2008 Agustosta kaç ögretmen atanacak?

2008 Agustosta Kaç Ögretmen Atanacak?

Sponsor Bağlantılar

 

Bakanligimiza bagli resmî egitim kurumlarinin ögretmen ihtiyacini karsilamak amaciyla 2008-2 atama döneminde (Agustos-2008) 14.000 kadrolu, 10.000 sözlesmeli olmak üzere toplam 24.000 ögretmen atamasi gerçeklestirilecektir.

Egitim kurumlarimizda olusacak ögretmen ihtiyaci belirlenerek, atama yapilacak alanlar, kontenjanlari, taban puanlari, atama takvimi, basvuru ve onay süreci, genel ve özel sartlar gibi bilgiler 2008 yilinin Agustos ayinin ilk haftalarinda Bakanligimizin http://personel.meb.gov.tr adresinde yayinlanacak olan 2008-2 Ögretmenlik Için Basvuru ve Atama Kilavuzu’nda belirtilecektir.

ÖSYM’ce düzenlenecek sinava basvurular 28 Nisan-09 Mayis 2008 tarihleri arasinda 2008 KAMU PERSONEL SEÇME SINAVI (2008-KPSS) KILAVUZU hükümlerine göre alinacak ve sinav 28-29 Haziran 2008 tarihlerinde uygulanacaktir. Söz konusu Kilavuzda 2007 yilinda oldugu gibi Bakanligimiza iliskin bilgi bulunmamaktadir. Ancak, asagida belirtilen açiklamalar ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr adresinde de yayinlanmaktadir.

2008-2 atama döneminde (Agustos) ögretmenlik için basvuru yapacak adaylardan KPSSP10’a katilma ve basarili olma sarti aranacaktir. Sinava katilacaklar için önemli olan açiklamalar ile özel sartlar asagida belirtilmistir.

Ilgililere önemle duyurulur.
28 Nisan 2008
Personel Genel Müdürlügü

AÇIKLAMALAR

1. Orta Ögretim Alan Ögretmenligi Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon egitimi olmayanlarin, Talim ve Terbiye Kurulunun 119 sayili Karari’nin 7 ve 8’inci maddelerinde belirtilen nitelikleri tasiyan potansiyel adaylarla ihtiyacin karsilanamadigi atama dönemleri ile sinirli olmak ve belirtilen nitelikleri tasiyan adaylarin atamalarindan sonra gelmek sartiyla; Talim ve Terbiye Kurulunun 119 sayili Karar eki Çizelge’de yer verilen yüksek ögretim programlarindan mezun olup Orta Ögretim Alan Ögretmenligi Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon programini tamamlamayanlarin, Kamu Personel Seçme Sinavi (KPSSP10)’nda 75 ve daha yukari puan aldiklari takdirde pedagojik yönden eksiklikleri daha sonra tamamlatilmak üzere alan ögretmenliklerine basvuracagi alanin minimum taban puani da esas alinarak basvurulari kabul edilecektir.

2. Ayni alana atanacaklarin KPSS’den alinan KPSSP10 puan üstünlügü esas alinir. Puanlarin esit olmasi durumunda atamasi yapilacak adayin seçiminde; Kamu Personel Seçme Sinavi Egitim Bilimleri testindeki dogru cevap, bunun da esit olmasi durumunda bütün testlerdeki toplam dogru cevap sayisi fazla olana, bununla da esitligin bozulmamasi durumunda bilgisayar kurasina basvurulur.

3. Hizmet yükümlülügü bulunan adaylarin baska bir kuruma basvurmalari hâlinde bu yükümlülüge iliskin borcunu ödemis olmasi gerekir.

4. Talim ve Terbiye Kurulunun 12/07/2004 tarih ve 119 sayili Karari’nin geçici 2’nci maddesine göre; Karar eki Çizelgede yer verilmeyen, ancak daha önceki kararlarda yer alan ve adlari degisen yüksek ögretim kurumlarinin lisans düzeyindeki ögretmenlik programlarindan mezun olanlar, bu Esaslar eki çizelgede yer alan denk olduklari yüksek ögretim programi mezunlari gibi degerlendirileceklerinden basvurulari alinacaktir. Ancak, bu kapsamda olanlar alanlarinin ve adlarinin degistigini okullarindan alacaklari belgeyle belgelendireceklerdir.

5. 21/05/1999 tarih ve 99-64 sayili Hacettepe Üniversitesi Senato Karari’ndan önce Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokuluna kayit yaptirip mezun olanlarin, söz konusu Senato Karari dogrultusunda Beden Egitimi ve Spor Ögretmenligi programi ile esdeger sayilarak Beden Egitimi Ögretmenligine basvurulari kabul edilecektir.

