TÜRKİYE’NİN VE MEDYANIN HALLERİ
ERDEN ÖZKANT
 
Uzun zamandır yazı yazamadım ancak bundan böyle, fırsat buldukça, eski yazılarıma nazaran aşağıdaki gibi bir formatta yazmaya çalışacağım.

Sponsor Bağlantılar

Bugünkü yazımda, Ankara’da gündem çok yoğun ancak birkaç konuya değineceğim.
Gündem başlıklarının en önemlisi hiç şüphesiz, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile devlet arasında süren görüşmeler ve bu kapsamda yaşanan gelişmeler.

Çözüm süreci, kavgalı-gürültülü bir şekilde ilerliyor.

Sonucu, toplum merakla bekliyor.

Umudumuz, 30 yıldır süren çatışmaların sonuçlanıp, artık insanların ölmemesi, anaların gözyaşı dökmemesi yönünde.

Kısa sürede işin kökünden çözülmesi zor gibi görünüyor, bakalım zaman ne gösterecek?

***

14 ay önce Uludere katliamı yaşanmış ve 34 vatandaşımız yaşamını yitirmişti.

Şu ana kadar sorumlular ortaya çıkarılamadı, cevabı aranan sorular bir türlü yanıtlanamadı.

TBMM Uludere Alt Komisyonu’nun raporunun sonuçlanmasına az kaldı.

Soruşturmalardan ise, ses yok…

Ne oldu? Hani katliamın üzerine sonuna kadar gidilecekti?

Bu katliamı aydınlatmayan ve bunun için bir çaba göstermeyen hükümet ve onun yargısı-medyası ile karşı karşıyayız maalesef.

***

Geçtiğimiz salı günü temel atma töreni gerçekleştirilen Artvin’in Yusufeli ilçesindeki Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) ile, ilçe ve çevresindeki bazı yerleşim yerlerinin sular altında kalacak olmasına birçok vatandaş tepki gösteriyor. 2018 yılında tamamlanması planlanan ve tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü yüksek barajı olacak olan Yusufeli Barajı için, kamuoyunda da ciddi tepki var ancak medyada, yerleşim yerlerinin sular altında kalması, tarihi ve turistik yerlerin yok olması, iklimin ve bitki örtüsünün zarar görmesine yönelik herhangi bir rahatsızlık görünmüyor.

***

Gerçi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkıp “Böyle gazetecilik yapacaksan, batsın gazeteciliğin” diyebildiği ve buna karşı çıkabilen gazeteci-yazarların olmadığı bir ülkenin medyasından ne beklersiniz?

***

Erzincan Ergenekonu’nda adı çok ciddi iddialarla gündeme gelen ve daha sonra CHP Denizli Milletvekili olan İlhan Cihaner’in, Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde yargılandığı davanın gelecek celsesine de mazeretsiz katılmaması halinde, zorla getirilebileceği yönünde TBMM Başkanlığı’na yazı gönderilmesine karar verildi. Cihaner ve emekli Orgeneral Saldıray Berk’in de aralarında bulunduğu 11 sanığın “Terör örgütü üyeliği” suçundan yargılanmalarına geçtiğimiz hafta Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde devam edildi. Duruşmaya, sanıklar Ali Tapan, Yaşar Baş, Recep Gençoğlu, Nedim Ersan ve Şenol Bozkurt hazır bulunurken, İlhan Cihaner ile duruşmalardan vareste tutulan Saldıray Berk katılmadı. Bir dahaki celse, merakla bekleniyor.

***

Türkiye, siyasetle, kısır tartışmalarla günlerini geçirirken, 2013’ün ilk aylarında önemli değerlerini kaybetti. İlk akla gelenler, duayen Gazeteci-Yazar Mehmet Ali Birand, Akademisyen-Yazar Toktamış Ateş, “Deprem Dede” olarak da bilinen Ahmet Mete Işıkara, Oyuncu Osman Gidişoğlu ve en son milyonların “Müslüm Baba”sı Müslüm Gürses… Tabii bir de, yaşarken değeri bilinmediği için kaybedilenler var…

***

Yusufeli sular altında kalacak. Peki, çözüm süreci ve Uludere katliamı nasıl sonuçlanacak? Cihaner, bir dahaki celseye katılacak mı?

Özetle, yatcaz kalkcaz, peki ya sonra?