Network Marketing ile ilgili bilgi mi arıyorsunuz? İş tam yerindesiniz. Lütfen öncelikle hemen altta yer alan renkli bölümü okuyunuz. Konunun özü buradadır. Diğerleri teferruattır.

Bu konunun önüne gelmesi gereken bir tartışma yaşadım. Bu tartışmanın yorumları aşağıdadır. Tartışmanın devamı ise mailleşme yoluyla olduğu için bu sayfadan okuyamazsınız. Network Marketing sistemini hiçbir şekilde savunmuyorum. Bu sisteme dahil olanları düşüncesiz ve duyarsız insanlar olarak niteliyorum. Arkadaş ile tartışmamızı aşağıda kısaca özetlemek istiyorum. Konunun özü şu altta yazacaklarımda:

Sponsor Bağlantılar

Bir arkadaş makaleyi okumuş ve network marketing sistemini kötülememden rahatsızlık duymuş. Birçok yorum yazdı ve bende kendisine cevap verdim. Arkadaşa en son hangi firma için çalıştığını, ürün fiyatlarının ne olduğunu sordum. Birde network marketing sistemini çürüten şu soruyu sordum:

Arkadaşım benim bir fırıncı olduğumu düşün. Ekmeği kendim yapıyorum, kendim satıyorum. Bende ekmek 1 lira. Eğer diyorsanki network marketing sistemi yararlı bir sistem, öyleyse benim 1 liraya sattığım ekmeği bu sistemle daha ucuza sat da göreyim. Türkiye’ye de bir yararımız olsun. Bunu yaparım diyen network marketing sistemi üyesi var mı? Varsa çıksın karşıma. Hodri meydan.

Satamazsınız arkadaşlar. Network marketing sistemiyle benim ekmeğimi 1 liradan aşağı satmanız imkansız. Kaça satabilirsiniz aşağıda cevabını vercem.

Arkadaş bana yabancı bir firma için çalıştığını söyledi. Bu demektirki yerli malı kullanılmıyor bu işte, para dış ülkelere akıyor. Adamlar kendi ülkelerinde satamıyorlar, bizim ülkemizde cirit atıyorlar. Yok evinden para kazan, yok oturduğun yerden para kazan, işsizlere umut kapısı, tam size göre bir iş… Bu lanet işi yapıyorsanız eğer hiç değilse bir Türk firması için yapın. Para ülkemizde kalsın ama Türk firmasıda sayılı bildiğim kadarıyla.

Neyse arkadaşın mailine geri dönelim. Bana inanılmaz bir şey söyledi: Firma ile anlaşmamıza göre satılan ürünün ücretinin %25’i şirkete gider (1 liralık ekmek), %75’i (3 lira) distribütörlere kalır. Yani benim size sattığım bir liralık ekmeği, bu arkadaşlar 4 liraya satıyor size. Bu ürünleri alanlar salaktır. Daha net nasıl ifade edeyim. Adamlar benim ekmeğimi size 4 liraya satıyor, sizde alıyorsunuz.

Beni daha fazla konuşturmayın arkadaşlar.

* Network marketing üyeleri bu işi bırakıp kendilerine alın teriyle para kazandıracak bir iş bulsunlar.

* Bu sistemde çalışmayı düşünenler içeriye adımlarını bile atmasınlar.

* Network marketing sistemi ölü bir sistemdir, Saadet zincirinden hiçbir farkı yoktur, bu işi yapanlar dolandırıcılık yapmakla eşdeğerdir benim gözümde.

Saygılarımla

Network Marketing

Network Marketing’in iç yüzünü gözler önüne sermek amacıyla bu makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu sistemin yararlarını ve zararlarını sizlere ayrıntılı olarak anlatacağım. Bu sistemin parçası olmak isteyenlere şimdiden sesleniyorum: “Network Marketing sisteminin bir parçası olmayın…” 

Network Marketing sistemi Türkiye’de hızla büyüyen bir sistem ve para kazanmayı isteyenler için çok iyi bir gelir kaynağı oluşturuyor. Bu nedenle hemen hergün bu tür organizasyonlara katılmanız yönünde postalar ve tavsiyeler alabilir, birçok internet sitesinde bu sistemin reklamlarını görebilirsiniz.

Network Marketing Nedir?

