Bir satırbaşı yapıp başlarsın yazmaya. Bu satırbaşı doğduğunda hayata attığın ilk adımdır. Yazının amacını belirtirsin ilk başlarda. Giriş cümlelerin çocukluğunu; emekleme, yürüme ve konuşma dönemlerini içerir. Bir paragraf bitmiştir. Artık diğer paragrafa geçme vakti deyip bir satırbaşı daha yaparsın.

Sponsor Bağlantılar

Bu sefer biraz daha yazını benimsemişsindir. Hafiften konunun özüne inersin. Hayatta ise çocukluk döneminin ardından hayatın zorluklarıyla karşılaşıyorsundur. Yeni başlangıçlar başlamıştır; okul, yeni arkadaşlar ve diğer birçok yabancı yüzler. Yazının bu bölümleri en can alıcı yerleridir. Yazının asıl güzelliğinin temeli buralarda atılır. Kullanacağın kelimeler özenle seçilmeli ve özenle cümle haline getirilmelidir. Açtığın her paragraf konuyu farklı açılardan ele almalıdır. Her paragrafın okunmayı değer olmalı. Okul yılları başarılı geçmelidir. İlkokulda temeli sağlam atmalısın ki ileride zorluk çekmeyesin. Her sınıf atlayışında başarılarından söz ettirmelisin. Her senen ayrı bir sen olmalı. Geleceğinin güzelliğini bu yıllar oluşturur. İyi bir meslek için bu yıllarda çok emek sarf etmelisin. Tıpkı her paragrafın birbirine bağlı fakat ayrı şeyler anlatması gibi okul yıllarında böyle olmalı. İlkokul ayrı, üniversite ise çok ayrı olmalıdır. Her dönemin ayrı bir başlangıç olmalıdır.

Yazıda noktalama işaretleri çok önemlidir. Duracağın, duraksayacağın yerleri iyi belirlemelisin. Yaşamda da bazen durman gereken yeri iyi bilmelisin ve duraksayacağın yerleri. Bazen üç nokta koymak zorunda kalabilirsin, bazen ünlem ve bazen de soru işareti. Ancak o soru işaretlerinin cevaplarını bir bir vermek zorundasın. Çözümsüz soru bırakmamalısın. Yazıda da hayatta da…

Artık yazının sonlarına yaklaşmışsındır. Sonuç cümlelerinden önce birkaç etkili cümle daha kurmak istersin. Bu cümleler yazının değerini daha da artıracaktır. Akılda kalacak olanlar işte bu cümlelerdir. Hayatında önceki yaptıkların güzel ise bu dönem olumlu geçecektir. Yaptıkların ve yapacakların bir başka güzel olacaktır. Ölmeden önce birkaç iyi şey yapmak istersin bu dönemde. Etkili, akılda kalacak şeyler…

Sonunda ise o meşhur sonuç bölümü gelmiştir. Yazı ne kadar etkili ise onun iki katı değerinde cümleler yazılmalıdır. Okuyucu o eşsiz cümlelerin büyüsüne kapılmalı ve yazı bitince dahi tekrar tekrar açıp okumak istemelidir. Yaşamın son demlerinde ise insan onca yaptığı güzel şeyden sonra birkaç olumlu şey daha yapmalıdır. Yapsın ki öldüğünde de hep anılsın. Tekrar tekrar dillerde dolaşsın yaptıkları… Ve en son yazıya nokta koyulur. Yazar ismini yazar ve eğer başta yazmadıysa sağ üst köşeye o günün tarihini atar. Son bir kez yazıyı eline alır ve eserini tekrar okur. Hayatta ise artık sona gelmişsindir. Kalemi elinden düşürür, son bir kez yaşadıkların bir film şeridi gibi gözünün önünden geçer ve son nefesini verirsin. Ardından mezar taşına o günün tarihi ve ismin yazılır sevdiklerinin arasında sonsuza göç edersin.