Amerikan SığlasıFamilya : Hamamelidaceae
Latince : Liquidambar styraciflua
Türkçe  : AMERİKAN SIĞLASI

Sponsor Bağlantılar

Amerikan Sığlası Doğal Yayılış ve Rakım
Kuzey Amerika’da doğal olarak yetişmektedir. Yurdumuzda sahil kesimlerde park ve bahçelerde yetiştirilmektedir.

Amerikan Sığlası Toprak ve Besin İsteği
İyi drenajlı, derin, zengin toprakları sever. Bataklık topraklardan hoşlanmaz. Hafif bazik, asidik topraklar ile fakir ve sığ topraklarda da yetişebilir. Kireçten hoşlanmaz.

Amerikan Sığlası Donlara Duyarlılık
Donlara duyarlıdır.

Amerikan Sığlası Sıcaklık ve Nem İsteği
Sıcak ve ılıman iklim şartlarının hakim olduğu yerleri sever. Yaşlı bireyler soğuğa dayanır. Su ihtiyacı oldukça yüksek olup sık sık ve bolca sulanması gerekir.

Amerikan Sığlası Tohum Özellikleri
Tohum oluşumu ve şekli Sığla Ağacına benzer. Tohum olgunlaşma zamanı Ekim-i Kasım aylandır. Meyve içindeki tohumlar kanatlıdır.

Amerikan Sığlası Tepe Şekli
Gençlikte piramidal tepe yapar. İleri yaşlarda tepe genişler ve dağınıklasın

Amerikan Sığlası Makaslama ve Budama
Genç ağaçlar genellikle daha güçlü bir habitus için budamaya ihtiyaç duyarlar.

Amerikan Sığlası Büyüme ve Boylanma
Hızlı büyür. Maksimum 25 m. boy yapar.

Amerikan Sığlası Kök Yapısı
Çoğunlukla derine gitmeyen sığ kök sistemi geliştirir.

Amerikan Sığlası Işık İsteği
Işık-yarıgölge ağacıdır.

Amerikan Sığlası Meyve ve Çiçek
Meyveler golf topu şeklinde 2.5-3.5 cm. büyüklüğünde, olgunlukta kahverengimsi olup, geç yaz veya sonbaharda olgunlaşır. Bir cinsi bir evcikli olan çiçekleri sarımsı-yeşil renkte ve salkımlara halinde olup, Mayıs ayında görülürler.

Amerikan Sığlası Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yaprakları almaçlı dizilişte olup akçaağaç yaprağını andırır. Yapraklar yıldız biçimli ve 5-7 loplu, 10-20 cm. uzun ve geniş kenarlı dişli, koyu parlak yeşil olup koparıldığında kafur kokusu verir. Yaprakların sonbahar renklenmesi turuncu-kırmızıdır. Sürgünlerin üzerinde mantarımsı pulcuklar vardır.

Amerikan Sığlası Üretim Şekli
Tohum, çelik ve daldırma ile üretilir. Tohumlar toplanır toplanmaz sonbaharda camekanlara ekilir. Ekim hemen yapılmayacaksa, ılık bir yerde kurutulan tohumlar kapsüllerden çıkarılır. 1-3 aylık soğuk katlamanın ardından ilkbaharda ekilir. Çimlenme ba­zen yıllar. Yarı olgun odun çelikleri ile Temmuz-Ağustos’ta camekanda ve daldırma ile Ekim-Kasım ayında üretilir.

Amerikan Sığlası Diğer Özellikler
Soliter olarak kullanıma oldukça uygun, göz alıcı bir ağaçtır. Özellikle sonbahardaki parlak kırmızımsı rengi ile çok dekoratiftir. Odunu ağır ve dayanıklı olup mobilyacılık­ta kullanılır. Gövdesinden elde edilen “Storax” isimli yağ tıpta ve kozmetik sanayiinde kullanılır.