laptopekranlogo

Sponsor Bağlantılar

Uyarı! Laptop tamir girişim, üreticinin garantisi geçersiz kılabilir.

Dizüstü bilgisayar ekranını değiştirirken, ilk olarak çerçevesi (ekranı çevreleyen plastik koruyucu) kaldırmanız gerekir. Sonra ekranı yarinde tutan metal tutaçları sökün gerekecektir. Sonrasında yapmanız gereken sadece ekranı yumuşak bir zemine koymanız.

Daha sonra arkasında bulunan data kablosunu varsa invertöre giden ince kabloyu panelden çıkarmanız gerekmektedir. Şimdi dizüstü ekran model numarasını ve seri bilgilerini tespit etmek mümkün olacaktır. Bu bilgiler ile, Online olarak arama motorlarından sipariş vermek daha kolay olacaktır.

Alınan ekran ile eski ekranın yerine yeni bir ekranı çıkartılğı yerleiştirin. Bu işlemleri yaparken ekranın üzerinde gelen koruma jelatinini çıkarmayınız. Ekrana giden ve ekrandan laptopa giden tüm kabloların takılı olduğuna emin olunuz.

Ekran üzerinde jelatini çıkarın ve her iki tarafta bulunan dizüstü bilgisayar ekranı vidalama başlar. Ekran parantez tarafından sağlam şekilde tutrulduğuna emin olun. Son olarak Çerçevesini tekrar yerine takıp son vidalama işlemini de tamamlayınız.

Her dizüstü bilgisayarı farklı şekilde vida ve kenar demirlerine sahip olabilir. Plasiklerin şekilleri, vidalar, kablolar farklılıklar gösterebilir fakat yapılan işlemler genellilke aynıdır. Ekran çıkartılması ve takması dizüstü bilgisayar eski de olsa yeni de olsa aynıdır.

Bazı nadir durumlarda, dizüstü bilgisayar ekranı çevreleyen çerçeve, ilk dizüstü bilgisayarın alt montaj ekranınıtamamen çıkarmadan kaldırmak mümkün olmayacaktır. Bu laptop daha kapsamlı bir sökme gerektirir. Genelde  çok ince olan bilgisayar modellerinde bu görülebilir.

Sizlere yardımcı olması amacıyla ekranınızı nasıl çıkarabileceğini anlatan videomuzu izleyebilirsiniz: