Amorti Nedir? Amorti Ne Demek?

Amorti halk arasında bilinen bir kelime olmakla birlikte özellikle Milli Piyango çekilişlerinde herkes tarafından hiç yoktan amorti gelsin söylemleri ile sıklıkla söylenmektedir.Bu açıdan bakacak olursak amorti, piyango sonucunda biletin değerinde bir meblağ kazanmak anlamına gelmektedir. Amorti milli piyango biletinde yer alan son numarayı da teşkil etmektedir.

Sponsor Bağlantılar

Amortinin bir diğer anlamı ise ani bir şekilde ödenerek paranın faizinin işlemesine son verilen tahvil olarak da kabul edilmektedir.

Aldığınız bir mülkün kendi değerini zamanla kazanması için de amorti kelimesi kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra enerji elde ettiğiniz kaynaklar için ve daha pek çok hizmet içerisinde de amorti sözcüğü genel olarak zamanla, yapılan yatırımın maliyetini gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda karşılaması anlamına gelmektedir. Bir yatırımın kendini amorti etmesi için illa çalışma yapmak gerekmez. Bazı özel durumlarda gelişen çevre şartlarıda yaptığınız yatırımı amorti etmenize olanak sağlar. Bu daha çok emlak sektöründe görülebilmektedir.

Amorti Etmek?

Amorti kelimesinin ‘amorti etmek’ ya da ‘kendi kendini amorti etmek’ şeklinde de sıklıkla söylenmektedir. Amorti etmek kelimesi yaptığınız ya da gerçekleştirdiğiniz bir girişimin sonucunda zamanla bu girişim için yatırdığınız parayı kazanıp bundan sonrasındaki kazandığınızın artık kendi karınıza dönüşmesi anlamına gelmektedir.

Herhangi bir iş için yatırılmış olan maddi değeri yeniden kazanmak. Bir girişime yatırılan parayı zamanla kazanç olarak geri getirmek anlamına gelmektedir.