Denizli– Denizli’de seçim havası kendisini iyice hissettiriyor. İnsanlar seçimle çok ilgililer. Gündemlerinde siyaset var. Çarşıda, pazarda, kahvehanelerde, evlerde…
Özellikle Denizli eski Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi’nin AKP 1. sıra adayı olması Denizlileri çok heyecanlandırmış. Zeybekçi, AKP’ye epey oy kazandırır. Zira Denizli’ye çok büyük hizmetleri olmuş, Denizli’nin çehresini değiştiren birisi. Bir de CHP’nin Erzincan eski Başsavcısı, Ergenekon sanığı İlhan Cihaner’i aday göstermesi AKP’nin lehine görünüyor. Çünkü görüştüğüm birçok insan, hakkında onlarca iddia bulunan Cihaner’i milletvekili olarak görmek istemiyor. Evet, hepsi birer iddia ama bu iddiaların ne kadar ciddi olduğunu ve bazı iddiaların da Erzincan’da hayata geçirildiğini gösteren gizli tanık ifadeleri, bilgiler ve belgeler mevcut. Adı Ergenekon ile birlikte anılan, masum insanlar aleyhine çalışmalar yaptığı ileri sürülen Cihaner’in milletvekili olma ihtimali çok yüksek Denizli’de. Çünkü şu anda 4 AKP, 2 CHP ve 1 MHP milletvekili var Denizli’de. Ve Cihaner de Denizli’de CHP 2. sıra adayı.

Sponsor Bağlantılar

Daha önceki genel seçimlerde AKP 300 bine yakın oy almış. Eğer AKP, 350 bin oya yaklaşırsa Denizli’de, Cihaner milletvekili olamaz. Bu ihtimal gerçekleşir mi? Zor ama olabilir. Çünkü bir önceki seçimde Süleymancılar olarak bilinen cemaat oylarının büyük çoğunluğu DYP’ye gitmişti ve böylece DYP yaklaşık 50 bin oya ulaşmıştı Denizli’de. Şu anda DYP öldü. Yerine DP var ama pek sesi soluğu yok. Ayrıca Süleymancıların da büyük bir çoğunluğu oylarını bu sefer AKP’ye verecek. Dolayısıyla bir önceki seçimlerde DYP’ye giden oyların bu seçimde nereye gideceği çok büyük önem arz ediyor. Ayrıca ülke çapında olduğu gibi Denizli’de de MHP’nin işi zor. Oyu düşmüş vaziyette çünkü MHP’nin. Dolayısıyla MHP’ye giden oyların da bu seçimde hangi partiye gideceği önemli.

Öte yandan Denizli’de CHP neredeyse hiç çalışmıyor, Cihaner’in etkisi yok. Hatta Cihaner’in fotoğrafları da asılmamış şehre. Belki de gelebilecek kimi tepkilerin önünü almak içindir. Peki ama madem böyle bir tepki var ve bu tepkiden çekiniliyor o halde Cihaner nasıl aday olur değil mi?   

Erden ÖZKANT