Lale AğacıFamilya : Magnoliaceae
Latince : Liriodendron tulipifera
Türkçe : LALE AĞACI

Sponsor Bağlantılar

Lale Ağacı Doğal Yayılış ve Rakım
Kanada’nın güney bölgeleri ile Kuzey Amerika’nın doğu kesimlerinde yerli olarak bulunur. Türkiye’nin sahil kesimlerinde de yetiştirilmektedir.
Lale Ağacı Toprak ve Besin İsteği
Derin, taze, besince zengin verimli toprakları sever. Humuslu, nemli yerlerde, kireçli topraklar üzerinde ve akarsu boylarında da yetişir. Optimal pH = 6.0 -7.5′ tur.

Lale Ağacı Donlara Duyarlılık
Donlara dayanıklıdır.

Lale Ağacı Sıcaklık ve Nem İsteği
Ilıman bölgelerde, güneşli yerlerde yetişir Su isteği fazladır   Sıcak ve kuru ortamlara  dayanıklı değildir.

Lale Ağacı Tohum Özellikleri
Tohum toplama zamanı Ekim ayıdır. 1 kg. daki tohum sayısı 43.000 adettir.

Lale Ağacı Tepe Şekli
Geniş, gevşek ve yuvarlak bir tepe yapar. Tepe çapı 8-10 m.dir.

Lale Ağacı Makaslama ve Budama
Budamaya yatkındır. Budama erken ilkbaharda yapılmalıdır.

Lale Ağacı Büyüme ve Boylanma
Hızlı büyür. Vatanında maksimum 60 m. boy yapar.

Lale Ağacı Kök Yapısı
Genç kazık kökler ve büyük yan kökler geliştirir ve toprak yüzeyinin hemen altını bu kökler ile kuşatırlar. Kökler oldukça saldırgandır.

Lale Ağacı Işık İsteği
Işık-yarıgölge ağacıdır.

Lale Ağacı Meyve ve Çiçek
Meyve bileşik meyve kuruluşunda olup 6-8 cm. uzun, iğ biçiminde ve kozalaksıdır. Meyve olgunlaştığında kanatlı nuslar dağılır ve sürgün üzerinde meyve ekseni kalır. Laleyi andıran çiçekleri 4-5 cm. uzun, yeşilimsi sarı – beyaz renkli ve turuncu lekeli, çan biçimli, çiçeklerin sürgünde duruşu son durumlu olup, dik ve tektir. Çiçek açma zamanı Haziran-Temmuz aylarıdır.

Lale Ağacı Yaprak ve Sürgün
Yaz yeşili yaprakları 10-20 cm. uzun, çoğunlukla dilimli, bazen sade, tabanı yuvarlak, üst yüzü parlak açık yeşil, alt yüzü mavimsi-yeşil renklidir. Sonbahar renklenmesi altın sarısı renginde ve çok dekoratiftir. Yaprak sapı 5-10 cm. uzun, yaprak ayasının uç kısmı makasla kesilmiş gibi kertiklidir. Sürgünler kahverengi çıplak ve üzeri hafifçe mumsudur.

Lale Ağacı Üretim Şekli
Tohum, kök çeliği ve yumuşak çelik ile üretilir. Tohum ile üretimde tohumlar 7-20 haftalık soğuk katlamadan sonra ilkbaharda ekilir. Sonbahar ekimi ile kış aylarında bahçe şartlarında yapılan katlama iyi sonuç verir. Çelikle üretimde hormon kullanımı. başarıyı artırır. İlkbaharda daldırma ile üretilir.

Lale Ağacı Diğer Özellikler
Park ve bahçelerde soliter kullanılır. Çok dekoratif ve ilginç bir tür olup, iyi bir kitle ya i da mekanlar  için aile ağacıdır. Kent iklimine endüstriyel yörelere ve kirli havaya dayanır. Gevrek dalları aşırı rüzgardan kırılır. Bu nedenle rüzgardan korumalıdır.