Facebook çılgınlığıdır gidiyor. 400 binin üzerinde kullanıcısı olan bu siteyi Türkiye’de tam 19 milyon kişi kullanıyor. Dünyada en çok kullanan 4. ülkeyiz. İnternetin vazgeçilmez adresi oldu bu site. Kullanıcıları günden güne artan, çığ gibi büyüyen paylaşım sitesi… Peki, bu siteyi vazgeçilmez kılan nedir bu kadar?
Arkadaş arayan, yazılarını paylaşan, sahte isimle farklı arayış içerisinde olan, reklam yapan, ego tatmini yapan, oyun oynamak isteyen, bağlantıları, videoları takip etmekten hoşlanan, e-posta göndermek isteyen, fotoğrafları yayınlayan, arkadaşlarının izini kaybedip arayan herkes burada. Gruplar açılarak birçok bilgi, merak duyulan çoğu şey burada paylaşılıyor.

Sponsor Bağlantılar

Sitenin kurucusu Mark Zuckerberg, 15 milyar dolarlık şirketin sahibi ve hala kiralık bir evde yaşıyor ve yer yatağında yatıyor. Sabahlara kadar da çalışan mühendislerle o da çalışıyor ve onlarla sabahlıyor.

Her şey iyi hoş da iş facebook’ta ilişkide kıskançlık, aldatmaca durumuna gelince orda bir durmak gerekiyor.

Bu facebook olayında, ele alınması gereken asıl konu ilişkiler… Neden gerçek bir ilişkiyi sanal ortamda heba ediliyor? Aklınız alıyor mu? Yok o ona onu demiş, o onunla şunu yapmış, vay be, a a vs… Neden bu amaç dışında kullanımlar, bizlerin hoşuna bu kadar fazla gidiyor?

İlişkin mi var? Peki, ne güzel… Demek istediklerini yine söyle, paylaş iletilerinde( yeteri kadar!). Ama herkesin göreceği gibi her dakika her saniye bu ileti çılgınlığı, ilişkiyi zedeleme durumları neden, anlamıyorum. Sevgilin varsa gerçekten, tatlı sohbetini edersin, yorumunu yaparsın. Ama gereksiz şeyler için bazen de amacın dışına farklı boyutta çıkmak, zedeler çoğu şeyi.

Facebook da 4. Sıradayız. Vakitlerini sadece facebook da harcayan o kadar çok insanımız var ki… Neden yararlı olabilecek şeyler gereği dışında kullanılıyor? Ben bu hayattaki gereksiz hiçbir şeyi anlamıyorum. Sitede arkadaş arayanlar, ancak ve ancak sanal alemden selam verenler, egolarını tatmin edenler ve daha fazlası…

Facebook yüzünden bitmesin ilişkiler, arkadaşlıklar. Güzel videoların, gerçek arkadaşlarla sanal âlemde konuşmanın keyfini çıkaralım. Takılmayalım öyle o onu mu dedi, şu şunu mu dedi diye.

Herkes ilk önce kendine bakmalı ve sonra dönüp o aynadan yansımasını görmeli…
Hiçbir şey amacı dışında kullanılmasın.

Facebook’un da ve hayattaki çoğu şeyin de bir ikinci yüzünü görelim ve ona göre davranalım. Yüzlerini görmediğimiz çoğu şey içten içe yıkar bizi: YIKILMAMAK DİLEĞİYLE…

SEMA KAHVECİ tarafından “Makale Yarışması” için yazılmıştır…