Tarkan hayatı, tarkan hayranları, tarkan resimleri, tarkan bounce, tarkan yeni, wallpaper, tarkan albümleri, metamorfoz, tarkan come closer, tarkan albüm, tarkan son albüm, tarkan konser, tarkan indir mp3, tarkan şarkı sözü, tarkan lyrics, tarkan yeni albümü, tarkan şarkısı… Yani kısaca Tarkan ile ilgili herşey

Sponsor Bağlantılar

 

Tarkan’ın Çocukluk Yılları

 

Tarkan 17 Ekim 1972 yılında Almanya’nın Frankfurt yakınlarındaki Alzey kasabasında doğdu. Altı çocuklu bir ailenin beşinci çocuğuydu. Küçük yaşlarında bile sanatsal yetenekleri ön plana çıkan Tarkan’ı 13 yaşında babası Ali Tevetoğlu Karamürsel’de Klasik Türk Müziği eğitimi almaya gönderdi. Mütevazı bir geçmişe sahip olan ve çocukluğundan beri kendi kendine olmayı seven Tarkan için, müzikle ilgilenmek, kendi dünyasını yaratmanın yollarından biriydi. Müziğin Tarkan’ın hayatındaki bu önemli yeri ve yaptığı her işi en ince detayıyla ele alan karakteri, onu müzikle daha profesyonel anlamda ilgilenmeye yöneltti.

 

Önce Karamürsel Musiki Cemiyeti ardından da Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne girdi ve genç yaşta müziğin temellerini özümsemiş oldu.

 

TARKAN FOTOĞRAFLARI

Tarkan Tarkan Resim Tarkan Fotoğraf

Tarkan’ın Gençlik Yılları ve İlk Albümü

 

Liseden mezun olduktan sonra, müzik alanında kendisini hayal kırıklığına uğratan bir takım girişimlerde bulunan Tarkan, tam Almanya’ya geri dönüp müziğe ve yıldız olmaya ilişkin hayallerini geride bırakmayı düşünüyordu ki, kaderin kendisi için yarattığı farklı bir plan devreye girdi ve arkadaşı Alpay Aydın sayesinde prodüktör Mehmet Söğütoğlu ile tanıştı. İstanbul Plak ile imzaladığı anlaşma sonucunda, Tarkan’ın ilk albümü “Yine Sensiz” 1993’te Türkiye’de piyasaya sürüldü. Bu albümün ilk single’ı olan “Kıl Oldum Abi” çok kısa sürede dinleyenlerin ilgisini çekecek popüler mekanlarda çalınmaya başladı. “Çok Ararsın Beni” ve “Vazgeçmem” şarkıları albümün başarısını perçinledi. Sonunda Türk radyolarının Top 20 listelerine girmeyi de başardı ve albümü 900 bin adet sattı. Böylece Tarkan ülke çapında tanınan bir sanatçı oldu. Çocuksu çekiciliğine tezat çapkın bakışları ve özgür, başına buyruk tavırlarıyla fark yaratan görünümü, güçlü sesi ve yorumuyla birleşince, Tarkan’ın gençliğin kalbini kazanması çok da zor olmadı.

 

TARKAN WALLPAPERLAR

Tarkan Metamorfoz  

Tarkan’ın En İyi Albümü

 

1994’ün Mayıs ayında ikinci albümü olan “Aacayipsin”i Sezen Aksu’nun katkılarıyla çıkaran Tarkan başarısını devam ettirdi. Bu albümde yer alan “Hepsi Senin mi”, “Kış Güneşi”, “Gül Döktüm Yollarına” ve “Unutmamalı” gibi birçok şarkı Türkiye’de Top 20’lerde 1. sıraya kadar yükseldi. Tarkan inci tanem bu albümdeki en duygusal şarkılardan biriydi. Türkiye çapında çoğu ilklere imza atarak, bu albüm ile Türkiye ve Avrupa’da 74 canlı konser verdi (1995). New York Palladium konseri Türkiye’de de canlı olarak yayınlandı ve büyük ilgi uyandırdı. Bu konserlerin 25’i, ulusal çapta gerçekleştirilen en büyük sponsorlu turne kapsamında, Tarkan’ı Türkiye’nin farklı illerinde yaklaşık 10 bin seyirci ile buluşturan stadyum konserleriydi. Sanatçının kariyerindeki en büyük dönüm noktalarından olan albüm 2,5 milyondan fazla satarak tüm diğer sanatçıların aynı yıl içindeki albüm satışlarını geçti. Avrupa’da da 950 bin rakamına ulaştı. O albümün çoğu şarkısı klasikler arasına girerek bugün dahi dinlenen ölümsüz şarkılar arasına girdi.

