21. yy. bilim ve teknolojide ileri boyutlara ulaşarak bu çağa damgasını vurmuştur. Her an yeni bir yenilik ile karşı karşıya geldiğimizden neredeyse teknolojinin bu hızına erişmeye gücümüz dahi yetmiyor artık.

Sponsor Bağlantılar

Yıllar öncesinden hayalini dahi kuramadığımız araçlar ile şimdi o kadar içli dışlı olduk ki, bu işin sonunun nereye varacağını bile kestirmek çok güç. Ne yazık ki maruz kaldığımız bu gelişmelere ne denli uyum sağladığımız ise ayrı bir konu.Ya da uyum sağlayanların verim alma noktasındaki seviyeleri hangi boyutlarda acaba?

Hayatımızı şekillendiren ve geleceğimize yön veren kültürümüz ile teknolojinin uyuşması konularında o kadar geri kaldık ki; bunun örneklerini günümüzün gençlerinde çok bariz bir şekilde görmekteyiz. Örneğin; büyüklerine saygı küçüklerine sevgi göstermek bizim kültürümüzün şiarlarındandır ve büyükler konuşurken küçükler izin almadan araya girmezler, konuşmayı kesmezler. İnternet ortamında ise alanında uzman bir yazar bir konu hakkında fikirlerini beyan ettiğinde, yazısının alt kısmındaki yorum kısmına konu hakkında bilgisi olmayıp sırf yazmak için yazanlar, yaşı kendilerinden kat kat buyuk biri dahi olsa fütursuzca  eleştirenler ve hatta sövenler dahi bulabilirsiniz. Bu durum günden güne daha vahim bir sonuca doğru gidiyor maalesef.

Teknoloji ile kültürümüzün eş zamanlı hareket etmesi konusunda çalışmalar yapılmalı. Toplum bu konuda bilinçlendirilmeli. Eğitim kurumlarında bu konulara yer verilerek öğrencilerin bilgi sahibi olması sağlanmalı. Özellikle ebeveynler çocuklarını yetiştirirken teknolojinin sağlamış olduğu imkanlardan nasıl faydalanılması gerektiği izah edilmeli. Kültürümüzü yaşatma konusunda asla taviz vermemelidir.

Toplum olarak eğer evlatlarımıza kendi kültürümüzü hakiki bir şekilde anlatamazsak, gelecek çağlarda bizim için övünen bir nesil maalesef olmayacaktır.

Zeyn K.