Süreyya İran’da bağnaz bir sistem de hayatını idame ettirmeye çalışan kadınlardan sadece birisidir. Bir gün, Ali (kocası) onu boşamak ister. Ali başka bir kadını sevmektedir. Daha doğrusu kadının paralarını sevmektedir. Bakar ki Süreyya çetin ceviz çıktı, İran sisteminin kör noktalarından yararlanmak için Molla ile anlaşma yapar. Kadını zinadan suçlamaya karar verirler. İran yasalarına göre; eğer iki Müslüman kadının zina yaptığına şahitlik ederse kadın taşlanarak öldürülecektir. Birinci kişi, tabii ki Süreyya’nın kocası olur. İkinci  tanığı bulmak için çok çabalarlar.Sonun da Süreyya’ya iftira atmak için adını kullandıkları Hasan’ı şahit olarak seçerler. Hasan, başlangıçta böyle bir şeyi kabul etmeyi reddeder, fakat çocuğunun önünde tehdit edilince mecburi kabul etmek zorunda kalır. Hasan’ın ve Ali’nin şahitliği ve bir avuç Sözde Müslüman’ın kışkırtmalarıyla Süreyya recme edilir. Süreyya’nın taşlanmasına tanık olan halası bunun sır olarak kalmayacağına  yemin eder. Bütün dünyaya anlatmaktır amacı.

Sponsor Bağlantılar

Günlerden bir gün köye İran asıllı Fransız gazeteci-yazar  Freidoune gelir. Yazar, arabasını tamirciye götürür ve bu arada da kısa bir mola vermek için kahveye gider. Mahalle ahalisi bu adamdan rahatsız olmuştur. Gazetecinin olayı öğrenmesinden çok korkarlar. Gazeteciyi sıkı bir izlemeye alırlar. Alırlar almasına da Zehra aklına koymuştur bir kez dünyaya bu pisliği anlatmayı. Gazeteciye gizlice evinin  krokisini gönderir Freidoune, krokiyi alır almaz gazetecilik merakıyla harekete geçer. Neyse konuyu uzatmayalım. Adam eve gelir ve Zehra ona olayı tüm şeffaflığıyla anlatır. Freidoune de anlattıklarını kaydeder. Şimdi en büyük sorun köyden bu bilgileri nasıl çıkaracaklarıdır. Zehra bunu da düşünmüştür. Nasıl mı? Devamını öğrenmek için filmi izlemeniz gerekmektedir. Hem anlatmakla olmaz, izlerseniz konunun derinliklerini daha iyi anlayabilirsiniz. İyi seyirler.

Sonuç: Şeriat muhabbetlerine takılanlar bilmelidirler ki; toplumu Allah’ın kurallarına göre yönetebilecek kadar zaaflarından kurtulmuş yani erdemli kişilik bulunmamaktadır. Onun için bu saçma rüyalardan bir an evvel kurtulmalılar yoksa İran olmayız ama İran olayım derken Türkiye’den oluruz.