Eğik el yazısı öğretimi yapılırken öğrencilerimiz cümleden harfe doğru değilde harften heceye daha sonra kelimeye ordan cümleye ulaşmaya çalışırlar.

Bunu yaparken bir sürü olumlu yönünün yanında olumsuz yönleride vardır. Bu olumsuz yönlerden aklıma gelenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sponsor Bağlantılar

 

1. Öğrenciler sessiz harfleri söylerken zorlanıyorlar.
 
2. Öğretmenlere yeterli mesleki eğitim ve hizmetiçi eğitim verilmemiş olduğundan bu uygulamayı yanlış yapıyorlar.
 
3. Bazı harflerin birleşik olarak yazılması çok zor oluyor örneğin iki tane “e” harfini birleşik olarak yazdığınız zaman sanki “L” harfiymiş gibi görünüyor.
 
4. Öğrencilerimiz eğik el yazısıyla öğretimi yanında kitap harfleri diye sanki farklı harflermiş gibi aynı harfleri tekrar öğreniyolar.
 
5. Ders kitapları eğik el yazısı harfleriyle yazılmadığı için bir kazanım kazanılmamış oluyor.
 
6. Eskiden çocuklar yeni okumaya geçtiklerinde çevrelerinde gördükleri her şeyi okumaya çalışırlardı. Örneğin bir marketin ismini, takvim yaprağını, bir gazeteyi… şimdi öyle bir şansları yok.
 
7. Televizyon izlerken karşılaştıkları her yazı düz yazıyla yazılmış.
 
8. Yeni bir uygulama olduğu için velilerin geneli bu uygulamada çocuklarına yardımcı olamıyor.
 
9. Eğik el yazısının herkesin kendine has tavrıyla yazılmış olması gerekirken burda belirli kurallar çerçevesinde yazılmaya çalışılıyor.
 
Sonuç olarak bir çok olumlu yönünün yanında bir çok olumsuz yönleri bulunan eğik el yazısı şu an okullarımızda uygulanmaktadır.
 
Dileğim okullarımızda en doğru, en kaliteli eğitimin verilmesi. Sizde olumsuz gördüğünüz yanlarını bizimle paylaşın beraber çocuklarımızı geleceğe hazırlayalım.