Toprak, bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişim gösterebilmesi için oldukça önemlidir. Bitkilerin topraktan ihtiyaç duyduğu mineral farklı olacağı için her bitkinin toprağı da farklılık gösterecektir. Toprak bitkinin tutunmasını da sağladığı için kaliteli bir toprak hem bitkinin durmasını sağlayacak hem de bitkinin tam gelişimini destekleyecektir.Bu açıdan bakıldığında bahçe hazırlanmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli etken topraktır. Bu nedenle ekimini yapacağınız bitkilerin özelliklerini de göz önünde bulundurarak bahçe toprağı seçmelisiniz.

Sponsor Bağlantılar

Bahçe toprağı temin ederken oldukça geniş bir fiyat yelpazesi sizlere sunulacaktır. Bu konuda dikkat edilecek en önemli unsur ise bahçenizde ne tür bir bitki yetiştireceğinizdir. Çünkü toprak içerisinde yer alan vitamin ve mineraller sizin bitkiniz için gerekli ise ekimini yapığınız bitki büyüyüp gelişecektir. Bu nedenle bahçe toprağı temin ederken dikkat etmeniz gereken ilk unsur, toprağın içeriği olmalıdır. Fiyat yelpazesi toprağın ihtiva ettiği maddelere göre değişkenlik göstereceği için ne tür bir bitki ekiyorsanız ona uygun toprağı seçerseniz hem boş yere fazladan para harcamazsınız hem de bitkinizin gelişip büyümesini keyifle izleyebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra organik tarım için de bahçe toprağı oldukça önemlidir. Kaliteli ve hava alan bir bahçe toprağı organik tarım yapmak isteyenler için önem arz edebilir. Ayrıca organik tarım için temin edilecek tohumun kalitesi de önem taşımaktadır. Temin edeceğiniz bahçe toprağında katkı maddeleri de bulunabilir. Bu nedenle satın aldığınız yerden toprağın özelliklerini isterseniz; üründe ne kadar katkı maddesi ne kadar mineral ve vitamin olduğunu görebilirsiniz.

Bahçe toprağı fiyatlarındaki farklılık bulunduğunuz il, toprak kalitesi ve içeriğine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte genel anlamda bahçe toprağı fiyatı m3 fiyatını 30-35 Tl’dan başlayan fiyatlar ile temin edebilirsiniz.