Familya : Caprifoliaceae
Latince : Viburnum opulus (V. lobatum, Opulus vulgaris)
Türkçe : ADİ KARTOPU

Sponsor Bağlantılar

Adi Kartopu Doğal Yayılış ve Rakım
Avrupa ve Kuzey Afrika’dan Kuzey Asya’ya kadar olan bölgelerde ve ülkemizde doğal olarak, Marmara, Karadeniz Bölgeleri’nde ve hatta iç kesimlerde yetişir.

Adi Kartopu Toprak ve Besin İsteği
Humuslu ve asidik toprakları sever. Ağır killi, rutubetli, ıslak topraklar ile tuzlu topraklar ve sahil arazide yetiştirmeye uygundur. Kireçli topraklardan kaçınır.

Adi Kartopu Donlara Duyarlılık
Donlara az duyarlıdır.

Adi Kartopu Sıcaklık ve Nem İsteği
Nemli iklim bölgelerinden hoşlanır. Soğuk iklim şartlarına dayanıklıdır.

Adi Kartopu Tohum Özellikleri
Tohum toplama zamanı Eylül ayıdır. Tohumların 1000 tane ağırlığı 33 gr.dır.

Adi Kartopu Tepe Şekli
Yuvarlakça bir tepe yapar. Tepe çapı 3 m.dır.

Adi Kartopu Makaslama ve Budama
Budama kuruyan alt dalların alınması şeklinde ve hafif yapılmalıdır.

Adi Kartopu Büyüme ve Boylanma
Hızlı büyür. Maksimum 3-4 m. boy yapar.

Adi Kartopu Kök Yapısı
Yayvan kök sistemi geliştirir.

Adi Kartopu Işık İsteği
Işık-gölge bitkisidir.

Adi Kartopu Meyve ve Çiçek
Meyveleri çekirdekli sulu meyve durumunda, ovalimsi, 1 cm. çapında, sarkık, salkım biçimli ve pembeden koyu kırmızı ve mercan kırmızısı tonlarına kadar değişen renklerde olup Aralık ayı içine kadar dallarda kalır. Mayıs-Haziran ayında açan çiçekleri beyaz renkli, son durumlu şemsiyemsi kuruluşunda, kenarlarındaki çiçekler diğerlerinden büyük olup üreyimsiz, içindekiler ise üreyimlidir. Çiçek kurulları 8-10 cm. çapındadır.

Adi Kartopu Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yaprakları 10-12 cm. uzun, yuvarlakça yumurta görünüşünde, 3-5 adet di­limli, kenarları düzensiz dişli ve yaprak ayası pürüzsüzdür. Yapraklar karşılıklı dizili, üst yüzü açık yeşil ve tüysüz, alt yüzü boz yeşil ve tüylü, yaprak sapı uzun, üst bölümünde ve yaprak altı bezelidir. Sonbahar renklenmesi koyu kırmızı ve şarap kırmızı-sıdır. Genç sürgünler yeşil renkli ve tüysüzdür.

Adi Kartopu Üretim Şekli
Tohum ve çelikle üretilir. Çimlenme engeli bulunan tohumlar yıllayabilir. Bu nedenle tohumlar tam olgunlaşmadan, yaz sonu toplanıp suda şişirilerek sonbaharda ekiliri veya iki aylık soğuk katlamanın ardından ilkbaharda ekilebilir. İlkbaharda yumuşak çelik, Ekim ayında daldırma ile ayrıca yarma ve yanaştırma aşı ile üretilebilir.

Adi Kartopu Diğer Özellikler
Park ve bahçelerde grup veya soliter olarak kullanılır. Kirli hava şartlarına dayanıklıdır. Yamaçların tespitinde, otoyol refüjlerinde ve kuş konukçusu olarak kullanılır.

Adi Kartopu