Çalma Elin Kapısını, Çalarlar Kapını Atasözünün Anlamı Nedir? Kompozisyon…

“Çalma elin kapısını, çalarlar kapını” atasözümüzde diğer tüm atasözlerimizde olduğu gibi ders alınması gereken atasözlerimizden birisidir.
“Çalma elin kapısını, çalarlar kapını” atasözümüz yine “Ne ekersen onu biçersin”, “Gün gelir devran döner” gibi atasözlerimizle neredeyse aynı anlamları taşımaktadır.

Sponsor Bağlantılar

“Çalma elin kapısını, çalarlar kapını” atasözümüzde bizlere anlatılmak istenen asıl konunun birine yaptığınız kötülüğün mutlaka size geri dönüşü olacağı yönünde bir anlatımı mevcuttur.

Yine “Çalma elin kapısını, çalarlar kapını” atasözümüze örnek vermek gerekirse; Bir gün bir arkadaşınızın sizin kolaylıkla yapabileceğiniz bir konuda işiniz düştü ve sizin için çok kolay olmasına karşılık bu teklifi geri çevirdiniz. Aradan aylar belki yıllar geçtikten sonra farklı bir iyiliği aynı kişiden isteyebilir ve aynı durumda sizler de kalabilirsiniz.

İkili ilişkilerinizde arkadaşlarınızla yardımlaşmayı ihmal etmeden elinizden gelen iyilikleri kesinlikle yapmanızda büyük fayda olduğunu belirtmek isteriz. Diğer benzer atasözümüzde olduğu gibi mutlaka bir gün gelir, o devran döner ve aynı durumda sizler de kalabilirsiniz.