Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

“Faziletine inanarak ve mükafatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır.”
Teravih namazı Ramazan gecelerine mahsus bir namazdır. Orucun değil, Ramazanın sünnetidir. Hastalık, yolculuk gibi mazeretleri sebebiyle oruç tutmayanların da teravih namazını kılmaları sünnettir. Hem erkekler, hem de kadınlar için sünnet-i müekkededir. Cemaatle kılınması sünnet-i kifayedir ve sevabı çoktur. Evde de tek başına veya cemaatle kılınabilir.

Sponsor Bağlantılar

Ramazanda teravih namazında Kur’an-ı Kerim’i hatmetmek, yani hatimle teravih namazı kılmak da sünnettir.

İmam Azam hazretlerinin Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’i 61 defa hatmettiği rivayet edilmiştir. Bunlar:

Hergün bir, her gece bir ve teravih namazlarında da bir kere olmak üzere toplam 61 hatimdir.

Peygamber Efendimiz:

“Cemaatle kılınan namazın faziletinin tek başına kılınan namazdan yirmiyedi kat fazla olduğunu” bildirmiştir.

Teravih namazını evde cemaatle kılanlar cemaatin sevabını kazanırlar, ancak camideki cemaatın faziletini elde edemezler.

Teravih Namazı Nasıl Kılınır?

Teravih namazı yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir. Vitir namazı teravihten sonra kılınır.

Yirmi rek’at olan teravih namazı her iki rek’atın sonunda selam verilerek kılındığı gibi, dört rek’atta bir selam verilerek de kılınır. Her iki durumda da namaza devam edilir ve yirmi rek’at tamamlanır. Vitir namazı Ramazan ayında teravihten sonra kılınır. Teravihden önce de kılınabilir.

İki Rek’atın Sonunda Selam Verilerek Teravih Namazı Cemaatle Nasıl Kılınır?

Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

Namazı kıldıracak imam:
“Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum.” diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.

İmamın arkasında kılan cemaat de:
“Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama” diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra “Allahü Ekber” diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.

Bundan sonra imam ve cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Sübhaneke’nin okunması bitince (cemaat ayakta başka bir şey okumaz, sadece imam Fatiha‘yı bitirince gizlice “amin” der.) İmam gizlice Euzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir sure okur. Cemaatle birlikte rüku ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rek’ata kalkılır.

Burada yine imam gizlice besmele, açıktan Fatiha ve bir sure okuyup cemaatle birlikte rüku ve secdeleri yaparak oturulur.

Bu oturuşta imam ve cemaat Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ile Rabbena atina… duasını okuyarak selam verirler. Böylece iki rek’at kılınmış olur.

Ayağa kalkılarak tarif ettiğimiz şekilde ikişer rek’at kılınmaya devam edilerek yirmi rek’at teravih namazı tamamlanmış olur. Bundan sonra üç rek’atlı vitir namazı da cemaatle kılınır.

İki Rek’atın Sonunda Selam Verilerek Teravih Namazı Tek Başına Nasıl Kılınır?

“Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya” diyerek niyet edilir ve aynen sabah namazının iki rek’at sünneti gibi kılınır.

Yirmi rek’at tamamlanıncaya kadar ikişer rek’at kılınmaya devam edilir, teravih bitince de vitir namazı kılınır.

Dört Rek’atın Sonunda Selam Verilerek Teravih Namazı Cemaatle Nasıl Kılınır?

Namazı kıldıracak imam ve cemaat yukarıda tarif ettiğimiz gibi niyet ederek iftitah tekbirini alır ve ellerini bağlar. İmam ve cemaat gizlice Sübhaneke’yi okuduktan sonra (Cemaat başka bir şey okumaz) İmam gizlice Euzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir sure okuyup rüku ve secdeler yapılarak ikinci rek’ata kalkılır.

Burada imam gizlice Besmele’yi, açıktan Fatiha ve bir sure okuyup rüku ve secdeleri yapar ve otururlar. İkinci rek’atın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat Ettehıyyatü, Allahümme salli ve Allahümme barik’i okur ve üçüncü rek’ata kalkarlar.

Üçüncü rek’atın başında hem imam, hem de cemaat gizlice Sübhaneke’yi okur. Sonra imam gizlice Euzü-Besmele, açıktan Fatiha ve bir sure okur. Sonra rüku ve secdeleri yaparak dördüncü rek’ata kalkarlar.

İmam gizlice Besmele’yi, açıktan da Fatiha ve bir sure okuyarak yine rüku ve secdeler yapılıp oturulur.

Bu oturuşta da imam ve cemaat Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ile Rabbena atina… dualarını okuduktan sonra selam verilir. Böylece teravih namazının ilk dört rek’atı kılınmış olur.

Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rek’at kılınmaya devam edilir. Beş defa dört rek’at kılınınca yirmi rek’at teravih namazı tamamlanır.

Sonra da cemaatle vitir namazı kılınır.

Dört Rek’atın Sonunda Selam Verilerek Teravih Namazı Tek Başına Nasıl Kılınır?

“Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya” diye niyet edilir ve aynen ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Aradaki fark sadece niyetin değişik olmasıdır. Böylece dörder rek’at kılınarak yirmi rek’at tamamlanır. Bunun peşinden de vitir namazı kılınır.