Compositae familyasındandır. Önemli türü Calendula officinalis’tir.

Sarı-portakal rengi çiçekleriyle kış aylarının önemli çiçeklerinden birisidir.

Kullanımı saf olarak çiçek parterlerinde kullanılabildiği gibi diğer mevsimlik çiçeklerle karışık olarak kullanılabilir. Ayrıca ucuz kesme çiçek olarak ta değerlendirilebilir.
Üretimi, tohumlar Ağustos-Eylül aylarında ekilirler. Üzerlerine kapak atılır. 15-20°C lerde 10-15 günde çimlenme olur. Ekimden 4 hafta sonra şaşırtma yapılır. Şaşırtma geç yapılırsa, kazık köklü olduğundan tutma oranı düşebilir. Tohum ekiminden itibaren 8-10 hafta sonra çiçeklenirler.

Sponsor Bağlantılar

Portakal Nergizi (Calendula)

Park ve bahçelere Ekim-Kasım aylarında 20 x 30 cm aralık ve mesafelerle dikilirler. Kasım-Mayıs ayları arası çiçekli kalırlar.

Yetişme istekleri bakımından, soğuğa dayanıklıdırlar, 8-10°C lerde iyi gelişirler. Güneşli, aydınlık yerleri severler. Toprak hafif killi ya da kumlu olmalıdır. Toprak orta derecede nemli tu­tulmalı, gelişme dönemlerinde ahır gübresi, şerbet veya azot oranı düşük kompoze gübrelerle takviye yapılmalıdır. Solan çiçekler bitkiden uzaklaştırılır. Önemli hastalık ve zararlıları, külleme, pas, kurşuni küf, virüsler, yaprak bitlen, beyaz sinek ve toprak kurtlarıdır.