Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Silinen Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Bilgisayarların günümüzde iyice yaygınlaşmasıyla beraber gerçek dünyada gerçekleştirilen pek çok aktivite artık bilgisayarlar aracılığıyla yapılmaya başlandı.

Sponsor Bağlantılar

Bunun yanında bilgisayarlar verilerimize de ev sahipliği yapıyorlar. Bu nedenle PC’lerin önemi kullanıcılar için artık daha da büyük.

Bir dosya silinmek istendiğinde DEL tuşuna basıldığında söz konusu dosyanız Geri Dönüşüm Kutusu’na atılır. Ancak istenildiği taktirde dosyaların buradan tek bir tıklamayla eski yerine getirilme şansı vardır. Ancak SHIFT+DEL tuş kombinasyonu kullanılarak ya da bir şekilde diskinizden tamamen silinen veriler Geri Dönüşüm Kutusu’na gitmeyip direkt olarak bilgisayarınızdan silineceği için normal durumda bu dosyaların kurtarılmasının mümkün olamayacağı düşünülebilir.

Fakat dosya kurtarma konusunda uzmanlaşan ve bu iş için geliştirilen araçlar sayesinde bu durumdaki PC kullanıcıları, sistemden tamamen silinmiş olan dosyalarını tekrar kazanabiliyor.

Windows’unuzdaki veriler nasıl kurtarılır?
Windows için geliştirilen NTFS-Fat-Data Recovery yazılımı, masaüstü ve notebook PC’nizdeki FAT ve NTFS dosya sistemlerinin zarar görmesiyle meydana gelen zarar görmüş ya da kayıp verilerinizi kurtarmaya yarayan başarılı bir araç. Bu araç, FAT, FAT16, FAT32 ve NTFS dosya sisteminden dosyaları kurtarabiliyor. Bu araç sayesinde klasörler ve altklasörlerdeki verileriniz önceden kayıtlı oldukları yere tekrar yerleştirilebiliyor. Bu Windows dosya kurtarma yazılımı, Windows Vista, XP, Server 2003, 2000, NT ve 98 işletim sistemleri altında sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor.
 
Hafıza kartlarından veriler nasıl kurtarılır?
Günümüzde hafıza kartları verileri bir PC’den diğerine taşıma ve verileri saklama konusunda kullanıcıların oldukça işine yarayan, kullanımı kolay aygıtlardır. Önemli verilerin hafıza kartlarında taşınmasından ötürü bu çevre biriminde silinecek olası bir dosyanın bazı başarılı araçlar sayesinde kurtarılma şansı vardır. Memory Card Data Recovery ile kayıp resimlerinizden, video dosyalarınıza, resimlerinizden müziklerinize kadar hemen her veri MMC (Multimedia Memory Card) ve SCD (Secure Digital Card) birimlerinden kurtarılabiliyor.
 
iPod’lardaki veriler nasıl kurtarılır?
iPod Data Recovery yazılımı, video dosyalarından ses ve müzik dosyalarına kadar pek çok formattaki silinen dosyalarınızı iPod’lardan başarılı bir şekilde kurtarabiliyor. iPod Mini, iPod Nano, iPod Shuffle ve iPod’un ilk jenerasyonundaki iPod’ların tamamını destekleyen söz konusu araç, ani veri kayıplarında ve formatlanma durumlarında iPod kullanıcılarının imdadına yetişiyor.
 
Dijital kameralardan veri nasıl kurtarılır?
Dijital fotoğraf makineleri, günümüzde ucuzlayan fiyatlarıyla artık pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Kaydedilen görüntüler ise bu makinelerin hafızalarına saklanıyor. Ancak çekilen resimlerin veya videoların bir şekilde silinmesi bazı durumlarda mümkün olabilir. Dijital Camera Data Recovery yazılımı, tamamen dijital fotoğraf makineleri için geliştirilen ve bu aygıtlardaki verileri kurtarmanıza olanak tanıyan pratik bir araç. Zarar görmüş ya da silinmiş olan resim ve video dosyalarına erişim bu araç sayesinde sağlanabiliyor. Yazılım, MMC ve PDA aygıtları olmak üzere pek çok medyayı destekliyor.

Harici medyalardan veriler nasıl kurtarılır?
Removal Media Data Recovery, zarar görmüş ya da silinmiş resim, video ve müzik gibi kullanıcıların hayati verilerini harici medyalardan kolayca kurtarmasına yardımcı olan başarılı bir araç. Virüs saldırısı veya kullanıcı kazalarından dolayı meydana gelen veri kayıpları bu araç sayesinde en aza indirgenebilir. Verileri kurtarma konusunda son derece başarılı olan bu araç, MP3 player’dan, harici flash diske, micro ve smart drive’a ve diğer eşdeğer USB depolama aygıtlarına kadar pek çok birimi destekliyor.

SIM kartlarından veriler nasıl kurtarılır?
Cep telefonu kullanıcılarının başına sıklıkla gelen vakalardan bir tanesi hiç şüphe yok ki kişi rehberini ya da SMS’leri bir şekilde cep telefonundan kaybetmesi. Bu tip durumlarda SIM kartından SMS ve kişi rehberi kurtarılabiliyor olsa da, tüm bunlara gerek kalmaması için kişi rehberinizi mutlak suretle en başından başka bir birime yedeklemenizi öneriyoruz. SIM Card yazılımına dönecek olursak, cep telefonunuzda silinen SMS’leri ve kayıp kişi rehberinin kurtarılması için geliştirilen bu araç, bu gibi zor durumlarda kalan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Bu araç sayesinde cep telefonunuzun hafızasının tamamını geriye kazanmanız mümkün.

Linux altında dosya kurtarma nasıl yapılır?
Quick Recovery Linux, Linux altında çalışan PC’lerdeki silinmiş ya da zarar görmüş verilerin kurtarılması için geliştirilen başarılı bir araç.

Bozuk sektörlerdeki verileri kurtarma nasıl yapılır?
Hard disklerdeki bozuk sektörler, hard diskler için oldukça ciddi bir problemdir. Bu tip durumlarda garanti kapsamında olan ürünler üretici firma tarafından alınır ve yenisiyle değiştirilir. HDD’lerde bozuk sektörün oluşması için pek çok etken vardır. Bunların başında ani voltaj dalgalanmaları, bazı virüsler ve okuma/yazma işlemi sırasında gelen bazı problemler olabilir. Disk Repair yazılımı, bu tip disklerdeki verilerin kurtarılması için geliştirilmiş bir araçtır. Bu tür disk problemleriyle başı dertte olan kullanıcılar, veri kaybı yaşadığı takdirde bu araçtan yardım alabilirler.

Google’da Ne Arıyorsunuz?

* Veri nasıl kurtarılır (3. sıra)