2007 yılında Samanyolu TV ve Yumurcak TV ile yayın hakkı anlaşmazı imzalayan Caillou dünyada yaklaşık 50 ülkeyi etkisi altına aldı. İnternet sitesi ayda bir milyondan fazla tıklanırken DVD satışı on milyonu, kitap satışı ise beş milyonu geçmiş durumda. Türkiye’de kazandığı başarı ise yazarını bile şaşırtmakta. Ona göre başarı aile kurumunun evrenselliğinden geliyor. Yazar şunları söylüyor: “Caillou sevginiz aile değerlerinizden geliyor. (…) Eğer Türkiye’nin başbakanı bile bunu konuşuyorsa1, tüm Türkiye bununla ilgili demektir. Bu da beni fazlasıyla mutlu eder. Bu güzel tepkileri aldıkça daha çok yazma, üretme isteğim uyanıyor” (http://www.degisenkocaeli.com/33708/Caillou-hep-kel-kalacak.html).
Yazarının da ifade ettiği gibi Caillou’nun başarısı büyük ölçüde ailesiyle olan ilişkisinden geliyor. En azından Türkiye’deki başarısını buna bağlamak mümkün. Zira çocukların hayal dünyasına ulaşabildiği ölçüde bir çizgi filmin başarılı olabileceğini söyleyebiliriz. Türkiye’de yaşayan çocuklar için böyle bir aile ilişkisi elbette, büyük bir ölçüde, hayalden ibaret. Zira geneli söyleyecek olursak, bizim çocuklarımız ne maddi anlamda ne de manevi anlamda bu kadar doyuma ulaşıyor. Hemen her şeye evet diyen, çalışıyor olmalarına rağmen günün büyük kısmını çocuklarıyla geçiren anne-babası ile her hayaline kolayca ulaşabilen bir çocuk, çocuklarımızın ilgisini çekmeyi başarıyor. Bunun yanında ülke başbakanının kendi torununun da bu çizgi filmi izlediğini söylemesi bu ilgiyi daha da artırıyor.

Sponsor Bağlantılar

Caillou’nun başarısı çizgi filmle sınırlı kalmıyor elbette. Ekonomi sektörü de bu konuda üstüne düşen payı alıyor. 2009’da lisanslı ürünleri ile Türk pazarını da kasıp kavuran Caillou rüzgârının el atmadığı ürün, neredeyse, kalmadı. Kırtasiye ürünlerinden mefruşata, giyimden bujiteriye hemen her alanda kendine yer bulan Caillou gazetelerin hafta sonu eklerinin de vazgeçilmezleri arasındaki yerini aldı bile. Caillou çocukların hayal dünyasını doldururken ürünleri de odalarını süslüyor. Ekonomi ve televizyon sektörünün birbiri için adeta piston görevi görmesi bu olayın etki alanını artırıyor. Kumbaralar, tişörtler, çalışma masaları, nevresimler çocukların izlemedikleri zamanlarda Caillou’ya yakın olmalarını sağlıyor. Kanada kökenli Fransız yapımı çizgi film dünyanın çocuk pazarını da ele geçirmiş görünüyor.

Başarıdaki bir başka sebep de çocukları görünmez tehlikelerden korumaya çalıştığımız şu ortamda olabildiğince zararsız, sorunsuz bir hayatın çizgi filmi olması. Caillou’nun hayatında ne kriz, ne trafik kazası, ne hırsız, ne kapkaççı var. Yani aslında bizim çocuklarımız için tam da hayal dünyası… Çocuklar bu dünyaya girince kendilerini Alicei’n harikalar diyarına girmiş gibi hissediyorlar. Böyle olunca ilgi de başarı da kaçınılmaz oluyor elbette…

BİZ KAYBETTİK ONLAR BULDU, KELOĞLAN DA CAİLLOU OLDU

T.C. CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK HALKBİLİMİ ANA BİLİM DALI YÜKSEK LİSANS ÖDEVİ
___________
1 23 Nisan 2010’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle çocuklarla yaptığı sohbet sırasında başbakan Recep Tayyip Erdoğan, torununun da Caillou izlediğini ve onu çok sevdiğini söylemişti.