 

Tarkan’ın İngilizce Şarkılar Yapmaya Başlaması

 

Bu başarıların ardından, kariyer planlarına yön vermek ve İngilizce eğitimi almak üzere New York’a taşınmaya karar verdi. Türkiye’den ayrılmadan önce kader onu bu seferde, 1960 ve sonrasının Amerikası’nda müzik endüstrisinde büyük rol oynamış olan Atlantic Records’un kurucusu ve yöneticisi ünlü Ahmet Ertegün ile karşılaştırdı. Ahmet Ertegün’ün, yeteneğinden ve enternasyonel bir dinleyici kitlesine ulaşma potansiyelinden emin olduğunu ifade ettiği Tarkan’ı İngilizce şarkı söylemeye yönlendirmesi, gelecek planlarını şekillendirecek ilk kıvılcım oldu.

 

O dönemin en önemli yıldızları icra eden menajeri Ahmet San ve Ertegün ile 1995’te sözleşme imzaladı. 1994-1997 yılları arasında İsviçre, Hollanda, İngiltere ve Almanya’da toplam 12 şehri kapsayan 3 büyük Avrupa turnesine çıktı.

 

Tarkan Photo Tarkan Resim Tarkan Tevetoglu

 

Tarkan’ın Dünyaca Ün Kazanması

 

Tarkan’ın üçüncü albümü “Ölürüm Sana”, 1997 yılının Temmuz ayında piyasaya sürüldü. Dünya çapında çok iyi yorumlar alarak yaklaşık 4 milyon (Türkiye’de 2,5 milyon) satan bu albümün en can alıcı şarkısı “Şımarık” yine Tarkan’ın Sezen Aksu’yla ortak bir çalışmasıydı. Şarkı uluslar arası müzik piyasalarına başarılı bir giriş yaparak, kısa sürede Billboard’ın Hot 100 listesinde ilk sıralara çıktı ve albümün dünya çapında satılmasını sağladı. Ayrıca bu şarkı Fransa’da 6, Belçika’da 2 numaraya kadar yükseldi. “Şımarık” farklı sanatçılar tarafından birçok dilde yorumlandı. Ayrıca şarkının video klibi Avrupa’da MTV ve MCM gibi uluslar arası müzik müzik kanallarında yayımlandı ve CNN gibi uluslar arası haber kanalları programlarında Tarkan’ın başarılarına yer verdiler. Tarkan yine 1997’de kendi müzik şirketi olan HITT Prodüksiyon’u kurdu.

 

Tarkan müzik çalışmalarına biletleri satışa sunulduğu anda tükenen bir Türkiye turnesiyle devam etti. Türkiye turnesini, 17 farklı şehri kapsayan bir Avrupa turnesi izledi. Bunlara daha sonra Güney Amerika’daki konserler eklendi. Güçlü sesi ve yorumu, dinamik dansları ve dinleyicileriyle bütünleştiği sahne performansı ile Tarkan tüm dünyanın dikkatini çekti ve gittiği her yerde hayranlarının sonsuz ilgisi ve sevgisi ile karşılaştı.

 

1998 yılında, PolyGram France lisansını aldığı albümü uluslar arası müzik piyasasına yeniden sundu. Bunun sonucunda albüm Meksika’da Platin, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Lüksemburg, İsveç ve Kolombiya’da Altın Plak ödülü aldı. Yine 1998 yılında Walt Disney’in 35. uzun metrajlı çizgi film’i olan Herkül’ün baş karakterini Türkçe olarak seslendirdi. Filmin müziklerinden “Yolumdayım”ı seslendirdi.

 

Tarkan’ın Bedelli Askerlik Yapması

 

Tarkan’ın Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Danimarka, Avusturya, Portekiz, Fas, Avustralya ve Tunus’u kapsayan turnesi Türkiye’nin 1999 yılındaki korkunç depremle sarsılması ile sona erdi. Binlerce kişinin kaybolduğu ve evsiz kaldığı 1999 depremi kurbanları için İstanbul’da düzenlenen yardım konserine (14 Ocak 2000) katılmak üzere Türkiye’ye dönen Tarkan bu konserin hemen ertesinde bedelli askerlik görevini tamamladı.

