Geride bıraktığımız mart ayında Çanakkale Savaşını 93. yıldönümünü kutladık. Yakın tarihimiz konusunda en iyilerden olan Turgut Özakman’ın son kitabı Diriliş geçen ayın en çok okunan kitabı oldu. Ünlü isimlerin tutuklanması ile başlayıp Türkiye gündemine bomba gibi düşen Ergenekon davası kitaplara da konu oldu. Gazeteci yazar Şamil Tayyar’ın Operasyon Ergenekon kitabı mart ayında listenin ikinci sırasında yerini aldı. Çok satanlar listesinin olmazsa olmazı, bireysel gelişim kitapları da mart ayında Mümin Sekman’ın Limit Sizsiniz’i ile üçüncü sıradan listeye girdi.

Sponsor Bağlantılar

 

1- Diriliş – Çanakkale 1915 – Turgut Özakman – Bilgi yayınevi Konusu: Çanakkale’yi, Milli Mücadele’nin bir alternatifi gibi gösteriyorlar. 18 Mart çok uzun yıllardan beri kara ve deniz savaşlarının ortak Çanakkale günüydü. Son zamanlarda bu deniz zaferi günü gibi kutlanıyor, çünkü orada Atatürk yok. Çanakkale’de mucizeler yaratmaya, hurafeye gerek yok. Çanakkale’nin kendisi mucize. Onca yokluğa rağmen kendisi mucize.”

 

2- Operasyon Ergenekon –Şamil Tayyar – Timaş Yayınları Konusu: Dağlıca Baskını’nda Türk Milleti’nin kafasını karıştıran soru işaretlerini gün gün takip eden ve askerlerden komutanlara kadar çatışmaya katılan kişilerle görüşen Gazeteci Şamil Tayyar, bu yazışmaları ve çatışmanın olduğu bölgeye ait özel belgeleri ilk kez açıklıyor.

 

3- Limit Sizsiniz – Mümin Sekman – Alfa Konusu: Kitabın temel mesajı şöyle özeleniyor: Önce kendi kanatlarına güven! Büyük başarı kalpten gelir, beyinde büyür, ellerden hayata akar!

 

4- İhanet Çemberi – Bülent Orakoğlu – Timaş Yayınları Konusu: Emniyet İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Bülent Orakoğlu, Türkiye’nin yüzleşmesi gereken korkunç gerçekleri ilk kez bu kitapta açıklıyor.

 

5- Tarihin İzinde – İlber Ortaylı – Profil Yayınları Konusu: Ülkemizin değil dünyanın en önemli tarihçilerinden İlber Ortaylı “Tarihin İzinde” dolaşıyor, kafa kurcalayan sorulara cevaplar veriyor ve ezberleri bozuyor.

 

6- Ama Hangi Atatürk – Taha Akyol – Doğan Kitap Konusu: Taha Akyol’un son kitabı “Ama Hangi Atatürk”. İmparatorluğun dağılma sürecinden başlayarak, müthiş iç ve dış mücadele ve savaşlarla dolu Atatürk’ü anlatıyor.

 

7- Allah’ın Kızları – Nedim Gürsel – Doğan Kitap Konusu: Yaşamını Paris’te sürdüren yazar Nedim Gürsel, önümüzdeki hafta Doğan Kitap’tan yayımlanacak Allah’ın Kızları adlı yeni kitabında, İslamiyet’in doğduğu toprakları, cahiliye dönemini ve İslamiyet’in doğuşunu anlatırken Hz. Muhammed’i bir roman kahramanı olarak yansıtıyor.

 

8- Olasılıksız – Adam Fawer – April Yayıncılık Konusu: Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘Olasılıksız’ tam size göre bir roman..

 

9- Akp Gerçeği ve Laik Darbe Fiyaskosu – Osman Ulagay – Doğan Kitap Konusu: ”Osman Ulagay, kitabında, Türkiye’nin AKP’yi aşabilmesi için, laikliği savunan kesimlerin demokrasi içinde yeni bir bakış ve söylem geliştirmelerine duyulan ihtiyacı vurguluyor.

 

10- Korku Kültürü – Doğan Cüceloğlu – Remzi Konusu: Bir toplumda “korku kültürü” egemense, orada ne ‘gerçeğe koşulsuz saygı’ vardır ne de ‘can’ önemsenir. Her şeyde olduğu gibi bilimsel düşünce de gelişemez ve hayatlar ancak ‘mış gibi’ yaşanır.

 

11- İstanbul Sokakları – Kolektif – Yapı Kredi Konusu: 101 yazar 100 sokakta İstanbul’u anlatıyor, okurunun elinden tutup kendi sokağında gezdiriyor. İstanbul sokak sokak, kıyı bucak sırlarını açıyor. Unutulmaz bir “İstanbul hatırası” yaşatan bir kitap: İstanbul Sokakları.

 

12- Tanrı Yanılgısı – Richard Dawkins – Kuzey Yayın Konusu: “Yaratılışçılar ile Tanrı’ya inanlar, Dawkins’i
kendilerinin bas düşmanı olarak görmekte haklılar. Tanrı Yanılgısı’nda kendinin ne müthiş bir hasım olduğunu göstermektedir.

 

13- Suskunlar – İhsan Oktay Anar – İletişim Yayınları Konusu: Hayat kadar gerçek, düş kadar inanılmaz bu dünyanın tüm kahramanlarının seslerini duyacak, nefeslerini hissedeceksiniz. Çünkü Suskunlar, sessizliğin olduğu kadar, seslerin ve sözlerin, yani musikînin romanıdır.

 

14- Ye Dua Et Sev – Elizabeth Gilbert – Pegasus Yayınları Konusu: Otuzlu yaşlarının başında, Elizabeth Gilbert modern bir kadının isteyebileceği her şeye sahipti iyi bir eş, şehre uzak büyük bir ev, başarılı kariyer fakat tatmin ve mutlu hissetmek yerine o, panik ve şaşkınlıkla tükendiğini hissediyordu. Bu, bilgelik ve heyecanla yüklü kitap onun sahip olduğu başarı göstergesi olan şeyleri arkasında bırakıp bunların yerine koyduklarının hikayesidir.

 

15- Mükemmelliğin Rehberi – Robin Sharma – Goa Yayınları Konusu: Bestseller yazar ve liderlik uzmanı Robin Sharma, Mükemmelliğin Rehberi’nde hayatınızı yeni bir gözle değerlendirmenize ve bu yolla gerçek bir yaşam deneyimine ulaşmanıza yardımcı olacak ipuçları sunuyor.

 

 

Google’da Ne Arıyorsunuz?

* en çok okunan kitaplar yorum (3. sıra)