Anne ve babanın doğmuş olan çocuklarına şükür niyetiyle ve Allah (cc) teşekkür etmek maksadıyla kestiği kurbandır. Bu kurbana dinde akika kurbanı adı verilir. İslam dinine göre Akîka kurbanı müstehabtır ve kesilmesi caizdir.

Sponsor Bağlantılar

Akika Kurbanı Ne zaman ve Nasıl Kesilir?

Akika kurbanı çocuk doğduğu günden itibaren her vakit kesilebilir. İnanışa göre yedinci günün kesilmesi daha faziletli olduğu söylenir. Ayrıca çocuğun saçı traş edilir ve saçının ağırlığınca altın, gümüş gibi değerli maden sadaka olarak verilir ve kurban kesilir.

Hem erkek olsun hem de kız çocuğu olsun ikisine de birer kurban kesilir. Yalnız erkek çocuk için iki adet kurban kesilmesini ifade eden âlimler de olduğu söylenir. Kurban kesmeye müsait ya da elverişli olan her türlü kurbanlık hayvan akîka olarak kesilebilir.

Akika Kurbanın Kemiklerinin Kırılıp Kırılmaması Hakkında Ne Söylenir?

Bir inanışa göre Akîka kurbanı kemiklerinin kırılmamasının nedeni olarak, çocuğun sağlıklı yaşasın ve selâmete uğraması, ayrıca kötü huylardan arınması, mütevazi olması amacıyla kurban kemiği kırılabilir. Sonuç olarak her iki yolda dinde müstehap olarak görülmüştür.

Akika Kurbanının Sahibi Etinden Yiyebilir Mi?

Akika kurbanı sahibi tarafından kesilir ya da vekalet yolu ile de kestirebilir. İslam dinince müstehap olan akîka kurbanının etinden sahibinin yemesinde hiçbir sakınca yoktur. Öte yandan konu, komşu ve başkaları da rahatlıkla yiyebilir. Ayrıca kurbanın etini hayır ya da bağış olarak, bir kısmını veya tamamını uygun yerlere bağışlayabilir.