Network Marketing doğrudan satış yönteminin çağdaş bir versiyonudur. Bu satış sistemi içinde yer alan “Aracılar” iki şekilde kazanç elde ederler: Bunlardan birincisi doğrudan sattıkları ürünler üzerinden elde ettikleri kardır. İkincisi ise kurmuş oldukları organizasyonun satış ve üyelerinden elde edilen kardır. Başlangıçta sattığınız ürünlerden elde ettiğiniz kar yüksek miktarda iken, kuracağınız iyi bir organizasyon ile yattığınız yerden kat kat fazlasını kazanma imkanınız vardır. Hatta bu sistemde üçüncü bir kazanç olarak kendi aldığınız ürünlerden de kazanç elde etme imkanınız olduğu belirtilmektedir. Artık kimin parasını kime kar olarak veriyorlarsa…

Network Marketing sistemi aslına bakıldığında avantajı çok fazla olan bir satış sistemidir. Bu sistemin zararı ise uygulama yanlışlıklarından kaynaklanmaktadır. Bunu ayrıntılı olarak sizlerle paylaşacağım. 

Network Marketing Ne Zaman ve Nasıl Ortaya Çıktı?

Network Marketing sistemi ABD’li Carl Rehnborg’un sahibi olduğu şirketin ürünlerinin satışında uygulanmıştır. Carl Rehnborg’u bu sistemin mimarlarından olduğu için aslına bakarsanız kutlamak istiyorum. Akıllıca yapılan her işi takdir ederim. Carl’ın aklında sistemin günümüzdeki gibi dolandırıcılığa dönüşeceği var mıydı bilinmez. Kimsenin günahını almak istemem. Ancak günümüzdeki Network Marketing sistemi Carl’ın bile kemiklerini sızlatacak cinstendir eminim. 

Network Marketing İle Nasıl Para Kazanılır?

Bu sistem size 3 şekilde para kazanabileceğinizi söylemektedir. 

1. Kendi ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik satın aldığınız ürünler

Bu ürünlerden elde ettiğiniz kazanç % 10 ile % 40 arasında üründen ürüne, şirketten şirkete değişmektedir. Hemen bu noktada araya girmek istiyorum: “Kimin parasını kime kar olarak veriyorsunuz?” 

2. Kişisel olarak satışını yaptığınız ürünlerden aldığınız kar payı

Network Marketing sisteminde ilk zamanlarda en büyük gelir kapınız doğrudan yapmış olduğunuz satışlar üzerinden elde ettiğiniz bu kar paylarıdır. Yakın çevrenize bu ürünleri satarak ürün başına belli miktarda kar elde etmiş olursunuz. 

3. Ekip kurarak elde edilen gelirler

Network Marketing sisteminin en önemli gelir kaynağı ve itici gücü aslında bu ekip faaliyetlerinden elde edilen gelirlerdir. Bu sistemi uygulayan ülkelerde kurdukları ekipler sayesinde zengin olan azımsanamayacak kadar fazla insan vardır. 

Network Marketing İle İlgili Notlar 

* Network Marketing hiçbir sermayeye ihtiyaç duymadan kendi işinizi kurmanıza olanak sağlar. Sıfır maliyet ile yüksek oranda kazanç elde edebilmeniz mümkün. 

* Network Marketing ile şirketler ürünlerini çok geniş bir kitleye pazarlama imkanına kavuşurlar. 

* Network Marketing ile şirketler ücretsiz olarak ürünlerinin reklamlarını yaptırmaktadırlar. 

* Network Marketing’de şirket her zaman ve yüksek miktarda kar sağlarken, sistemi yaygınlaştıran katılımcıların karı da çok yüksek olmaktadır. 

Network Marketing Sistemi Neden Yapılmamalı? 

Şimdi konunun asıl vurgulamak istediğim bölümüne geldik. Bilmeniz gereken en önemli nokta “hiçbir şirket zararına iş yapmaz…” Şimdi örnekler ile size konuyu açıklayayım.

Ben bir tane ürün satıyorum. Bu ürünün bana maliyeti 25 lira olsun. Ben buna 25 lira da kar payı ilave ediyorum ve 50 liraya satışa çıkartıyorum. Her ürünün alıcısı vardır. İyi olsun kötü olsun mutlaka satacak birilerini bulursunuz. Diyelim ki günde 10 tane satıyorum bu üründen ve 250 lira kar elde ediyorum.

