DİKKAT! Adport firmasının 4 aydır ödeme yapmadığına dair şikayetler aldık. Bu yazı Adport reklamlarının ilk çıktığı zamanlarda yazıldığından güncelliğini yitirmiştir. Bu nedenle aşağıda verilen bilgiler de değişiklik göstermiş olabilir.

Sponsor Bağlantılar

Bilginize…

Hemen hemen bütün internet siteleri giderlerini karşılamak amacıyla reklam yayınlayarak bunlardan gelir elde etmektedirler. Web site sahipleri için bu reklam türlerinden ve özelliklerinden bahsedeceğim. Web sitesinde reklam yayınlayanlar için faydalı bir yazı dizisi olacağını tahmin ediyorum. İlk firmamız “Adport”.

Adport Reklamları

Adport Türkiye’de internet reklamcılığında son dönemde yükselen bir firmadır. Henüz bir hafta öncesine kadar reklamlarını yayınlamak konusunda tereddütlerim olsada, son dönemde tıklama başına kazançlarını göz önüne alarak Google reklamlarıyla birlikte kullandığım tek reklam platformudur. Adport’u ve Adport reklamlarının özelliklerini ana başlıklar altında incelemek uygun olacaktır:

Adport Yayıncı Paneli

Adport üyeliğinizden sonra reklam kodu alımı, gösterim sayısı, tıklanma sayıları ve kazançların gösterildiği “Adport Yayıncı Paneli” Türkiye’de ki en kötü yayıncı panelidir. Adport yayıncı paneline girmek tam bir eziyettir. Yayıncı paneline girebilmek için birkaç deneme yapmak zorundasınız. Yayınca paneline girmeyi başarmakla bile yayıncı paneli içinde tüm bölümleri görüntüleyemiyorsunuz. Özellikle tıklama ve kazançların gösterildiği “Raporlar” bölümü çoğu zaman açılmamaktadır. Günün en müsait zamanlarında bile bu yayıncı paneline girişte sorunlar görülmektedir. Yayıncı paneli içinde diğer bölümlerin gösteriminde bu kadar sıkıntı yaşanmıyor.

Adport Reklam Modelleri

Adport’un diğer reklam platformlarından farklı olarak ilgi çekici “Maskot Banner” uygulaması bulunmaktadır. Örnek uygulama için http://www.adport.com.tr görüntüleyebilirsiniz. Burada sağ en altta çıkan “Maskot Banner” reklamına bir örnektir. İlgi çekici ve zarif olmasına rağmen tıklanma oranı çok yüksek sayılmaz. Ayrıca sitenizin görüntülenmesi ve çeşitli uygulamalarınızla çakışabilir ve sorunlara neden olabilir. Bunun için herkes tarafından tercih edilmemektedir. Adport reklamları “Google Adsense” gibi sayfa içeriğine göre belirlenmemektedir. Yazının başında da söylemiş olduğum gibi ürün odaklı yayın yapmaktadır ve birkaç ürünün reklamları dışında farklı reklam modelleri bulunmamaktadır. Birbirinden farklı 6-7 civarı reklam çıkabilmektedir. Reklam çeşitliliğinin olmaması yayıncılar için bir dezavantajdır. Adport reklamları sitenin açılışını yavaşlatabilmektedir. Hatta hem yavaşlatmakta, hemde bazı sıkıntılara yol açmaktadır. Bunu unutmayın.

Adport Gelirleri

Adport gelirleri her bir tıklama için sabittir ve “şuanda” tıklama başına 0.1 TL’dir. Henüz bir hafta öncesine kadar yine tıklama başına kazanç sabit ve 0.05 TL idi. Bayram öncesi tıklanma başına kazanç arttırılmıştır. Bu oranın kalıcı olması Türkiye’de Adport reklamlarının yayınlanmasının temel şartıdır. 0.1 TL tıklama başına yüksek bir kazançtır. Sınırlı reklam modellerinin olduğu Adport için yayıncılar yüksek kazancı nedeniyle Adport reklamlarını tercih edebilirler. Tabi tıklama başına 0.1 TL size ödenecek olan net ödeme miktarı değildir. Ödeme yapılacağı zaman sizden %20 Stopaj vergisi kesintisi yapılacaktır. Bu da Adport reklamları için her bir tıklamanın size net olarak 0.08 TL kazandırdığı anlamına gelir.

Adport Reklam Tıklamaları

Adport ile ilgili en büyük sıkıntılardan biri reklam tıklamalarını doğru olarak hesaplamıyor olmasıdır ya da doğru olarak hesaplamadığının söylenmesidir. Ben şahsen bunun için deneme yapmadım. Ancak r10.net sitesinde web site sahipleri tarafından birçok defa bu konu dillendirilmiştir. Benim gözlemlediğim kadarıyla “Raporlar” bölümünde görünen “Tekil Ziyaret” ve “Reklam Gösterimleri” gerçeği yansıtmamaktadır. %25 ile %50 arasında bir kaybınızın olabileceğini belirtmek isterim. Tabi hala düzeltilmeyen bir konu ise. Bunlara rağmen bile hala Türkiye’de kullanılabilecek en iyi reklam firmalarından biridir.

Adport Ödemeleri

Adport artık ödeme yapmıyor. Bu nedenle kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Adport İletişim

Adport firması ile iletişimde e-posta yoluyla sorun yaşayabilirsiniz. Bu da çok normal çünkü hergün yüzlerce belkide binlerce e-posta alıyorlardır. Adport’a telefon ile ulaşmakta herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca müşterileriyle çok iyi iletişim kurduklarını ve müşteri ile ilgilendiklerini birçok yerde okudum. Ayrıca hiçbir Türk firmasında göremeyeceğiniz kadar müşteri sorunlarıyla ilgililer. Kendilerini bu konuda tebrik ediyorum. Kendilerini sürekli geliştiren bir reklam firması konumundalar.

Adport firma ve reklamlarının incelemesi bu kadar. Web site sahiplerinin bu konuda herhangi bir sorusu varsa yanıtlayabilirim.

Bol kazançlar…

DİKKAT! Adport firmasının 4 aydır ödeme yapmadığına dair şikayetler aldık. Bu yazı Adport reklamlarının ilk çıktığı zamanlarda yazıldığından güncelliğini yitirmiştir. Bu nedenle yukarıda verilen bilgiler de değişiklik göstermiş olabilir.

Bilginize…