Pagerank değeriniz bir günde pr 0 değerine düşebilir. Bunun için pagerank güncellemesinin olmasına da gerek yok. Akşam pr 5 ile yatıp, sabah pr 0 ile uyanabilirsiniz. Peki neden pagerank değeri biranda sıfır olur? Böyle bir şeyin başımıza gelmemesi için ne yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz? İşte bu yazıda bu soruların cevaplarını bulabileceksiniz.

Sponsor Bağlantılar

Öncelikle pagerank değerinizin aniden sıfır olmasının sebepleri nelerdir, bunları açıklayalım:

* Sitenizde spam, vvarez, illegal içerik barındırmak veya bu tür sitelerden link almak
* Sitenizden link satışı yapmak (Bunun şikayet edilmesi ya da Google’ın bunun farkına varması)
* VVarez script kullanmak
* Sunucunuzda yukarıda ki kurallara uymayan site ya da sitelerin bulunması
* Sitenizin Google Kalite Yönergeleri’ni

(http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35769&hl=tr) ihlal ediyor olması

Siteniz eğer kurallara uymuyor ya da yukarıda yazdıklarımızdan bir veya birkaçını birlikte taşıyorsa pagerank değeriniz biranda sıfırlanabilir. Peki yukarıdaki durumlardan biriyle karşılaştınız ve pr değeriniz sıfırlandı diyelim. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı? Sıfırlanan pr değeri eski haline getirilebilir mi?

Tabiki bunu yapmak mümkün. Ancak öncelikle yapmanız gereken sitenizin hangi nedenden dolayı pagerank değerinin sıfırlandığını öğrenmek ve bu durumu düzeltmek. Bunu yaptıktan sonra Google’a ulaşıp “Yeniden Değerlendirme İsteği”

(https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=tr&pli=1) göndermeniz gerekmektedir.

Google web yönetici araçlarında yer alan bu form ile sitenizin yeniden değerlendirilmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede siteniz eski değerine kavuşabilir. Ancak yeniden değerlendirme isteğinde bulunurken uygun bir üslup, kısa ve öz bir açıklama yapmanız, sorununuzu ve bunun nasıl çözdüğünüzü belirtmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Dilerim böyle bir durumla karşılaşmazsınız 🙂

Saygılarımla.