İmplant

İmplant (diş ekme) nedir?
Dental implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli, fonksiyonel ve alternatif tedavi şeklidir. Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir.

Sponsor Bağlantılar

İmplant uygulamasının faydaları nelerdir?
İmplant tedavisi, rahat, sağlam ve güvenilir bir uygulamadır. İmplant üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken doğal bir yapı oluştururlar. Eksik dişler tamamlanırken, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür.

Hissettirdiği güven sayesinde diş eksikliğinin olumsuz psikolojik etkilerini de ortadan kaldıracaktır.

İmplant’ların çeşitleri var mıdır?
Evet çeşitli implant tipleri vardır. Ancak günümüzde en popüler olan implant tipi “vida” şekilli olanlardır.

İmplant tedavisi uzun ömürlü müdür?
Çok uzun ömürlü olduğunu söylemek güç. Çünkü bu konudaki sorulara genellikle kaçamak cevaplar verilmekte. Bu da bu konuda bazı sıkıntıların olduğunu gösteriyor. Ancak sonuç itibariyle kaliteli bir uygulama.

İmplantlar hangi durumlarda  kullanılabilir?
İmplant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir. Bunun herhangi bir sınırı yok.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?
Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir. Diş kemiklerinizin sağlamlığı bu konuda etkilidir. İmplant uygulamasının başarısını da bu kemik sağlamlığı belirlemektedir. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant yerleştirilirken acı hisseder miyim?
Öyle kayda değer bir acı çekme durumu olmamaktadır. Uygun anestezi yöntemleriyle normal bir diş çektirme ağrısından bile daha azını hissedersiniz. Bu nedenle ağrı yönünden korkacak herhangi bir durum yoktur. Sadece operasyon sonrası basit ağrı kesicilerle bile giderilebilecek bazı ağrılar hissedebilirsiniz. Bu da çok normaldir.

Toplam tedavi süresi ne kadardır?
Diş ve kemik yapınıza göre belirlenen operasyon şekline göre toplam süre değişir. Genelde birinci operasyondan sonraki 2. ayda işlem bitirilir. Bu süre zarfında geçici protezlerle normal günlük hayatınıza devam edebileceksiniz. İmplant takılmasının süresi ise sadece 10 dakikadır.

İmplantlar yerleştirildikten hemen sonra protezlerim takılabilir mi?
Implant’ların kemik ile tam birleşmesini (Osteointegration) sağlamak amacıyla ilk 2-3 ay boyunca implant üstüne gelen yüklerin en aza indirgenmesi gerekir. Doktorunuz bu iyileşme süresinde size uygun geçici bir protez yaparak sizi dişsiz bırakmayacaktır. Daha sonra kalıcı dişler implantlarınızın üzerine monte edilerek tedavi sonlandırılacaktır.

İmplantların temizliği önemli midir?
İmplantların temizliği çok önemlidir, hatta kendi doğal dişlerinizin bile temizliğinden daha önemlidir. Bu konuda ağız bakımı diş temizliği için hekiminiz size ayrıntılı bilgi verecektir.

İmplant üstüne yapılacak protezler nasıldır?
Hasta tarafından çıkartılabilecek ya da diş hekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde ayarlanabilir. Bu konuda diş hekimiz size gereken tavsiyelerde bulunacaktır.

Eksik her diş için ‘bir’ implant gerekir mi?
İmplant uygulanacak bölgenin özelliklerine göre bu durum değişebilir. Ancak 2-3 eksik diş yerine bir implant yeterli olabilir.

İmplant vidası kemik ile kaynaşmaz ise (osseointegre olmaz ise) ne olur?
Böyle bir olasılık çok düşük olmakla birlikte, böyle bir durumda implantın çıkartılarak ikinci bir implant yapılması mümkündür. Ancak bu ilkine göre daha uzun süren bir süreci gerektirir.

İmplant tedavisi pahalı mıdır?
İmplant tedavisi Türkiye’nin koşullarına göre pahalı sayılabilir. Ancak fiyatı ile sonuç kıyaslandığında fiyatın hiç de pahalı olmadığını anlamak mümkündür.

İmplant tedavisi nerede ve nasıl yapılır?
Bu konuda gereken bütün bilgileri toplamanız yararınıza olacaktır ve uzman arkadaşlar konu hakkında sizleri yeterince bilgilendireceklerdir.

