12 Haziran genel seçimleri için belirlenen aday listelerinde CHP’nin, Ergenekon sanıkları Başkent Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal’ı Merhum Başbakan Bülent Ecevit’in ismiyle özdeşleşen Zonguldak’tan, gazeteci Mustafa Balbay’ı İzmir’den, ATO (Ankara Ticaret Odası) eski başkanı Sinan Aygün’ü Ankara’dan, Erzincan eski Başsavcısı ve Erzincan Ergenekonu’nun 2 numaralı sanığı İlhan Cihaner’i ise Denizli’den aday göstermesi tartışma yarattı.
Denizli 2. sıra adayını kontenjana ayıran CHP’nin önerilerini YSK iki kez iptal edince, CHP de Erzurum’daki Ergenekon soruşturmasının tutuksuz sanığı Erzincan eski Başsavcısı İlhan Cihaner’i Denizli ikinci sıradan aday gösterdi. Ve tartışmaların fitili de ateşlenmiş oldu. Cihaner’in adaylığının belirlendiği günün akşamında Denizli’de birçok insan sokaklara çıktı ve Cihaner’i Denizli’den aday olarak görmek istemediklerini haykırdılar. Fakat bir diğer grup ise Cihaner’i 20 Nisan Çarşamba günü Denizli Çardak Havaalanından konvoy eşliğinde Denizli merkeze getirerek adeta ‘gövde gösterisi’ yaptılar.

Sponsor Bağlantılar

Darbecilikle suçlanan isimlerin aday gösterilmeleri elbette ‘Ergenekon davasını’ destekleyen kesimden CHP’ye oy kazandırmaz ancak ‘Ergenekon davasının’ “muhalifleri susturmak amaçlı yürütülen bir dava olduğunu” savunan kesimden CHP’ye oy kazandırır.

Tartışmaların fitilini ateşleyen Cihaner…

27 Ekim 2009’da Erzincan Çatalarmut Köyü mevkiindeki Gönye Baraj Gölü’nde suların çekilmesiyle birlikte cep telefonu ve sim kartıyla beraber onlarca mühimmat bulundu. Bulunan bu el bombaları ve mühimmatla ilgili Erzincan’da bazı Jandarma ve MİT personelleri tutuklandı. Soruşturma gittikçe derinleşti ve Cihaner ile beraber 3. Ordu Komutanı Org. Saldıray Berk de soruşturmaya dâhil edildiler. Cihaner, Erzincan’da Ergenekon’un “İrtica ile Mücadele Eylem Planını” uyguladığı gerekçesiyle tutuklandı Ergenekon kapsamında 17 Şubat 2010’da yapılan 17. dalgada. Hazırlanan iddianamede Berk ‘bir numaralı’, Cihaner ise ‘iki numaralı’ sanık oldular.

İddianameye göre ise Erzincan’da hukuk sınırları zorlanmıştı. Örnek mi? Cihaner, 2 yıl boyunca yürüttüğü soruşturmayla ilgili Adalet Bakanlığı’na bilgi vermedi, polis bölgesindeki operasyonlarda jandarmayı kullandı, soruşturmanın başsavcılıkça görevlendirilen bir savcı tarafından yürütülmesi gerekirken Başsavcı Cihaner doğrudan kendisi soruşturmayı planladı, Gülen Cemaati mensupları İBDA-C üyesi gibi tanımlanarak telefon dinleme kararları alındı.

18 Haziran 2010 Cuma günü İlhan Cihaner’in Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” iddiasıyla yargılandığı dava ile Yargıtay’daki “evrakta sahtecilik” davasının birleştirilmesi kararını açıkladı Yargıtay 11. Ceza Dairesi. Yargıtay Cumhuriyet Savcısının talebi doğrultusunda Cihaner ve 9 tutuklu sanık tahliye edildi. Dolayısı ile Türk Hukuk tarihinde bir ilk gerçekleşti, mevzuata ve hukuka aykırı bir şekilde davanın aslı olmadan Cd üzerinden tahliye kararı verildi. Ancak işin daha ilginci davada Cihaner’i yargılamada ‘normal mahkemeler’ yetkili olmasına rağmen Yargıtay Ceza Genel Kurul’unun yargılaması kararının alınmasıydı.

Daha sonra Cihaner, Adana’ya düz savcı oldu. Berk ise Ankara EDOK Komutanlığına atandı. Şu anda ise Cihaner, CHP’den milletvekili olarak Meclis’e girmeye hazırlanıyor.

Ve Cihaner’in ‘aday adayı olma’ heyecanı yaşadığı günlerde Erzincanlı gazeteci Kemal Özdemir’in Timaş Yayınlarından 15 bölümden oluşan 300 sayfalık “Ergenekon Fay Hattında Erzincan” adlı kitabı çıktı. Kitapta, Türkiye’nin ilk defa duyduğu bilgilerin yanı sıra birçok gazetede yer alan Cihaner’in Erzincan adliyesindeki ‘gizli sorgu odasının’ fotoğrafı ve Cihaner’in Erzincan’daki makam odasında Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’a ve Emniyet güçlerine karşı direnişini gösteren fotoğraflar gibi Türkiye’nin ilk kez gördüğü birçok fotoğraf var.

Benim aklımda ise Meclis’e her sene birkaç kez giden birisi olarak, seneye Meclis’e gittiğimde Ergenekon sanıkları Haberal, Balbay, Aygün ve Cihaner’i de Meclis’te milletvekili olarak göreceğim var.

Bir değil, iki değil, üç değil… Tam dört tane hem de…

Bu arada CHP’nin Denizli’den 4. sıra milletvekili adayı Adil Demir, Cihaner’in Denizli’den ‘kontenjan adayı’ olarak gösterilmesinin önünü açan kararın tekrar incelenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu.

NOT: (Aralık 2010’da yazdığım CİHANER’İ UNUTMAYACAĞIZ ESERİ “ERZİNCAN ERGENEKON’U” KALBİMİZDE YAŞIYOR! başlıklı yazımda Erzincan Ergenekon’u üzerinde ayrıntılı olarak durmuştum. Dileyen bakabilir.)

Erden ÖZKANT