1909 da Sait Halim Paşa (kendisi sadrazamdır) güya Devleti Aliyenin borçları hasebiyle National Bank of Turkey adlı bir bankaya Turkish Petroleum Company (İngilizlerin kurduğu Irak petrollerini çıkarmaya çalışan bir oluşum.. Anglo-Persian Oil şirketinin Osmanlı versiyonu. İki oluşum petrol bakımından zengin iki Ortadoğu ülkesini sömürmek amacıyla kurulmuştu.. İran şahı ülkesinin petrollerini Baron Julius de Reuter isimli bir iş adamına vermeye mecbur oldu. Baron Julius de Reuter şu meşhur Reuters Haber Ajansının kurucusudur!). Petrolünü rahat çıkarabilsin diye imtiyazlar vermişti.

Sponsor Bağlantılar

… Hani diyorlar ya 21.yüzyılın petrolü bor diye. Biz o günkü petrol savaşını kaybettik ve yüzyıldır belimizi doğrultamadık.. Şimdi aynı yöntemle yeni petrolümüzü kaybediyoruz..

… Resmi gazete “dış ülkelere borcumuz yok” diye övünenlere inat iki üç aya bir sitesinde borçlar yayınlıyor. Hükümet yaptığı borçları kapatmak niyetiyle önce altın hesapları açtı. Sonra dolar bozdurttu.. Para topladı.. Ama yetmedi. Çünkü borçların ardı arkası kesilmiyor. Şimdi hükümet değişse Sultan Vahdettin’in haline düşecek yeni hükümet. Borç batağına batmış koca bir ülke..

… Özelleştirme adıyla milli kurumları sattı. Şimdi de varlık fonu adıyla yeni petrolümüzü satıyoruz. Allah bu millete petrol fırsatını verdi, kaybettik. Şimdi bor nimetini verdi.. Kaybetmemeliyiz.. Çünkü üçüncü bir şanstan emin değiliz…