Hanutçu Nedir? Hanutçu Ne Demek? Hanutçuluk? Hanut?

Hanutçu hanut kelimesinden türemektedir. Hanut kelimesinin anlamı ise; turistin yaptığı alışveriş karşısında dükkan sahibinden alınan ücret, yüzde, para miktarı olarak tanımlanabilir. Bu durumda bu işi yapan kimseler hanutçu olarak nitelendirilmektedir.Yani turisti anlaştığınız bir dükkana ya da alışveriş merkezine götürüp onu ürün almaya ikna edip aldığı ürün karşılığında dükkan sahibinden para alan kişiye hanutçu denilmektedir. Hanutçuluk ise bu işe verilen genel isimdir.

Sponsor Bağlantılar

Özellikle turistik alanlarda bir meslek haline gelmiş olan hanutçuluk, turistleri ikna etmeyi başarıp onlara anlaştığı yerlerden alışveriş yaptıran ve bu alış verişten kar elde eden kişilere denmektedir. Bulunduğu turistik bölgeye gelen kişilere yardım etmek amacı ile yaklaşan hanutçu, turistleri hoş dille karşılayıp gezdirerek geçimini sağlar.

Bu iş uzun yıllardır yapılmakta olup kimileri için bir meslek olarak nitelendirilmektedir. Bu işi yapan çoğu kimse okuma yazma bilmemesine rağmen yabancı dil konuşabilmektedir. Küçüklükten itibaren sürekli yabancılarla ilişkiler kurarak dört, beş, bazıları çok daha fazla dili konuşabilmektedir.

Esasında her iş gibi bu işi yapabilmeniz için de geçerli olan kurallar mevcuttur. İyi bir hanutçu olabilmeniz için insanlar ile olan ilişkilerinizin kuvvetli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra dil büyük bir unsurdur. Ancak bunun için dil kursları veya başka şekillerde öğrenme çabasına girmenize gerek yoktur. Çünkü hanutçuluk küçük yaştan itibaren öğrenilen ve gelişen bir iştir. Duyduğunuz yabancı kelimeleri sorarak veya başka yollarla öğrenerek bu işi geliştirebilirsiniz.

Turizm açısından bakıldığında bu iş kötü kimseler tarafından yapıldığında sakınca arz eden bir durumdur. Bunun yanı sıra pek çok turizm rehberinin de işine mani olmaktadır. Bu ve benzeri nedenlerden ötürü hanutçuluğun cezai yaptırımları da bulunmaktadır. Günümüzde pek çok turistik mekanda hanutçulara karşı önlem alınmaktadır.

Hanutçu Türkiye’de turizme büyük zarar vermektedir. Hanutçuluk için alınan önlemlerde maalesef yetersiz kalmaktadır.