Umre yolculuğumuzu sizlere anlatmak istiyorum.   
 
04.04.2009 Cumartesi günü Almanya saati ile saat 17.30 da Düsseldorf’tan uçağa bindik ve yolumuzu Mekke şehrine tuttuk. İlk durağımız Mekke olacaktı fakat uçak Cidde’ye ineceği için bizde Cidde’ye indik. Biz  Almanya saati ile saat 12’de Cidde Havalimanına indik. Orada yaklaşık 1 saat bekledikten sonra yolumuzu otobüslerle Mekke’ye tuttuk.

Sponsor Bağlantılar

Mekke’ye Pazar günü vardık. Otobüs yolculuğumuz yaklaşık 2 saat sürdü. Arabistan saati ile saat 4’de yani Almanya saati ile saat 3’de otele vardık. Otele vardığımızda dinledik. Yaklaşık 3 saat dinlendikten sonra kalktık ve Kabe’ye doğru yürümeye başladık.

Kabe’ye girende hani ilk dua kabul olur der ya Peygamber Efendimiz bizde başladık, herkes kendi yapacağı duaya. Dua’dan sonra Kabe’ye girdik ve toplu halde Tavaf ettik. Tavaf ettikten sonra annemiz Hazreti Hacer’in oğlu için su aradağı yere gittik. Yani Saffa ve Merve’ye gittik. Orada bir tane Say yaptık. Bir tane Say 7 defa orada koşmaktır veya gezmektir demek. Say yaptıktan sonra Tavaf ve Say namazı kıldık. İsteyenler saçını az ya da çok kestirdikten sonra ihram’lardan çıktık.

İhram’lardan çıktıktan sonra o gün en fazla 3 saat serbesttik. Orada mescidin camisinde tabii ki dersleri ihmal etmedik. Hocamız bizlere Mekke & Medine ile ilgili her şeyi anlattı.

Mekke’nin 3. günü Nur dağına çıkmak için sabah erkenden saat 5’de otobüslere bindik. Nur dağına geldik. Nur dağına çıkmak zor değil ama tehlikeli bir dağ. Evet hepimiz Nur dağına sağ salim çıktık ve orada yaklaşık 30 dakika veya 1 saat kadar durduk. Nur dağı neden kutsal bir dağdır? Nur dağında Peygamber Efendimiz’e Allah tarafından Cebrail Aleyhisselam vasıtasıyla Vahiy geldi. Nur dağına da tabii Vahiy dağı da denilebilir.

Evet Nur dağına çıktık ve oradaki Vahiy Mağarasına girenler girebildi giremeyenler giremedi. Çünkü o mağaraya girmek kolay değil. Eeee tabii birde dağ kalabalık oldu mu Allah muhafaza orası da tehlikeli olduğu için herkes cesaret edemedi. Ama tepeden hocamız bize gösterdi mağarayı. Mağarayı tepeden gördükten sonra artık geri gitme vakti idi. Hepimiz toplandık ve biraz aşağı indikten sonra dağın düzlük yerinde toplandık ve içimizden bir arkadaş dua yaptı orada. Tabii duadan ilkönce hocamız Nur dağı ile ilgili her şeyi anlattı. Dua bittikten sonra aşağı indik ve otobüslere binip tekrar otele yöneldik.

Otele gitmeden önce birkaç yer daha ziyaret ettik. Nur dağından hemen sonra Cennetül Mualla yani Kabe’de ki şehitler mezarını ziyaret ettik. Onu da ziyaret ettikten sonra otele gitmek üzere iken Cin mescidini de otobüsden inmeden ziyaret ettik.

Mekke’nin 4. günü Sevr dağına çıkmak üzere tekrar sabah erkenden 5’de otobüslere bindik. Saat 5’de biraz karanlık çünkü 5’den sonra çıkmak istesek güneş açısından bizlere çok zor olur. O yüzden güneş doğmadan önce dağlara çıktık. Sevr dağına çıkmak kolay oldu fakat çok zaman aldı. Çünkü yolu uzun idi. Evet neyse Sevr dağına çıktık. Oraya vardığımızda Peygamber Efendimiz’in müşrikler tarafından kaçtığı ve saklandığı iki mağara vardır. O iki mağaraya tabii ki girmek kolaydır dağ tehlikeli değildir o yüzden hepimiz o iki mağaraya girdik sayılır. Bazılarımız girdi bazılarımız girmedi belki. Evet orada da yaklaşık 30 dakika veya 1 saat kadar kaldık. Ve tekrar toplanma vakti geldi. Hepimiz toplandık ve tekrar indik ve otobüslere yerleştik. Yolumuzu tekrar Otele tuttuk. Fakat şunu da söyleyeyim orada ziyaretlerimizi yaptık ama hiçbir vakit namazını ihmal etmedik.

