Çok Söz Yalansız, Çok Para Haramsız Olmaz Atasözünün Anlamı Açıklaması Nedir? Kompozisyon…

“Çok söz yalansız, çok para haramsız olmaz” atasözümüz daha genel olarak ele alınması gereken ve anlam bakımından bizlere kesin sonucu verdiği tam olarak anlaşılmayan atasözlerimizden biridir. Ama genel olarak doğru çıkan atasözlerimizin arasında da yerini almaktadır.
“Çok söz yalansız, çok para haramsız olmaz” atasözümüzün içerisinde geçen kelimeler mecazi anlamlarının dışında kelimelerin gerçek anlamları kullanılarak söylenmiş bir atasözümüzdür. Genellikle çok zengin olan kişiler ve çok konuşan kişiler hakkında bahsedilirken bu atasözü de cümlelerin arasında kullanım göstermektedir.

Sponsor Bağlantılar

Bu atasözümüzde açıklayacak derin anlamlar yatmasa da bir örnek vermek gerekirse; Çok uzun yıllardan beri tanıdığınız fakat arkadaşınızla konuştuğunuzda şu an yaptığı işte o kadar mal varlığı edinemeyeceğini düşünerek kazanmış olduğu ve sahibi olduğu mal varlığı hakkında “Çok söz yalansız, çok para haramsız olmaz” atasözü kullanım gösterir.

Yine çok konuşan kişiler hakkında da çok konuşan kişilerin konuştuğu cümleler arasında kesinlikle yalan olduğu düşünülür.

Çevrenizde tanıdığınız ve çok konuştuğunu düşündüğünüz biri varsa dikkate almalı ve her söylediğine inanmamanızda fayda olduğunu belirtmek isteriz.