Acanthaceae familyasındandır. Doğal olarak Peru’da yetişmektedir. Önemli türleri, F.argyroneura, yapraklan yeşil üzeri beyaz çizgilidir.
F.gigantea, yaprakları yeşil, pembe-kırmızı çizgili, F.verschaffeltii yaprakları yeşil üzeri kırmızı çizgilidir. Herdem yeşil, dekoratif yaprakları için yetiştirilen bir bitkidir. Fittonia’lar sıcak, gölge ve nispi nemi yüksek yerleri severler. Evlerde çiçek pencerelerinde, seralarda ise üretim masalarının altında muhafaza edilmelidirler. Kış aylarında minimum sıcaklık 13°C olmalı ve bu devrede az su verilerek Kasım-Ocak ayları arasında bitki dinlendirilmelidir. Ancak toprağın kurumasına mani olunmalıdır.

Sponsor Bağlantılar

Saksı değiştirmesi 2-3 yılda bir Mart ayında yapılır. Saksı harcı olarak eşit miktarda torf, bahçe toprağı ve kumun karışımı kullanılır.

Üretimi Şubat, Mart, Nisan aylarında genç sürgünlerden alınan çeliklerle yapılır. Çelikler kum içinde veya yaprak çürüntüsü ile kum karışımı içinde köklendirilirler. Serada köklendirilen çelikler 8’lik saksılara dikilerek 15-20°C’de muhafaza edilirler. Diğer bir üretim şekli ise ilkbahardaki saksı değiştirmesi sırasında ayırma ile olur.