Mekke’nin 5. günü Cuma idi. Cuma namazına gittik fakat Cuma günü Kabe’nin etrafı çok kalabalık idi. Evet Cuma namazını kıldıktan sonra tekrar otele gittik ve Arafat’a gitmek için hazırlandık. Hepimiz otelde toplanıp Arafat’a gitmek için yola çıktık. Yaklaşık 20 veya 30 dakika sonra Arafat dağına geldik ve otobüslerden indik. Arafat dağı da çok kalabalıktı. Aslında oradaki satıcılar, dilenciler dağa çıkış yolunu işgal etmeseler kalabalık olmayabilirdi. Evet hepimiz Arafat’a çıktık. Arafat dağı neden yüce bir kutsal dağdır? Çünkü Arafat’ta annemiz Hz. Havva ve babamız Hz. Adem tekrar tövbeleri kabul olup kavuştukları mekandır. Orada herkesin dokunmak istediği bir duvar gibi taş var. Oraya da belki içimizden dokunanlar olmuştur. Evet Arafat’ı da maalesef terk etmek zorunda kaldık. Arafat’tan inince orada develer vardı ve isteyenler deveye bindiler. Deveye bindikten sonra hepimiz tekrar otobüslere yöneldik. Otobüse bindik ve duayı bu sefer arkadaş değil Arafat duasını ben yaptım. Evet tekrar otele gittik. O gün Mekke’de serbest idik.

Cumartesi günü Mekke’den ayrılma günüydü. Mekke’den öğlen namazından sonra ayrılmak üzere idik. Fakat ilk önce Sabah namazından sonra Veda Tavafı yaptık. Ordan ayrılmak ne kadar da zor. Oraya insan 2 gün durdu mu alışır aşık olur bırakamaz. Bizde ayrılmak istemiyorduk. Ama mecbur idik. Evet Veda tavafından sonra yaklaşık hepimiz çok ama çok üzüldük ve ağladık. Çünkü bir daha Allah acaba nasib eder mi oralara gitmeyi! Ama inşallah Allah herkese orayı çokca görmeyi nasib etsin. Evet Öğlen namazını kılmak isterdik ama otobüsümüz gelecek diye öğleni kılamadık galiba. Evet otobüsümüz geldi ve bindik yerleştik ve yolumuzu iki cihan serveri olan Peygamber Efendimiz’in bulunduğu şehre yöneldik. Yani Medine’ye yöneldik.

Mekke’den Medine’ye yaklaşık 3 saat sürdü. Çok şükür bir sorun problem çıkmadan Medine’ye otele vardık. Medine’deki otel saray gibi bir otel idi. Hep otobüslerle bir yerlere giderken ilahileri de ihmal etmedik. Orda Medine’ye otele galiba ikindi veya akşam namazına doğru vardık. Otele yerleştikten hemen sonra Peygamber Efendimiz’e selam vermeye gittik. Herkesin bizden istediği selamları çok şükür ulaştırdık. Evet Medine’de de ziyaret yerlerine gittik. Orada Cennetül Baki’yi ziyaret ettik. Daha sonra Halifelerin mescidlerini ziyaret ettik. Tabii bazı mescidlere girilmiyordu. Gamame yani bulut mescidini de ziyaret ettik. Osmanlı camisini de ziyaret ettik. Osmanlı tren istasyonunu da ziyaret ettik. Ravza’nın altındaki Cennet bahçesi denilen yerde namaz kıldık. Cennet bahçesinde namaz kıldıktan sonra Peygambere tekrar selam verdik çıktık. Bu namazı ve selamı hemen hemen her gün yaptık. Uhud dağına da çıktık. Ama Uhud dağı derken Uhud dağının o küçük Okçular tepesine çıktık. Uhud dağına herhalde çıkılmadığı için Uhud’a değil Uhud dağının Okçular tepesine çıktık işte. Orada ki Hz. Hamza’nın yattığı mezarlığı da dışarıdan ziyaret ettik. Evet burada da yaklaşık 4-5 gün kaldıktan sonra tekrar yolcuğumuz Almanya’ya gözüktü.

Bizler ne güzel oralara alışmıştık. Dönesimiz yoktu. Ama malesef dönmek zorunda kaldık. Evet Cuma günü 18.4.2009 da Arabistan saati ile saat 13.00 da uçağa bindik. Cuma namazını da kılamadık orada maalesef ama Havalimanında öğlen namazını kıldık ve ikindiyi de cem ettik. Oralar çok sıcaktı sıcağa alışmıştık Almanya’ya geldik üşümeye başladık. Ama Allah bütün müslümanlara oraya çokca gitmeyi nasib eylesin. Hac’ca da gitmeyi nasib eylesin.

Amin