Sosyal medya adı son zamanlarda iyiden iyiye duyulmaya başladı. Peki, nasıl oldu da medya bu kadar sosyal bir unsur haline gelip herkesin medya hakkında bir düşüncesi ve fikri oluştu.

Gelişen teknoloji ve internet çağının içinde olmamız bu durumu tetikleyen en önemli unsurdur. Artık 10 yaşındaki bir çocuk bile bilgisayarı %30 seviyede kullanabiliyor. İnternette kendi ihtiyaçlarını karşılayacak bilgilere ulaşabiliyor. Sonuç olarak bu durum internet çağının giderek daha da geliştiğini gösteriyor.
Bu durumun artı (+) yönleri olduğu gibi eksi (-) yönleri de bir hayli oluyor. Önceden ev ödevlerimizi yapmak için Halk Kütüphanelerine giderdik ve konumuzu çeşitli kitaplardan ulaşarak ödevimizi tamamlamaya çalışırdık. Ya günümüz çocukları? İnternette basit bir aramayla ödevlerini tamamlıyorlar. Peki ya sizce şimdi ki çocuklar mı daha şanslı yoksa biz mi? Biz diye adlandırdığım kütüphane zamanı çocuk olanlar. Çoğunluk internet çağında yaşayan çocukların daha zevkli olduğunu düşünse de biraz daha derinsel düşündüğünde o kütüphanelerde emek veren, araştıran, bulduğunu kendi el yazısıyla yazıp hocasına teslim eden kuşağın daha şanslı olduğu kanısına varacaklardır.

Sponsor Bağlantılar

Hiçbir çaba göstermeksizin sadece istediğin şeyi bir arama motoruna ileriki hayatlarında ne derece başarılı olabileceklerdir ki. Konuya ait hiçbir fikri yok ama ödevi tamamlayıp veriyor.

Farklı unsurlarda sosyal medyayı konu olarak ele alabiliriz. FACEBOOK ve TWİTTER gibi hayatımızın tam ortasına bodoslama giren iki sosyal paylaşım sitesi. Artık her yerde kerkesın dilinde bu iki sitenin adını duymak hiç de anormal değil. Yaş dağılımı göstermeksizin herkes bu paylaşım sitelerinde boy gösteriyor. Devletin başındakilerden tutun da normal hal süren herkes. Stres atıyor insanlar, tanıdıklarına tanımadıklarına hakaretler ağza alınmayacak laflar, hiç tanımadığı karşı hisse ilgi duyup sanal alemden rahatsız etmeler… İyi kullanıldığı zaman gerçekten başarılı şeylerle sonuçlanarak olan bu sosyal medya ve internet ne yazık ki ülkemizde fütursuzca kullanılıyor.

Reklam alanınca etkili kullanılan bu paylaşım siteleri piyasada bedava reklam yapma sektörünü canlandırdı. Meşhur markalar bile televizyon ve radyo reklamlarının peşi sıra sosyal paylaşım sitesinde ki adlarına açmış olduğu sayfaları tanıtıyorlar. Belki öyle bir zaman gelecekki sadece sanal alemde reklam yapılacak. Nasıl olur demeyin olur mu olur. İnternetsiz yaşamadığımız artık aşikar. Etkili ve tutarlı bir şekilde kullanıldığı zaman kişiye ve etrafındakilere çok faydalı olacak olan internet ağını güzel ve faydalı kullanalım.

EMRE ÖZ