6. KPSS sonuç belgesinde yer alan KPSSP10 puani, atamaya esas olan alan ve mezun olunan yüksek ögretim programi bilgileri Ögretmenlik Için Elektronik Basvuru Formuna otomatik olarak yansitilacagindan, ilgililerin magdur olmamalari için KPSS basvurusunda gerçek durumlarini gösteren bilgileri beyan etmeleri gerekmektedir.

7. Pedagojik Formasyon aranacaklarda; “Orta Ögretim Alan Ögretmenligi Tezsiz Yüksek Lisans”, Millî Egitim Bakanligi veya Millî Egitim Bakanligi ile Yüksekögretim Kurulu isbirligi çerçevesinde yurt içinde açilan “Pedagojik Formasyon” ve 33 kredilik “Ilkögretim Sinif Ögretmenligi” Sertifika Programlarindan herhangi birini basari ile tamamlayanlar. Bu kapsamda açilmayan yurt disindaki üniversitelerden (Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti dâhil) alinan pedagojik formasyon belgeleri geçerli degildir.

8. Ingilizce alanina, yabanci dille ögretim yapan yüksek ögretim kurumlarinin Talim ve Terbiye Kurulunun 119 sayili Karari kapsamindaki ek Çizelgede yer verilen lisans düzeyinde Ingilizce ögretim yapan bölümlerinden mezun olanlar ile ek çizelgede herhangi bir alan ögretmenligine kaynak olarak gösterilen programlardan mezun olup “Kamu Personeli Yabanci Dil Bilgisi Seviye Tespit Sinavi (KPDS)”’nda (B) ve daha yukari düzeyde puan alanlar basvurabileceklerdir.

ÖGRETMEN OLARAK ATANACAKLARDA ARANACAK ÖZEL KOSULLAR

Adaylarda, 657 sayili Devlet Memurlari Kanunu’nun 48’inci maddesinde yer alan kosullari tasimakla birlikte (*):

1)Talim ve Terbiye Kurulunun 12/07/2004 tarih ve 119 sayili Kararinda belirlenen ve alanlar itibariyla hizalarinda gösterilen yüksek ögretim programlarindan mezun olmak,

2)Saglik durumunun Türkiye’nin her bölge ve iklim sartlarinda ögretmenlik görevini yapmasina engel olmadigini tam tesekküllü hastanelerden son alti aylik süre içinde alinacak “Ögretmen olur.” kayitli saglik kurulu raporuyla belgelendirmek,

3)Ögretmenlik için yapilacak basvurularin ilk günü itibariyla 40 yasindan gün almamis olmak,

4)Ögretmenlik mesleginden çikarilmayi gerektiren tür ve derecede ceza almamis olmak,

5)Adaylik dönemi içinde saglik durumu hariç, görevine son verilenlerden ögretmenlik için son basvuru tarihine göre üç yilini doldurmus olmak,

6)Yurtdisi yüksek ögretim kurumlarindan lisans düzeyinde mezun olanlar açisindan Talim ve Terbiye Kurulunun 119 sayili Karari’nda belirtilen yüksekögretim kurumlarinin ayni alana denkligi Yüksekögretim Kurulunca belirlenmis olmak,

7)“Orta Ögretim Alan Ögretmenligi Tezsiz Yüksek Lisans”, Millî Egitim Bakanligi ile Yüksekögretim Kurulu isbirligi ile açilan 21 kredilik “Pedagojik Formasyon”, 33 kredilik “Ilkögretim Sinif Ögretmenligi” ve Ingilizce Ögretmenligi için 31 kredilik “Ingilizce Ögretmenligi Sertifikasi” Programlarindan herhangi birini basari ile tamamlamis olmak (Egitim Fakültesi mezunlarindan aranmaz),

8)Ögretmenlik basvurusu yaptigi alanla ilgili bir yüksek ögretim programindan mezun ya da basvuru tarihi itibariyla mezun olabilecek durumda olmak (Lisans ögreniminin ara siniflarinda girilen sinav sonuçlari geçersizdir),

9)ÖSYM’ce yapilacak KPSSP10’da atanacagi alan için Bakanlikça belirlenen taban puan ve üstünde puan almis olmak,

10)Askerlik yükümlüsü olanlara basvurulari esnasinda, elektronik basvuru formunda yer alan, “Askerlik hizmetimi yaptim.”, “Askerlik hizmetinden muafim.” ya da “Askerlik hizmetim tecil edilmistir.” seçeneklerinden birini isaretleyerek beyan etmek ve atanmasi durumunda beyan ettigi seçenegi belgelendirmek,

sartlari aranir.

* Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti vatandaslari için Türkiye Cumhuriyeti vatandasi olma sarti aranmaz.