 

Tarkan kariyeri boyunca gerek yaşam tarzı, gerekse ilişkileri ile olsun halkın ilgi odağı olmaya ve sürekli eleştiriler almaya devam etti. Ancak o kendisine, müziğine ve hayranlarına sadık kalarak fırtınaları yatıştırmayı başardı.

 

Tarkan ve “Karma” Albümü

 

Sevenlerinin uzun bir bekleyiş döneminden sonra 2001 yılı Ağustos ayında kavuştukları “Karma”, Tarkan’ın daha önce dinleyicilerine hiç yansımamış yönlerini gösteren, dokunaklı, içe dönük ve son yıllardaki karmaşalar içerisinde yaşadığı tüm deneyimlere ışık tutan felsefesinin bir dışavurumuydu. Hayranları, bu yeni albümün ortaya çıkışıyla, sanatçının kendi özüne dönüşüne tanıklık ettiler. Albümün ilk single’ı olan “Kuzu Kuzu” üç ay boyunca bir numarada kaldı. “Kuzu Kuzu”nun beş değişik versiyonu yapıldı ve bu dönemde Türkiye’yi etkisi altına alan ekonomik ve politik krize rağmen “Karma” albümü 2,5 milyondan fazla sattı. Karma albümünden bir sıngle’da, Nazan Öncel bestesi Hüp ile geldi. Aynı senede ABD’nin en etkin gazetelerinden Washington Post’ta çıkan geniş bir değerlendirmede, pop yıldızı Tarkan’ın Türkiye’nin kültürel ihraç ürünü olduğu ifade edildi. Washington Post, sanatçının Fransa’dan Danimarka’ya dek listelerde yer aldığını ve Rusya’da ‘en çok satan Rus olmayan pop yıldızı’ olduğunu kaydetmişti. Albüm, Rusya’da etkileyici bir başarı kazandı ve Rusya müzik piyasasının seyrini şaşırtıcı bir şekilde değiştirdi.

 

Tarkan ve Türk Milli Futbol Takımı

 

Sanatçı’nın başarıları aynı zamanda Türkiye’nin de tanıtımı oldu. Tarkan’dan 2002 senesinde Dünya Kupası’na katılacak Türk Milli Futbol Takımı için bir şarkı yapması istendi. Turizm Bakanlığı ile Türkiye’nin tanıtımı çalışmaları kapsamında, 2002 Dünya Kupası’nda Türk Milli Futbol Takımı ile birlikte Kore’ye gitti. O sene dünya üçüncüsü olan Türk Milli Futbol Takımı’nın resmi şarkısı Tarkan’ın sözlerini yeniden düzenleyip yorumladığı “Karma” albümünün hitlerinden “Taş” oldu. Ayrıca yine “Karma” albümünden ‘Hüp’, Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı tanıtım belgesellerinde kullanıldı ve Turizm Bakanlığı, Tarkan’ı, müziği ile Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunması ve dünya çapında ülkesini temsil etmesi nedeni ile ödüllendirdi.

 

Dünya starı olma yolunda ilerleyen Tarkan, 2001 yılında Pepsi ile gerçekleştirilen sponsorluğun ardından, çekimleri Kapadokya’da yapılan Turkcell’in Hazır Kart reklamlarında yer aldı. Özgür kız Nil Karaibrahimgil ile bir reklam filminde oynadı. Özgürlük İçimizde adlı bestesini de seslendirdiği aynı proje kapsamında Tarkan-Özgürlük Yolcusu takvimi piyasaya sunuldu.

 

Tarkan ve “Şımarık”

 

2002’de bir Sezen Aksu bestesi olan “Şımarık” önce Stella Soleil tarafından “Kiss Kiss” adıyla İngilizce okundu. “Kiss Kiss” şarkının yeni düzenlemesiyle çıkış yapan Holly Valance listelerde 1 numaraya kadar yükseldi.

 

Tarkan ve “Dudu”

 

Tarkan, 2003’ün Haziran ayında yine Nazan Öncel’in bestelerinin de içinde bulunduğu beşinci albümü olan Dudu’yu çıkardı. Bu albümde listelerde kararlı bir şekilde yükselerek Tarkan’ın önceki albümlerinin satışlarındaki başarıyı yakaladı. Bu albümün piyasaya sürülmesinin ardından yine başarılı bir turne gerçekleştirildi. Türkiye’ninde çeşitli şehirlerini kapsayan turnenin yurtdışı ayağında ise Almanya’nın 6 şehri, Moskova, Bakü ve Alma Ata’daki konserler yer aldı. Bu albüm Rusya’da bir milyon satış rakamına ulaşınca, Rusya’dan en iyi yabancı şarkı ödülünü aldı.