İmplant tedavisinde karşılaşılabilecek riskler nelerdir?
Ağız içi ya da diğer cerrahi işlemlerde karşılaşılabilecek risklerin ötesinde bir risk söz konusu değildir. Bunlar erken dönemde infeksiyon ve alerji, protezlerin tamamlanmasından sonraki geç dönemde ise yetersiz ağız temizliğine bağlı iltihaplanmalar şeklinde ortaya çıkabilir. Özellikle erken dönem sırasında sigara kullanmak infeksiyon riskini arttırmaktadır.

İmplant tedavisi hangi vak’alarda ne avantajlar sunar?

a) Alt çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikayet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir. Bu tip hastalarda implant tedavisi, yukarıdaki tüm şikayetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.

b) Üst çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.

c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikayeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

d) Tek bir dişini kaybetmiş hastalar: Klasik tedavi metotlarında tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda kalınmaktadır. Böyle durumlarda tek bir implant’ın yerleştirilerek komşu dişler kurtarıldığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkması sağlanır.

İmplant tedavisinin dezavantajları nelerdir?

• Klasik sistemlere göre biraz daha pahalı olması
• Doğru ve düzenli bir ağız bakımı gerektirmesidir.

İmplant tedavisinin avantajları nelerdir?

• Daha iyi estetik görünüm
• Daha iyi çiğneyebilme – Her istediğini yiyebilme
• Özgüvenin geri kazanılması ile daha mutlu bir sosyal hayat
• Her şeyi yiyebilmeye bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenme

İmplant muayenesinde neler yapılır?
Bu muayene sırasında tedaviye uygun bir hasta olup olmadığınızın ortaya çıkması için implant’lar yerleştirilir, üzerinin protezini yapacak ve daha sonraki periyodik dişeti bakımını üstlenecek uzman hekimlerin sizi muayene etmesi en doğru yöntemdir. Bu muayene esnasında sizden genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alınır ve gerekli görülürse birtakım tahlilleri yaptırmanız istenebilir. Bu aşama da ayrıca çeşitli röntgen incelemeleri ve ağzınızın modellerinin elde edilmesi gerekebilir.

Bütün implantlar başarılı mı?
Tabiî ki bütün hastalarda implantlar başarılı olmamaktadır. Ancak bunun en önemli nedeni hasta sağlığı ve ağız bakımı konulardır. Bu nedenle implantların başarısı size bağlıdır diyebiliriz.

İmplantların ömrü ne kadar?
Hastanın sağlığı ve implantların bakımı bu konuda belirleyici rol oynamaktadır. Ancak implantların ömrü uzundur ve size ömrünüzün sonuna kadar yeterli gelebilir.

İmplant uygulama kararında kişinin yaşı etken faktör mü?
Önemlidir ancak etken faktör değildir. Önemli olan hasta sağlığıdır.

İmplantların vücut tarafından reddedilme ihtimali var mı?
Hayır öyle bir tehlike yoktur.

Kanser riski var mı?
Böyle bir riskin olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur.

İmplantlar kozmetik amaçlarla kullanılır mı?
İmplantlar genelde kozmetik nedenlerle kullanılmazlar. İmplantların kullanılmasındaki amaç protez dişlere dayanak sağlamaktır.  Protez dişler kullanarak kozmetik düzeltmeler yapılabilir fakat böyle bir tedaviye başlamadan önce beklentilerinizi diş hekiminize belirtmelisiniz.

İmplantların başarısı garantili mi?
Implant uygulama teknikleri son derece gelişmiş olmakla birlikte, çok ender durumlarda başarısız olabilmeltedir. Böyle durumlarda öncelikle problemin giderilmesine yönelik opersayonlarla işe başlanmalıdır. Size implantınızın bakımı hakkında gerekli bilgileri verebilir, gerektiğinde muayene edebiliriz.  Biz implantların başarılı olması için elimizden geleni yapacağız, fakat siz de aynı gayreti göstermek durumundasınız.

İmplant yerleştirilmesi ne kadar zaman alıyor?
Bu süre, durumunuz, ihtiyaçlarınız ve yapılacak işleme bağlıdır. Bir tek ameliyat 10 dakika ile bir kaç saat arası sürebilir. Bütün bir tedavi bir ameliyatla da bitebilir, bir dizi ameliyat ve randevu da gerektirebilir.  Tam iyileşme 3-4 ay sürebilir.

İmplant tedavisi için ne kadar süre ayırmalıyım?
Genelde ameliyat günü ve takiben bir iki gün dinlenme tavsiye ediyoruz. Ameliyat yerinde şişme, ağrı ve morarma olabilir, şunu tekrar belirtmek gerekir ki, tedavi süresince hiç bir zaman dişsiz kalmayacaksınız. Çoğu durumda bütün bu işlemler için bir gün veya hafta sonu yeterli olabilmektedir.