Scrophulariaceae familyasındandır. 200 kadar türü vardır. Bunlardan bir kısmı otsu, bir kısmı çalımsı ve bir kısmı odunsu bitkilerdir.

Çok az türü kültüre alınıp, saksı çiçeği olarak kullanılmaktadır. Böyle kullanılan önemli türleri; otsu karakterli, Calceoiaria grandiflora, calceolaria hybrida ev. “Grandiflora” dır. C. grandiflora’nın çiçekleri iri fakat azdır. C. hybrida “Grandiflora” ise küçük ve orta boylu ancak fazla çiçeklidir.
Saksı çiçeği olarak yetiştirilen C. grandiflora tohumla üretilir. Tohumları çok küçük olup, kumsal bir harca ekilip üstü kapatılmaz ancak biraz bastırılır. Ekim, Temmuz-Ağustos ayında yapılır. Tohum ekilen kasaların üzeri bir camla kapatılır ve nemli bir ortam sağlanmış olur.

Sponsor Bağlantılar

Çanta Çiçeği (Calceolaria)

Kasalar gölge bir alanda muhafaza edilirler. 7-10 günde çimlenme olur. Fidecikler biraz gelişince şaşırtma tavalarına şaşırtılırlar. Burada biraz daha gelişen bitkiler içinde 2 kısım kumsal bahçe toprağı, 1 kısım yaprak çürüntüsü, yanmış ahır gübresi, dişli nehir kumu bulunan 8’lik saksılara şaşırtılırlar. Daha sonra Şubat ayında 10-12’lik saksılara alınarak her 2-3 günde bir sulanırlar.Calceolaria’lar ilkbaharda çiçek açarlar. Bitkiler kış aylarında 10°C’de muhafaza edilirler ancak ortamın nispi neminin yüksek olmasına dikkat edilmelidir.

Bitkilerin direkt güneş ışığı almamasına dikkat edilmelidir. Bitkiler çiçek açtıktan sonra kültüre son verilir ve elden çıkarılırlar.