimli bir genç, “165 bin öğretmen açığı var. Siz kimi kandırıyorsunuz?” diye bağırarak itiraz etti. Bunun üzerine Çelik, toplantıyı proveke ettiğini belirterek, söz konusu öğretmenin susmasını istedi. Ancak, bir süre sonra Arslan’ın “7 ücretli öğretmen intihar etti” diye itirazlarını sürdürmesinin ardından, Arslan’ın derhal salondan çıkarılmasını istedi.

Arslan, toplantı salonundan çıkarıldıktan sonra, koruma odasına alındı. Personel Genel Müdürü Remzi Kaya, Arslan’la kısa bir görüşme yaptı. Genel Müdür Kaya, söz konusu Özge Arslan’ın isminin MERNİS’ten çıkmadığını ve nüfus cüzdanının muhtemelen sahte olduğunu kaydederek Arslan’ın öğretmen olmadığını bildirdi.