Acanthaceae familyasındandır. Tropik bölgelerin herdem yeşil bitkileridir. Orta ve Güney Amerika’da doğal olarak yaşayan 80 kadar türü vardır.

Saksı çiçekleri yetiştiriciliğinde en önemli türleri Aphelandra squarroza ve bundan elde edilen değişik kültür formlarıdır.
Aphelandra squarroza geniş yapraklarının üzerinde, enli beyaz damarları ve gösterişli sarı çiçekleri ile sera ve salonların en dekoratif  bitkilerindendir.

Sponsor Bağlantılar

Aphelandra (Zebra Çiçeği)

Aphelandra nispi nemi yüksek, sıcak ve direkt güneş ışığına maruz olmayan alaca gölge bir yerde muhafaza edilmelidir. Ortam sıcaklığı yaz aylarında 21-27°C, kış aylarında 12-15°C olmalıdır, ancak 10°C’nin altına inmemelidir. Özellikle yaz aylarında, yüksek sıcaklıklarda yapraklarına kireçsiz su püskürtülmelidir. Nispi nem düşük olduğunda yapraklar sarararak dökülürler. Aphelandra toprağı, hafif killi toprağa, yaprak çürüntüsü torf ve kum karıştırılarak elde edilen harçtır. Mart ayında saksı değiştirmesi yapılır ve çiçek görülünceye kadar ilave gübreleme yapılmaz. Gübreleme çiçek gözleri görünmeye başladığı zaman yapılır.

Üretimi Mart ve Nisan aylarında yapılan sürgün ve yaprak çelikleriyle olur. Çelikler sıcak (20-22°C) ve nemli bir ortamda, içinde kum olan harçta veya az miktarda üretim söz konusu olduğunda suda köklendirilirler.