Buraya kadar her şey normaldi. Şimdi düşünüyorum da ben bu ürünü tek başıma pazarlarsam elde edebileceğim kar payı az çok belli. Ancak bir şekilde bu ürünü satanları bulursam onların satışlarından da kar elde ederim. Bu şekilde sürümden çok daha fazla kazanabilirim. Nasıl yaparım bunu peki? Arkadaşım Eda’ya diyorum ki “Edacım benim bir tane ürünüm var. Bu ürünü 50 liradan satmanı istiyorum. Sattığın ürün başına 10 lira sana vereceğim. Hatta bu ürünü satacak başkalarını bulursan onlara da sattıkları ürün başına 10 lira vereceğim. Hatta sana onların satmış oldukları her ürün için de 5 lira vereceğim.”

Eda bakıyor ki çok cazip bir teklif ve kabul ediyor. Ben günde 10 tane satıyorum 250 lira kar elde ediyorum.

Eda 5 tane satıyor. 50 lira o kar ediyor. Eda’nın sattıklarından ben artı 75 lira daha kazanıyorum. Bakın kazançlarım bir anda arttı.

Eda bana arkadaşı Betül’ü getiriyor ve Betül’ün de satış yapmak istediğini söylüyor. Tabi ben hemen hay hay diyorum. Betül’e de her sattığı ürün için 10 lira vereceğim. Betül’ün sattığı ürün başına Eda’ya da 5 lira vereceğim.

Şimdi başka birgün satış yapıyoruz. Ben bu sefer 6 tane satabildim. Bunların satışından 150 lira kazandım. Eda 10 tane satmış 150 lira da oradan kazanıyorum.

Betül iyi satıcı çıktı 20 tane de o satmış. Oradan da 200 lira elde ediyorum.

Gördüğünüz gibi sistem bu şekilde işliyor. Tek noktadan satış yapmak yerine birçok noktadan satış yapma imkanınız oluyor. Siz satış yapmasanızda sisteme kattıklarınızın yapmış oldukları satışlardan kar elde edebiliyorsunuz. 

Şimdi zarar bu sistemin neresinde??? 

Burada kritik nokta şu: “Sisteme kattıklarınıza vereceğiniz payı kendi kazancınızdan mı vereceksiniz, yoksa bunu maliyetten sayıp ürünün fiyatına mı ekleyeceksiniz?” Günümüzde bu sistemi uygulayanların hemen hemen hepsi katkı paylarını belli oranlarda maliyete yansıtmaktadır. Bu nedenle bu sistem zararlıdır.

Mesela ben sattığım ürünler için diğer satıcılara vereceğim ücreti maliyete eklemiş olsaydım. Her ürünü 100 liraya satmak yerine 150 liraya satar ve sattırırdım. Bu şekilde inanılmaz bir kar elde etmem mümkün. Hem benim hem Eda’nın hem de Betül’ün. Bu sisteme katılan diğer insanlar bizim kadar kar elde edemezler. Her zaman daha az kazanırlar. Bu işten asıl kazancı ürün sahibi olarak ben kazanırım. Benden sonra en fazla Eda kazanır. Onun ardından da Betül kazanır. Bu sistem ne kadar çok yayılırsa o kadar fazla kazanırım. Hiççç çalışmama gerek yok. İnsanlar benim ürünümü tanıtıyorlar, benim reklamımı yapıyorlar, ben satış yapmasamda onlar satıyor ya sonuçta inanılmaz kar elde ederim. 

Network Marketing, “Saadet Zinciri”nin benzeri bir mantıkla kurulmuştur. Saadet zincirini bilmeyeniniz, duymayanınız yoktur heralde. Dostu dosta kazıklatmak artık Network Marketing sistemi ile mümkün olmakta. Bu sisteme katılmak isteyen arkadaşları şimdiden uyarıyorum. Bu sistemin bir parçası olmayın. Sistemin içinde olan yakınlarınızı bu işten vazgeçirin. Bu ülkenin dürüst insanlarına ne oldu? Elde ettiğiniz her kuruşun hesabını vereceksiniz bunun bilincinde değil misiniz?