 

2004’ün başında kendi adını taşıyan bir parfüm piyasaya sundu. Yine aynı yıl petrol şirketi olan OPET’in reklamlarında yer aldı.

 

Tarkan’ın Markalaşması

 

Tarkan yeni serüvenlere yelken açmak üzere, 2005’in Ekim ayında uzun zamandır beklenen İngilizce Bounce (Zıpla) single’ını Türkiye ve Avrupa’da yayınlandı. Türkiye’de toplam 200.000’i aşan bir izleyici kitlesinin karşısına çıktığı dört stadyum konseri verdi. Türkiye’nin en büyük stadyumlarından birinde gerçekleşen İstanbul konserinde ise, dünyaca ünlü sahne tasarımcısı Justin Collie tarafından hazırlanan sahnedeki etkileyici shovunda Tarkan’a uzun yıllar Michael Jackson ile çalışmış olan başarılı koreograf Travis Payne’in çalıştırdığı Amerikalı, Fransız ve Türk dansçılardan oluşan uluslar arası bir dans grubu eşlik etti.

 

2006 yılında da Avea sponsorluğunda bir dizi konser verdi. Nisan ayında Come Closer adlı ilk İngilizce albümü Universal Music tarafından dünya piyasasına sürüldü ve albümünden Start The Fire (Yak Ateşi) şarkısına ikinci single’ı çıkarttı. Aynı anda Türkiye’de de çıkan albümde Tarkan; Wyclef Jean, Pete Martin, Devrim Karaoğlu, Billy Mann, Lester Mendez, Dexter Simmons, the Jettsonz, Supaflyas gibi alanlarında önemli başarılar kazanmış müzik adamları ve prodüktörlerin yanı sıra dünya çapında birçok besteci, müzisyen ve teknisyen ile çalıştı ve herbirinin “Come Closer”da unutulmaz izleri var. Albümün prodüksiyonu New York’tan Los Angeles’a Londra’dan İstanbul’a uzanan heyecanlı bir süreç oldu. Doğu ve Batı müziğinin uyumlu bir düet halinde bütünleştiği bu yeni albüm, Tarkan’ın ilk evrensel çalışmasıdır. Tarkan’ın, yerleşmiş pop star kalıplarını kırarak, tümüyle “orijinal” tarzıyla yarattığı “Come Closer”, uluslar arası müzik dünyasına Türkiye’den açılan ilk kapı olmuştur. Bu kapının ardında ise Tarkan için uzun soluklu bir yol görünüyor.

 

Single ve remix albümleri haricindeki altıncı Türkçe albümü Metamorfoz 26 Aralık 2007 tarihinde piyasaya sürüldü. Albüm hakkında gelen ilk yorumlar, klasik Tarkan nağmelerinin aynı kaldığı, ancak müzik altyapısının klavye/elektronik ağırlıklı olarak değiştiği yönünde. Albüm 10 gün içinde 350 bin satış rakamına ulaştı.

 

2008 yılında “Come Closer” albümünün yeniden mixlenip Amerika ve İngiltere başta olmak üzere tüm Dünya’da piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

Gerek satış rakamları gerekse popülerlik açısından Tarkan, Türkiye’nin son on yıl içerisindeki en büyük starıdır ve başarısı Avrupa’dan, Güney Amerika’ya, Asya’dan Avustralya’ya yayılmış bulunmaktadır. Şarkıları 1992 yılından bu yana her yıl Top 40 listelerinde yer almıştır. “Şımarık”, “Şıkıdım”, “Hüp”, “Kuzu Kuzu” ve “Dudu” da dahil olmak üzere birçok şarkısı, çağdaş pop müziğinin standartlarını şekillendirmiştir. Kariyerindeki başarıları ve imajı birçok uluslar arası markanın ilgisini çekmiş ve dünyaca tanınan markalardan Police, Pepsi, Doritos, Tarkan’ın ve turnelerinin sponsorluğunu yapmışlardır. Tarkan ayrıca Pepsi’nin yeni yüzü olarak reklam filmlerinde oynamıştır.