İnsanlar neden despot olmak zorunda? Bazen düşünüyorum, neden asık suratlı olurlar diye.Surat asmak kadar itici bir şey yok bence bu hayatta. Çevremdeki insanlara bakıpta yüzlerinde asık bir ifade görmek, onları bende çekilmez kılıyor. Çekemiyorum. Bu insanlar ailemden olsa bile uzak duruyorum….
***
Bilirim ki ailem ve dostlarım bana yüzs astığında geçicidir. Kimseyle küs kalamam , kimseyide üzmek istemem, istesem bile beceremem, ben üzülürüm. Ama bir şaka, özellikle o kadar küçük ve anlamsız bir şaka ki, bunun için insanın karşısındakini ağır bir şekilde kırması, farkında olmasada ruhsal açıdan yaralaması ne kötü… İnsanlar birbirlerini kırmak için bahane mi arar? Yoksa kırdıklarından haberleri olmazda,masum mudurlar? Bu ikisini barındıran insanlar bile tanıdım ben. Çoğu zaman karşısındakini kırıp, üzünce doyumsuz bir zevk alan, adeta beslenen canavarlar tanıdım. Ama hiçbiri benim dostum değildi. Sırlarımı paylaştığım, güvendiğim kişi değildi…
***
Eğer bir dostunuz varsa ve ona güvenip her şeyinizi anlatıyorsanız, bugünden itibaren sizlere büyük bir tavsiye olarak sunuyorum ki bunu derhal kesin. Çünkü hiç kimse sonsuza dek sır tutamaz. En büyük sırdaşınız yine kendinizsiniz. İnsanlar bir başkasına kendinden fazla güvenirse, o kişinin yaptığı bir tek hatadan, yine biz kendimizi sorumlu tutarız. Kaçınılmaz bir gerçektir ki insanoğluna bahşedilmiş olan sinir duygusu o kadar acımaz ve anidir ki, neyi nasıl yaralayacağını anlamak zordur. Çözemeden saniyelik gelişir her şey. Birde dostum dersiniz tabii ki. Sonra sadece onunla olmasada, duymamasını istediğiniz insanların yanında, sizin yaptığınız o kadar küçük ve dalga geçinilesi bir şakaya anlam veremediğiniz şekilde alınabilir ve farkında olmasa bile duymasını istemediğiniz insanların yanında sizin özel bulduğunuz şeyi “pat” diye söyleyebilir… Bunun her ne kadar farkında olsa veya olmasada bunun adına da “dost kazığı” denir. Tadı pek iyi değildir. Ama bir yerde bu iyi bir şeydir. Sonuçta size iyi bir ders olur.
***
Kazığı attıktan sonra yaptıkları bitmez tabii ki dostunuzun. Sizin yaptığınız gülümseyerek söylediğiniz sıcak, samimi bir şakanın ardından size karşı attığı kazık yetmezmiş gibi birde sizi suçlu durumuna sokar, size tavır alır. Bu durumda vücudunuzdaki sinirsel fonksiyonlar ters düz olur ve kabul edemezsiniz. Kısaca siz siz olun, kime güveneceğinizi iyi seçin.

Yasal olmayan uyarı;
*Seçiminiz hatalı olabilir…

Sponsor Bağlantılar