Dershanelerin kapatılması ile ilgili süre gelen ve hala sonuç getirilemeyen tartışmaya Şanlıurfa’da ‘’Geleceğime, Dershaneme DOKUNMA’’ pankartlarıyla tepki  gösterilmeye başlandı. Türkiye’miz sosyal ağlardan yaptığı eleştiri ve yargılarla sesini duyurmaya çalışırken Nabi AVCI toplantı çağrısı yaptı. Peki karar, her zaman ki gibi yıkıcı bir karar olursa yani dershaneler kapatılırsa öğrenciler ne yapacak? Sınav sistemi tekrar mı değişecek? Öğrencilerin velilerin ve eğitim sektörünün kafası tekrar mı karıştırılacak?

Sponsor Bağlantılar

Bu soruların hiçbirinin cevabı belli değil. Ancak şu apaçık ortadaki, gelişmiş dershanecilik sistemi kaldırılır, ’yıkılırsa’ (Yine bir yıkım (!)) sınavda başarı oranı %85 oranında düşecek. Bu da Türkiye’nin gelişimi 1 sene yavaşlatmış olacak. Her şey bir yana öğrenim gören öğrenciler ve eğitim görevlileri zarara uğramış olacak. Böyle bir zararı göze alabilen bir devlet her şeyi göze alabilmeli.

10 yıldır bu proje için görüşmeler oluyormuş. 10 yıl boyunca bir aklı başında çıkıpta ‘’Bu iş olmaz. Dengeler bozulur. Sabahtan akşama kadar okul – dershanede çabalayan öğrencilere yazık günah, emek harcayan eğitimcilere ekmek parası kazanan hizmetli ve eğitimcilere yazık, velilere verdikleri paraya yazık.’’ Dememiş mi? Koskoca 10 yıl dile kolay.

Şimdi yeni bir gelişme olarak ‘Akademik Lise’ konusu var. Öğrenciler devlet lisesinde olmak istemeyecek, aileler yeni bir çıkar yol arayacak doğal olarak –adaletsiz biçimde- devlet liseleri hele ki düz liseler yerilecek.

Bu tartışma ne kadar gereksiz olsa da göründüğü üzere dershaneler kapatılacak. Allah öğretmen, öğrenci ve velilerimize yardım etsin. Umarım vatandaşlarımıza hayırlı sonuçlar doğuracak kararlar alınır.