Başbakan Tayyip Erdoğan, ‘çılgın proje’sini 27 Nisan’da açıkladı. Projeyi açıklamadan önce “İnsan, âlemde hayal ettiği kadar yaşar. F. Sultan Mehmet, Alparslan hayal etmişlerdi. Hayal, gerçeğe atılmış bir tohumdur. Bütün büyük zaferlerin temelinde hayaller vardır. Biz kardeşliğin, dayanışmanın ve paylaşmanın hayalini kurduk… Açıklayacağım proje, şahsımın olduğu kadar yüzlerce yıl önceki yöneticilerin de projesidir. Aynı zamanda bir enerji ve ulaştırma projesidir.” dedi ve ardından projesini açıkladı: Kanalİstanbul
Kanalİstanbul ile İstanbul’da iki yarımada ve bir ada olacak. Projeyle boğaz trafiği rahatlayacak. İstanbul, içinden iki deniz geçen bir şehir olacak. Türkiye’nin en büyük havalimanı kanal bölgesinde yapılacak. İstanbul’un Avrupa yakasında, Karadeniz ve Marmara arasında 45- 50 km’lik su kanalı açılarak yeni bir Boğaz oluşturulacak. Kanalın derinliği 25 m., genişliği ise 145- 150 m. olacak. Proje ile İstanbul yeni bir çehre kazanacak.

Sponsor Bağlantılar

Siyasiler projeye nasıl tepkiler verdiler?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “İçinde insan unsuru yok. Bu memleketin çılgın adamlara değil düşünen adamlara ihtiyacı var.” derken MHP, projeye olumlu yaklaştı. BDP ise “ Başbakan, Kürt sorununu çözeceğim diyeli 8 yıl geçti.” diyerek çılgın projenin uzun bir süre alacağına işaret etti.

28 Nisan günü gazeteler ve yazarların gündemi de Kanalİstanbul idi…

Taraf gazetesi genel yayın yönetmeni Ahmet Altan: “Osmanlı’dan beri hayali kurulan projeyi gerçekleştirmek üzere harekete geçme cesaretini Başbakan Erdoğan gösterdi. Bu ihtiraslı cesaret, Erdoğan’ın kişiliğine uygun düştüğü kadar, bize Türkiye’nin nerelere geldiğini de gösteriyor.”

Sabah gazetesi genel yayın yönetmeni Erdal Şafak: “İçinden iki deniz geçen, bir ada ve iki yarımadadan oluşan İstanbul’u bir an önce görmek ve yaşamak için hep birlikte gün sayalım.”

Radikal gazetesi genel yayın yönetmeni Eyüp Can: “Kanal ne zaman hayata geçer bilmiyorum ama kabul edelim seçimlerden hemen önce Başbakan çok başarılı bir vizyon yürüttü… Proje ne kadar çılgın bilemem ama Başbakan Erdoğan gerçekten çılgın bir siyasetçi.”

Posta gazetesi yazarı M. Ali Birand: “Gerçekleştirilmesi ne kadar güç ve pahalı olursa olsun, proje İstanbul’u ve boğazı büyük oranda rahatlatacak. Yepyeni şehirler kurulacak. Bambaşka bir manzara ile karşı karşıya kalacağız. Bu kadarıyla dahi, gerçekten çılgın bir proje.”

Gazeteler nasıl manşet attılar?

Zaman: Boğaza kardeş geliyor
Sabah: Büyük ülkenin büyük projesi
Taraf: Derin Kanal, Geniş Vizyon
Radikal: Gerçekten çılgınmış

Erden ÖZKANT