Geçenlerde marketten evin ihtiyaçları için bir şeyler aldım.Malum ramazan ayı geldi. Biraz hazırlık yapmak gerekiyor. Akşam vaktiydi. Dönüşte sıcak sıcak pide de aldım. Neyse… Eve geldiğimde pidelerin sarılı olduğu gazete parçasına gözüm takıldı. İftardan sonra biraz göz attım. Bir röportaj vardı. T adlı ülkede K sorunu ve P örgütüyle ilgili bir fikir adamının görüşleri alınmıştı. Şunlar yazılıydı hatırlayabildiğim kadarıyla:
Muhabir: Bay Ö, neler oluyor son zamanlarda?

Sponsor Bağlantılar

Bay Ö: Olan şu: T adlı ülke uzun yıllardır P örgütüyle mücadele etti. Maddi manevi kayba uğradı. Şimdi T ile P bir mafya reisi tarafından barıştırılıyorlar. Mafya reisinin çıkarları bunu gerektiriyor.

Muhabir: Çıkarları için bile olsa sonuçta hayırlı bir olaya kalkışmıyor mu reis? Desteklenmemeli mi?

Bay Ö: Şimdi süreci konuşmalıyız önce. Ne oldu bunca zamandır?

T bu mücadeleyi kazandı mı? P örgütünü sildi mi, bitirdi mi? Yani yendi mi P yi? Hayır… Peki, P davasından vazgeçti mi? P ve destekçileri “Biz bunca zamandır şu kadar bu ülkeye zarar verdik. Kan akıttık. Pişmanız ve bu mücadele yönteminin zararlarını gördük. Bırakıyoruz mücadeleyi.” diyorlar mı? Hayır. Ne yapıyorlar? İlk kanlı baskını kahramanlık destanı olarak sunuyorlar. Dolayısıyla ortada bitmemiş bir dava var.

Muhabir: Kanın durması iyi değil mi?

Bay Ö:  T bu örgütü tamamen olmasa da genel anlamda yenseydi, marjinal bir seviyeye indirseydi ve şimdi yapmaya çalıştığını yapsaydı yani haklarını verseydi K lere bu devletin büyüklüğü olurdu. Sen silahla almaya kalktın ama alamadın. Ben yine de sana bu haklarını veriyorum deseydi doğruydu. Ya da hiç bu mücadele filan başlamadan hakları verseydi, süper güç olurdu.

Muhabir: Peki bu durumda T adlı devletin hiç mi çıkarı yok?

Bay Ö: Ben genel olarak yöntemle ilgiliyim. Devlet şimdi üçbuçuk eşkiyaya yenilmiş olmaktadır. Ya da en azından eşkiyayı yenememiş olmaktadır. Bir yetkili çıkıp halka yani T lere bunu açıklasın. Yani, biz bu mücadeleyi kazanamadık, kayba uğradık ve artık yolun sonuna geldik desin. O zaman dürüstçe davranmış olurlar. Yoksa hem örgüt orada sapasağlam duruyor, hem de sen açılım filan diyorsun. Kimse kör değil. Tarihte bilmem hangi meydan savaşlarını kazanmış, bilmem hangi orduları yenmiş bir millete çıkıp söylesinler bunu.

Muhabir: Çözüm nedir peki?

Bay Ö: Yumruğunu sıkanla ya o yumruğunu sıkmadan önce anlaşırsın ve yumruğun sıkılmasını önlersin ya da o yumruğunu sıktıktan sonra kafasını kırarsın. Eğer öyle yapmaz da her yumruğunu sıkanla dövüşür ve sen ağır siklet rakibin de tüy siklet bile değilken seremezsen yere rakibini, ardından da anlaşmaya kalkarsan vay haline… Artık herkes senden dövüşle bir şeyler koparır. O millet de ayakta kalamaz…

Bundan sonrası yırtılmıştı gazetenin…